Wilno 1944

Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Historia II wojna światowa Wilno bitwa 1944

jedna z lepszych książek z serii HB.

Dobre proporcje między syntezą a analizą, między formułą naukową a popularyzatorską, między historią wojskowości a polityczną.

Czytając konfrontowałem nieustannie z Korab-Żebrykiem. Ten ostatni jest oczywiście o wiele bardziej szczegółowy, ale też wybiórczy (nawet w wydaniach po upadku PRL). Widać inne rozłożenie akcentów, np. Żebryk bardzo eksponuje bitwę na zachód od miasta toczoną przez przebijający się niemiecki kocioł, a tu ten epizod jest potraktowany ubocznie. Trudno mi uznać, kto zrobił to lepiej.

Całkowicie zgadzam się z opinia autora, że operacja była jednym wielkim knotem. Po pierwsze, fatalnie ją zaplanowano logistycznie, i połowa jednostek okręgów Wiano i Nów nie dotarła. Po drugie, czy atak od zewnątrz był lepszy od opcji powstańczej, skoro AK nie miała czołgów, lotnictwa, artylerii? Po trzecie, jak można było planować atak na miasto od najlepiej przygotowanej do obrony stron, od Nowej Wilejki, Lipówki, Markuci, Popław, a nie na przykład od pd-zach, od Wilczej Łapy, Nowego Miasta, Burbiszek, Ponarskiego. Po czwarte, czy Krzyżanowski faktycznie chciał zdobywać miasto, czy tylko wykonać demonstrację?

Marne mapy. U Żebryka były lepsze.

jedna z lepszych książek z serii HB.

Operacja "Ostra Brama" na Wileńszczyźnie przedstawiona w "pigułce" lecz w wyraźny sposób uwidacznia tragedię Armii Krajowej na tamtym terenie. Zważywszy, że Operacja "Ostra Brama" stanowiła preludium do Powstania Warszawskiego książkę polecam również osobom interesującym się Operacją "Burza".

Książka godna polecenia. Dobrze się czyta. Ale - jak na pracę popularnonaukową za dużo tu beletrystyki. Autor wplata rozmowy uczestników walk, co z punktu widzenia źródeł jest niemożliwe. Jeśli są to fragmenty wspomnień - to trzeba to wyraźnie zaznaczyć, bo nikt nie uwierzy, ze można zrekonstruować po latach wszystkie wypowiedzi. Także niekiedy nadmierny patos i wtrącanie zwrotów, które można określić jako "dobrze by było, gdyby...", nie sprzyja dobremu odbiorowi książki.
Pozytywy, to wykorzystanie różnych źródeł i opracowań, dużo przypisów, jak na tego typu pracę, niezły serwis zdjęciowy, odwaga autora w interpretowaniu zdarzeń i postaci z zachowaniem obiektywizmu (jak Polacy mordują jeńców, to trzeba to nazwać po imieniu, nawet jeśli to niezbyt chwalebne - i wygodne dla czytelnika). Kanie polemizuje też z niektórymi autorami, inaczej interpretując wydarzenia. Operacja "Ostra Brama" ocenia negatywnie z zachowaniem oddania szacunku walczącym. Podobnie rzecz się ma z planem "Burza". Na plus pracy trzeba też dodać informacje o konspiracji wileńskiej, o organizacji podziemia, wreszcie o losach uczestników. Są też w książce smaczki, jak wzmianka (szkoda, ze tak krótka, s. 42) o udziale w konspiracji i to w wyjątkowej roli Hanny Skarżanki, także jej siostry, uznanej filozof, wreszcie notka o "pochopnym wyroku śmierci" na popularnym aktorze E.K. Skoro pochopny, to może należało podać pełne brzmienie imienia i nazwiska?
Końcowa konkluzja o Polsce jako kolejnej republice wydaje mi się zbyt daleko idąca, ale pewnie jest to wynik poglądu autora na walkę Polaków o niepodległość jako warunku koniecznego do zachowania suwerenności - z czym się nie mogę zgodzić, choćby z perspektywy losów innych państwa skomunizowanych po wojnie. I na koniec - mapy nie są, niestety, zbyt pomocne przy czytaniu i konfrontowaniu tekstu z topografią.

Świetnie napisana pozycja(z cyklu Historyczne bitwy) pokazująca przebieg i kulisy operacji Ostra Brama, walki oddziałów AK na Wileńszczyźnie w roku 1944, razem z historycznym tłem(od początku wojny, a nawet wcześniej). Autor bez owijania w bawełnę pokazuje stosunek nadchodzących oddziałów Armii Czerwonej(jak i sowieckich partyzantów) wobec narodowościowych aspiracji Polaków - dla których Wilno było jednym z "magicznych" miejsc Rzeczypospolitej i tragedię jaka stała się udziałem patriotów - zdradzonych przez "aliantów". Bardzo dobra książka - dla każdego interesującego się historią Kresów.

• XX wiek
  • 6) B) Leopoliensis & Vilnensis
  • Chcę kupić
  • II wojna
  • Bez-Kresy
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Wilno 1944