Zdrady i powroty

2014-01-22
2014-01-22
9788364312038
literatura polska

Książka „Zdrady i powroty” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli jest kolejną odsłoną zapoznawania się przeze mnie z twórczością polskich autorów.
Tym razem również się nie zawiodłam, gdyż powieść ta pomimo stosunkowo małej liczby bohaterów jest historią wielowątkową, w której autorka odsłania przed czytelnikiem całe mnóstwo skomplikowanych relacji rodzinnych i międzyludzkich…

Po śmierci jednej z bohaterek – Ewy – sytuacja jej rodziny ulega całkowitej destabilizacji. Stopniowo zaczynają wychodzić na jaw rodzinne sekrety, pretensje i żale bohaterów. Ich role w rozpadającej się stopniowo rodzinie zaczynają diametralnie się zmieniać.

Powieść ta ukazuje do czego może doprowadzić długotrwały proces zakłamania dotykający często najbliższe sobie osoby w podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina.
Umiejętności obserwacyjne autorki doskonale naświetlają nam jak ogromny wpływ na dorosłe życie człowieka mają wszelkie niedostatki zaznane w rodzinnym domu. Zwłaszcza te dotykające sfery psycho-emocjonalnej, które są zazwyczaj najgłębiej ukrywane. Okazuje się, iż niezwykle mocno rzutują one na późniejszą samoocenę oraz kształtowanie swego dorosłego życia i budowanie wszelakich relacji przez osobę, która ich doznała.

Mimo, że książka ta porusza dosyć trudną tematykę to podana ona została w sposób przystępny dla czytelnika. Powieść skłania do refleksji i w pewnej mierze przełamuje schemat, iż to, co nas w życiu spotyka można odczytać wyłącznie jednoznacznie, gdyż jak się koniec końców okazuje ludzka egzystencja wraz z jej niezliczonymi kolejami losu ma bardzo wiele twarzy.

Za udostępnienie do recenzji dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

* https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *

Po...

Przygnębiający przykład zakłamania w rodzinie i kłopotów z tym związanych

Przygnębiający przykład zakłamania w rodzinie i kłopotów z tym związanych

W każdej rodzinie są dramaty i tragedie, sekrety i niedopowiedzenia.Na początku myślałam ,ze nie dam rady przeczytać tej książki. Jakoś ciężko się rozpoczyna ale potem to już wciągnęła mnie i przepadłam na całą noc.

"Byliśmy rodziną. Z czasem wszystko to przestało mieć dla mnie znaczenie".

Rodzina dla większości nas jest synonimem ciepła, zrozumienia, bezpieczeństwa i miłości. Jednak nie dla wszystkich. Czasami żyjąc wspólnie pod jednym dachem, ludzie nie znają się naprawdę. Codzienne współegzystowanie nie zastąpi bowiem prawdziwych uczuć i rozmów. Jak pokazuje książka "Zdrady i powroty" przed prawdą nie da się uciec. Prędzej czy później dopadnie nas z przytłaczającą siłą, wymuszając konieczność zmierzenia się z własnymi demonami.

Elżbieta Jodko-Kula to z wykształcenia pedagog i socjoterapeutka, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Po skończeniu studiów autorka pracowała w wielu miejscach m. in. w zoz-ie, ośrodku szkolno-wychowawczym, czy organizacji społecznej. Od 1998 r. pracuje jako pedagog szkolny, jest autorką kilku powieści oraz sztuk teatralnych. Mieszka obecnie w jednym z podwarszawskich miast wraz z mężem, dwoma synami i psem.

Odejście Ewy po długotrwałej chorobie, stawia jej najbliższą rodzinę w całkiem nowej dla nich sytuacji. Mąż nigdy nie był wzorowym i wiernym partnerem, jednak śmierć żony naruszyła jego podstawy egzystencji, powodując częste zaglądanie do kieliszka. Dzieci: Joanna i Artur nie potrafiące się ze sobą dogadać od lat, przechowują zadawnione względem siebie żale. Siostra zmarłej - Ilona również wpisuje się w obraz tej rodziny, pełnej tajemnic i niedopowiedzeń. Rodziny, która potrzebuje prawdy i wybaczenia.

"Zdrady i powroty" to historia kilku osób, które tworzą najważniejszą komórkę społeczną w naszym społeczeństwie. Autorka przedstawiła chyba najbardziej skrajny jej obraz, jaki można sobie wyobrazić. Każdy z ukazanych bohaterów skrywa duże pokłady żalu do pozostałych bliskich sobie osób: mąż do żony, żona do męża, rodzeństwo wzajemnie do siebie i do rodziców, siostra do szwagra itd. Zagmatwane stosunki rodzinne rozwijają się jeszcze bardziej, a podczas kolejnych stron lektury na jaw wychodzą coraz to nowe fakty, które burzą ledwo trzymający się obraz rodziny. Elżbieta Jodko-Kula na zasadzie przeciwieństwa pokusiła się o uzmysłowienie czytelnikom, jakimi wartościami powinien kierować się człowiek tworzący rodzinę. Wykreowani przez nią bohaterowie, w głównej mierze przedstawiają większość zachowań i cech ludzkich, które potrafią naruszyć i rozbić więzi rodzinne. Nie wszyscy oczywiście w takim samym stopniu, jednak w powieści nie znajdziecie w pełni kryształowej postaci. Każda bowiem niesie ze sobą pewien bagaż doświadczeń i przewinień.

Świat przedstawiony w utworze toczy się powolnym rytmem. Autorka skupiła się na szczegółowych portretach psychologicznych bohaterów, ukazując ich dylematy życiowe, światopogląd i wyznawane wartości. Co ważne, autorce udało się również ukazać ewolucję niektórych z nich. Ewolucję w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Czytelnik otrzymuje w ten sposób dość refleksyjny obraz powiązań rodzinnych, nieco smutny i często przygnębiający. Wielość niedomówień, kłamstw i tragedii będących udziałem jej członków może nieco przytłaczać. Dla osób, które żyją w ciepłych i kochających ramionach członków swojej rodziny, taki obraz może być mocno deprymujący. Autorka ukazała również pewną myśl, która stanowi wydźwięk całej historii. Otóż śmierć matki, żony i siostry uruchomiła lawinę, której nie udało się już zatrzymać. Paradoksalnie lawina ta stała się środkiem do oczyszczenia zatrutych od wielu lat stosunków rodzinnych. To dość życiowe, gdyż często jest tak, że to właśnie tragedia zbliża ludzi i uruchamia duże pokłady zrozumienia i wybaczenia, które posiada każdy z nas.

Powieść "Zdrady i powroty" napisana jest prostym językiem i jednocześnie mocno emocjonalnym. Zagmatwane i skomplikowane stosunki rodzinne bohaterów książki wyrażają się w licznych dialogach, w których autorka starała się ukazać ich zawiłe relacje. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem, aczkolwiek całość wypada dość naturalnie i realistycznie.

Najnowsza książka Elżbiety Jodko-Kuli to powieść o wydźwięku mocno obyczajowym, ukazująca różnorodną gamę uczuć, jakie mogą mieć miejsce w każdej rodzinie. To również historia dla czytelników będąca mocną przestrogą przed uprzedmiotowieniem pojęcia rodziny i przed ukrywaniem własnych uczuć. Nie powiem wam, że to książka, która zapewni wam chwile relaksu. Wręcz przeciwnie, skłoni was do oceny postaw głównych bohaterów i wzbudzi spore emocje. Na taką książkę po prostu musicie mieć odpowiedni nastrój.

"Byliśmy rodziną. Z czasem wszystko to przestało mieć dla mnie znaczenie".

W rodzinie pojawiła się śmierć, burząc uporządkowane układy. W chwili odejścia Ewy każdy członek rodziny przyjął zupełnie nową rolę. Mąż, któremu coraz trudniej było zdjąć rękę z butelki. Córka, dorosła kobieta, która przejęła rolę gospodyni swojego ojca i we wszystkim go wyręczała. Syn, lekkoduch, któremu brakowało ciepła, jakie otrzymywał tylko od rodzicielki. Nawet siostra zmarłej, kryjąca w sobie zadawnione żale i niedopowiedzenia... Niespodziewany list do zmarłej sprawia, że na światło dzienne zaczynają wychodzić długo skrywane tajemnice i kłamstwa, burząc tym samym utarte schematy ale i niosąc nadzieję na prawdę i odkupienie win z przeszłości...

Ile osób, tyle historii. I rzeczywiście: choć losy bohaterów powieści Elżbiety Jodko- Kuli krzyżują się ze sobą, wiążą i plączą, i tak każdy z nich ma do opowiedzenia swoją własną historię. Każdy z nich tłumi w sobie uczucia i potrzeby, dusi się od skrywanych tajemnic i kłamstw. I choć pozornie wydaje się, że wiele ich dzieli, tak naprawdę łączy ich więcej niż mogliby podejrzewać. W chwili, gdy na światło dzienne wyjdzie długo skrywana tajemnica, coś zacznie się zmieniać. Bohaterowie przejdą głęboką przemianę, uświadomią sobie to, co do tej pory podświadomie spychali na dno swojego umysłu, odpowiedzą sobie na ważne pytania, nauczą się przebaczać i na nowo żyć. Czy jednak każdemu będzie to dane?

Zdrady i powroty to mocno refleksyjny obraz rodziny, która ma problem ze swoją emocjonalnością, nie potrafi ze sobą rozmawiać ani przebywać, wydaje się nawet nie lubić. Zadawnione pretensje i żale, odrzucenie, zdrady i kłamstwa - to wszystko znajdziemy na kartach tej powieści. Wszystko zostało zamknięte przede wszystkim w rozmowach i spotkaniach bohaterów, akcja książki sporadycznie wychodzi poza ściany ich mieszkań. Tak jakby autorka chciała podkreślić, że najważniejsze jest nie to, co robią, ale co myślą i jak zachowują się względem siebie. Historia jest pełna dramatyzmu, powiedziałabym, że momentami bardzo smutna. Czytelnikowi ciężko przejść nad nią do porządku dziennego i nie opowiedzieć się po stronie któregoś z bohaterów.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że spotkanie udane. Fabuła powieści nie jest może lekka i przyjemna, gdyż dotyczy przykrych i bolesnych spraw, ale została podana w miły dla czytelnika sposób. Elżbieta Jodko - Kula jest pedagogiem i socjoterapeutką. Z jej książek przebija zdolność obserwacji ludzkiej psychiki i zachowań.

Polecam!

• 2015
  • Polskie
  • Eboomoje:)

Dodaj cytat z książki Zdrady i powroty