Powrót

Okładka książki Powrót Andriej Płatonow
Okładka książki Powrót
Andriej Płatonow Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik] literatura piękna
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik]
Избранное
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
Irena Piotrowska, Seweryn Pollak, Irena Bajkowska

Zapraszam do oglądania :))

Zapraszam do oglądania :))

Pokaż mimo tovideo - opinia

Czytam od ponad 40 lat i aż wstyd się przyznać,że to moje pierwsze spotkanie z tym GENIALNYM pisarzem.A wszystko za sprawą wielkiego Josifa Brodskiego i eseju literackiego ,w którym stwierdził że proza Nabokowa(skądinąd bardziej znana od utworów Płatonowa),ma się tak do prozy Płatonowa jak linoskoczek do zdobywcy Mount Everestu.To właśnie porównanie skłoniło mnie do zakupienia książek Płatonowa,z których jako pierwszą przeczytałem "Powrót";jest to zbiór powieści i opowiadań,w którym na szczególną uwagę zasługują : wszystkie utwory ,a to zdarza mi się po raz pierwszy ,w przypadku zbioru utworów.Najbardziej poruszył mnie "Dżan" ,w którym autor poprzez alegorię ,opierając się na legendzie ludowej,ukazuje nam bezmiar miłości głównego bohatera do współziomków ze swego plemienia i całkowite poświęcenia się tegoż dla ocalenia współbraci.Zasługującym również na uwagę jest "Rzeka Potudań",w której miłość dwojga ludzi,wystawiona jest na ogromną próbę: cierpliwości,wyrozumiałości,uległości,tolerancji i tego wszystkiego czym sprawdza się czystość i wielkość miłości.Osobiście nie potrafię sobie wytłumaczyć ,jak ktoś tak wielki jak Andriej Płatonow nie osiągnął uznania na poziomie: Dostojewskiego,Prousta czy Kafki.

Wydaje mi się, że jedne opowiadania są lepsze inne trochę słabsze. Nie mniej kawałek dobrej literatury.

Mój kolega uważa, że rosyjscy pisarze są przereklamowani. A ja wręcz przeciwnie uważam, że trzymają równy wysoki poziom. Andrei Płatonow jest tego potwierdzeniem. W zbiorze znajduje się kilka ciekawych opowiadań z wyrazistymi postaciami, które zachowały swoje człowieczeństwo w arcytrudnych czasach. Dwa ostatnie opowiadania uważam za perełki gatunku.

• Klasyka
  • * Nie posiadam