Wrzosowiska

Okładka książki Wrzosowiska Monika Rebizant-Siwiło
Okładka książki Wrzosowiska
Monika Rebizant-Siwiło Wydawnictwo: Replika Cykl: Wiedźmy z Roztocza (tom 1) fantasy, science fiction
Wiedźmy z Roztocza (tom 1)
Replika
2014-03-01
2014-03-01
9788376742083
literatura polska literatura dla kobiet romans magia czarownice

Jedynym powodem dla którego sięgnęłam po tę książkę był fakt, że nigdy wcześniej nie czytałam powieści fantastycznej, której wydarzenia rozgrywałyby się w moich rodzinnych okolicach. Sama historia mnie nie powaliła, ale przyjemnie było wraz z czarownicami odwiedzać znajome miejsca.

Nie jestem ,taki gorliwie wierzący jak Tobiasz.Ale postać sympatyczna,mamy tu moje ulubione opisy przyrody.Pięknego Roztocza.
Wspomnienia z czasów wojny.Bardzo miło się czyta.

Wspomnienia z czasów wojny.Bardzo miło się czyta.

1970

Zamojszczyzna i jej urokliwe miejsca. Bliższa oraz dalsza przeszłość przeplatająca się z teraźniejszością. Zbrodnie przez wiele lat przemilczane, powoli odkrywane. Tajemnice rodzinne, które czekają na swój czas. Bohaterowie stający się naprzemiennie narratorami, by rozpocząć nowe wątki historii bądź uzupełnić wcześniejsze. Sielskość miesza się z mrocznymi, niezrozumiałymi zdarzeniami. Dobroć i zło tańczą w jakimś magicznym rytmie. Powoli wciągając w ten rytm nie tylko bohaterów, ale też czytelnika. Z każdą stroną coraz bardziej zaciera się granica między rzeczywistością i światem nierealnym. Wrażenie wzmacniają ciekawe opisy zakątków Roztocza oraz odpowiednio budowane dialogi. Szkoda, że zakończenie jest takie mroczne.

Urzekła mnie ta książka tym bardziej ze znam te tereny odwiedzam Czartowe Pole i Ruiny starej papierni. Bajanie bajaniem, wiedźmy współczesne,klątwy ... lubię te klimaty .. Teraz będę spacerować z legendą o tym miejscu i wypatrywać opisanych miejsc i ścieżek.

Choć jestem z natury realistką mocno stąpającą po ziemi i nie przepadam za książkami o magii czy wiedźmach, ta powieść - pełna czarów, uroków, klątw, niespodzianek... - bardzo mocno mnie zauroczyła i nie mogłam się od niej oderwać. Klimat tej powieści jest niesamowity i magiczny urocze zakątki Zamojszczyzny opisane w piękny sposób: wielka, dzika puszcza, przydrożne kapliczki, samotne groby w lesie, złowieszcze ruiny, piękne zimne wodospady i bezkresne łany fioletowych wrzosów...
Głównym wątkiem książki jest opowieść o klątwie, która od kilkudziesięciu lat dotyka kobiety jednego rodu noszące imię Natalia, i powodującej ich śmierć w momencie wydania na świat córki. Wszystkie ciekawe wątki - współczesne (Zamość, Wrzosowiska i Czartowe Pole - sierpień 2013) i stare (Puszcza Solska maj 1664, grudzień 1941, maj 1943 Wrzosowiska i Zamość sierpień 1993) - logicznie się łączą, tworząc powieść tajemniczą, magiczną, chwilami mroczną i groźną, ale bardzo piękną i nastrojową.
Książkę kończyłam czytać z żalem, ale zaraz zabieram się za lekturę jej kontynuacji pt. "Dziki rozmaryn". Bardzo polecam.
PS. Na koniec kropla dziegciu - mam pretensję do korektorki za uporczywą złą odmianę słowa PLEBANIA, gdzie PLEBANII jest zawsze pisane przez jedno i na końcu, a jest tego bardzo dużo, wszak jeden z głównych bohaterów jest księdzem.

Przyzwoicie napisana historia z ciekawym zamysłem ale mnie nie porwała. Nie moja bajka. Dla mnie jedna z tych książek, którą po czasie pamiętam,że czytałam ale nic poza tym.

W tej książce znajdziecie wszystko; przeszłość i teraźniejszość, klątwę, magię i nadprzyrodzone zdolności, miłość, przeznaczenie oraz kawał historii z okresu II wojny.

"Wrzosowiska" to nie są losy jednej osoby, nie jest to nawet historia jednej rodziny. To saga, której początków trzeba szukać już w XVII wieku, jednak najważniejsze wydarzenia miały miejsce w czasie hitlerowskiej okupacji. A mimo tego nie jest to zwyczajna opowieść, choć opisane są w niej przeżycia zwykłych ludzi - Julii, Natalii, księdza Tobiasza, Adama, Jakuba, Marianny. Poznawanie ich losów, skrywanych tajemnic, niecodziennych zdarzeń, to jak zagłębianie się w magiczny, nieodkryty świat. Uroku powieści dodaje fakt, że jej akcja rozgrywa się w malowniczych rejonach Roztocza, w tytułowych Wrzosowiskach, wśród bagien, rozległych połaci wrzosów, gdzie tajemnica i wierzenia splatają się z codziennością.

W pewnym sensie książkę można by zaliczyć do fantastyki, bowiem stykamy się w niej z magią i klątwa, religią, światem duchów i Aniołów, a także z nieznanym przeznaczeniem. Czyta się bardzo dobrze; książka pochłania z każdą stroną, wciąga i nie pozwala się oderwać, póki tajemniczy świat nie ujawni prawdy.

Trochę magii i guseł w połączeniu z realizmem. Miła odskocznia od codzienności.

Trochę magii i guseł w połączeniu z realizmem. Miła odskocznia od codzienności.

Myślałam, że nie przekona mnie ta historia ale jednak skończyłam w nocy, bo nie sposób było się oderwać. Czasem trzeba dac szansę czemuś innemu niż kryminały. Nie zawiodłam się :)

Mieszanka magii z realizmem, wpływ duchów na nasze życie, wieźmy, klątwy, czary - mary... - zawsze mile widziane! Historia ciekawa i, choć napisana dość przeciętnym językiem, bez specjalnego polotu czy lekkości, to jednak wciągająca.

• Przeczytane 2014