Puszcza Kampinoska - Jaktorów 1944

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Historyczne Bitwy
- Wydawnictwo:
- Bellona
- Data wydania:
- 2011-10-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-10-01
- Liczba stron:
- 296
- Czas czytania
- 4 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311121416
- Tagi:
- bitwa II wojna światowa Polska AK partyzanci
Na polach w okolicy miejscowości Budy Zosine, między Warszawą a Skierniewicami niedaleko Jaktorowa, 29 września 1944 r. rozegrała się walka partyzanckiej Grupy AK "Kampinos". Zgodnie z polską historiografią, batalię tę nazywamy bitwą pod Jaktorowem. Niemieckie meldunki z czasu tych walk określały ją natomiast jako starcie pod Baranowem lub Żyrardowem. Polskie zgrupowanie partyzanckie, po wyjściu z osłony lasów Puszczy Kampinoskiej, wywalczyło sobie drogę przez niemiecką zaporę stworzoną na linii szosy Warszawa - Leszno - Kampinos - Sochaczew. Bitwa pod Jaktorowem, ostatni akord w działaniach Grupy "Kampinos" jako zwartej jednostki bojowej, rozpoczęła się około godziny 11, trwała do późnych godzin nocnych. W jej wyniku śmierć poniosło 150 żołnierzy, około 200 zostało rannych, a kolejnych 200 dostało się do niewoli.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 49
- 30
- 24
- 6
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Plus za próbę przybliżenia tego w sumie mało znanego wydarzenia z okresu walk o Warszawę w okresie Powstania Warszawskiego. Niestety minus za wykonanie. Książka jest nierówna z dużą ilością powtórzeń raz przywołanych faktów. Niepotrzebnie przeładowana jest informacjami ściśle technicznymi o broni itp. Rozdział o prawdziwych sojusznikach jest całkowitym nieporozumieniem i wygląda jakby autor na siłę próbował dopisać dodatkowe strony. Brakuje za to niezbędnego w takich opracowaniach wstępu o sytuacji globalnej na froncie w okresie bezpośrednio poprzedzającym opisywane wydarzenia.
Plus za próbę przybliżenia tego w sumie mało znanego wydarzenia z okresu walk o Warszawę w okresie Powstania Warszawskiego. Niestety minus za wykonanie. Książka jest nierówna z dużą ilością powtórzeń raz przywołanych faktów. Niepotrzebnie przeładowana jest informacjami ściśle technicznymi o broni itp. Rozdział o prawdziwych sojusznikach jest całkowitym nieporozumieniem i...
więcej Pokaż mimo toWarto książkę przeczytać. To pierwsze, co mi się nasunęło po lekturze. Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy jest nader obszerna, ale przynajmniej treść uzasadnia taką objętość. Co prawda aneks i dokumenty (lub rekonstrukcje zdarzeń) nie wydają mi się konieczne, ale już wyjątkowo bogaty serwis zdjęciowy - jak najbardziej. Aż cztery wkładki z fotografiami to ewenement w serii, ale dla odbioru pracy niebywale przydatna okoliczność. Na wyrost jest bibliografia, bo nie wszystkie pozycje są warte uwagi, np. przestarzała "Encyklopedia II wojny światowej". No i mało przejrzyste mapy, co jest stałą bolączką cyklu. Przy okazji - brakuje trasy przemarszu żołnierzy AK z Puszczy Nalibockiej do Puszczy Kampinoskiej.
Autor wykorzystał wiele relacji i udało mu się zrekonstruować nie tylko ww. przemarsz zgrupowania nowogródzkiego, ale również jego udział w działaniach wspomagających powstanie warszawskie, a następnie nieudaną próbę przebicia się w Świętokrzyskie. Dużą zaletą są liczne próby wyjaśnienia poczynań dowódców, decyzji podejmowanych przez dowództwo i wbrew dowództwu, oceny zachowań żołnierzy (choć rozstrzelanie niemieckich jeńców czy umowa o swobodnym przemarszu między oddziałem AK a administracją niemiecką budzą moralne wątpliwości, nie rozstrzygnięte przez autora). Pojawia się też trochę nieścisłości, jak nazywanie ZSRR Rosją Sowiecką (s. 16),co zapewne wynikało z używania określenia Sowiety. Ale tu mamy ewidentny błąd - Nowak mógł posłużyć się określeniem Związek Sowiecki. W ocenie stosunku sojuszników wobec Polski autor wykazał się nadmiernym patosem, a niekiedy nawet przesadzał, oczekując np. przybycia okrętów brytyjskich we wrześniu 1939 r. na Bałtyk (czyli w rejsie samobójczym, bo Bałtyk nie nadaje się do wielkich operacji okrętów nawodnych - jest morzem zamkniętym; s. 223). Wreszcie, przykładowo, pojawiają się złe zapisy nazw miejscowości, co znalazło wyraz w załączniku nr 2, w którym zapis "Pruszanka-Karp-Niemyje-Ząbki-Koce-Basie-Schaby-Trzaski-Kułaki" sugeruje 9 miejscowości, gdy tymczasem chodzi o 7, w tym: Niemyje-Ząbki, Koce-Basie i Koce-Schaby. To jednak w gruncie rzeczy drobiazgi. Na szczęście pozytywów jest znacznie więcej.
Oprócz wymienionych wcześniej opisów i interpretacji autor dość krytycznie traktuje decyzje dowódców AK w powstaniu, opierając się zresztą zawsze na źródłach. Przytacza je często i to także duży walor książki. Bardzo skrupulatnie zostały przeprowadzone wyliczenia stanu oddziałów i posiadanej broni. Czasami brak danych personalnych dowódców i żołnierzy, ale z tekstu wynika, że Nowak starał się odnaleźć te informacje. Bardzo dużo przypisów, często przytaczających różne wersje wydarzeń, wynikające z różnych relacji świadków również bardzo pomagają w odbiorze książki. I wreszcie oceny, wśród których pragnę jedynie wspomnieć o negatywnej opinii o dowództwie powstania, które źle wykorzystało "leśnych" z Puszczy Kampinoskiej, rzucając ich do walki w mieście, do czego nie byli ani szkoleni, ani przygotowani. Zgadzam się z autorem całkowicie.
Praca zasługuje na wysoką ocenę i w moim przekonaniu trudno będzie o bardziej drobiazgowe przedstawienie działań niezbyt w gruncie rzeczy wielkiego zgrupowania. Natomiast rzeczywiście przydałaby się praca, jak sugeruje autor, która przybliżyłaby postępowanie sojusznika Niemiec, żołnierzy węgierskich, niebywale życzliwych i pomocnych polskim partyzantom. Ale o tym także trzeba poczytać w książce Szymona Nowaka.
Warto książkę przeczytać. To pierwsze, co mi się nasunęło po lekturze. Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy jest nader obszerna, ale przynajmniej treść uzasadnia taką objętość. Co prawda aneks i dokumenty (lub rekonstrukcje zdarzeń) nie wydają mi się konieczne, ale już wyjątkowo bogaty serwis zdjęciowy - jak najbardziej. Aż cztery wkładki z fotografiami to ewenement w...
więcej Pokaż mimo to