Długa zima w N.

Okładka książki Długa zima w N. Alina Krzywiec
Okładka książki Długa zima w N.
Alina Krzywiec Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Leniwa Niedziela literatura piękna
Leniwa Niedziela
Świat Książki
2013-10-09
2013-10-09
Alina Krzywiec literatura polska

Liczyłam... na emocje... na dyskusję w swoim wnętrzu czy potępiam bohaterkę czy ją bronię... A tu rozczarowanie... tyle rzeczy bohaterowie robią złych...lub nie robią nic, aby się zmienić... odmienić własne życie. Po lekturze... czuję smutek... Ale zapomnę o lekturze i pójdę do mojej kochającej rodziny.... ,którą mogła mieć główna bohaterka.

Czy to jest powiesc o milosci? A moze o nienawisci? Zycie plata nam figle, przeplata emocje, dreczy nas i nagradza na zmiane. Jestesmy zagubieni w swiecie emocji, podejmujemy decyzje a potem musimy wypic piwo ktore sami nawarzylismy.
Czy dotarlismy do konca instytucji malzenstwa?
Kazdy ktorego intryguja powyzsze pytania, kazdy kto stawia sobie podobne powwinien przeczytac ta niezwykla powiesc. Madra niezwykle, a zarazem pieknie napisana, mimo niekiedy meskiego, dosadnego jezyka. Goraco polecam!

Czy dotarlismy do konca instytucji malzenstwa?

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, iż nie czytam książek z tej kategorii. Podjęłam się jej, ponieważ chciałam sprawdzić czy moje gusta czytelnicze się zmieniły i czy zacznę sięgać po tego typu książki. Niestety - fabuła według mnie jest banalna. Miejscami historia bywa zaskakująca, lecz może dlatego, iż jest pisana pierwszoosobowo, a ja z bohaterką kompletnie nie mogłam się utożsamić. Nie rozumiałam jej decyzji i chęci bycia kimś kim nawet nie chciała być. 5 gwiazdek daję za zakończenie, ponieważ dociera do pewnej konkluzji, która jest prosta, lecz niezwykła.

Maria B., bo ona właśnie jest główną bohaterką powieści, jest taką współczesną panią Bovary. Z pozoru tworzy wraz z mężem i córeczką szczęśliwą rodzinę, jednak tak naprawdę jest ładną, pustą, znudzoną kobietą, która szuka mocnych wrażeń. Po zakończeniu burzliwego związku erotycznego z prokuratorem szuka szczęścia w internecie na portalach randkowych. Jednak jej nadrzędnym celem jest ponowne spotkanie Wasilija. Maria B. jest wyrodną matką, córka ją denerwuje, wręcz żałuje, że ją urodziła. Męża wielokrotnie traktuje jak wroga, szuka punktu zaczepienia do wszczynania coraz to nowych kłótni. W zasadzie dziwię się, że Misiek trwa w tym związku. Tym bardziej, że to on jest dla córki ojcem i matką. Ma on chwilę refleksji, w momencie, gdy przyjeżdża w odwiedziny Monika, siostra Marii B., która obdarza małą miłością i opiekuje się nią w sposób należny matce.

Jest jeszcze w tej powieści jeden ważny bohater - Mariusz K., listonosz. Wiemy, że miał ciężkie dzieciństwo, które ukształtowało jego charakter. Z pozoru miły, spokojny młodzieniec skrywa swoje mroczne tajemnice. Przede wszystkim prowadzi dokumentację na temat życia mieszkańców N., czyta cudzą korespondencję, kradnie przesyłki. W ten sposób trafia na przedmiot, który pozwala zbliżyć się mu do Marii B. Jakie skutki będzie miało zbliżenie się tych dwóch postaci?

Alina Krzywiec w mistrzowski sposób skonstruowała rysy psychologiczne postaci. Jej powieść charakteryzuje uniwersalizm. Dzięki wprowadzeniu inicjałów daje się ona odczytać jako powieść ponadczasowa. Wydarzenia w niej rozgrywane mogą zdarzyć się wszędzie, a przedstawione osoby mogą być każdym. "Długa zima w N." z jednej strony przyciąga, a z drugiej odpycha. To historia poruszająca, a jednocześnie tragiczna. To opowieść o człowieku zagubionym, który daleko szuka siebie i swojego szczęścia, a nie zauważa, że jest ono obok. To powieść o ranieniu najbliższych sobie osób. To wreszcie opowieść o tym, jak silna jest prawdziwa miłość. Miłość do osoby, która nie zaznała jej w dzieciństwie, i która tak naprawdę nie zna znaczenia tego słowa.

Jedna z najlepszych książek polskich autorek, jakie czytałam.
Poruszająca, wciągająca, dramatyczna, a przy tym chwilami zabawna.
Głęboka i dająca do myślenia. Maria B. - kobieta straszna, ale świetnie pokazane, jak równocześnie bardzo nieszczęśliwa. Jej mąż - dobry, ale woli za dużo nie widzieć. Mariusz - potworek, ale w kilku poruszających szkicach pokazane, co go na potworka ukształtowało.
Naprawdę świetna literatura. Polecam!!
Sama na pewno sięgnę po pozostałe pozycje Aliny Krzywiec.

Jedna z najlepszych książek polskich autorek, jakie czytałam.
Poruszająca, wciągająca, dramatyczna, a przy tym chwilami zabawna.

Dla mnie akcja toczy się zbyt wolno.Troszkę mnie znudziła.

Dla mnie akcja toczy się zbyt wolno.Troszkę mnie znudziła.

Zakończenie - majstersztyk.

Zakończenie - majstersztyk.

Świetnie napisana opowieść o kobiecie zagubionej. Jestem pod wrażeniem. Poza tym dobry, trafny i cięty język. Bez owijania w bawełnę. Prowincja, ludzkie przywary, głupota, zawiść i ukryte pragnienia. Dobre.

Niestety nie dotrwałam do końca. Książka nie jest źle napisana, jednak gdy denerwują mnie bohaterowie i ich los jest dla mnie obojętny to szkoda czasu na czytanie i męczenie się.

Bardzo zmęczyła mnie ta książka. Niby krótka a czytając nudzi. Taka trochę bez składu i ładu. Zamysł historii nie był taki zły, myślę że sposób pisania spłycił tą książkę do bardzo niskiego szczebla. Według mnie średnio warta uwagi.

• Seria Leniwa Niedziela
  • E-BOOKi