Kiedy Atena odwraca wzrok

Okładka książki Kiedy Atena odwraca wzrok Jakub Szamałek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kiedy Atena odwraca wzrok
Jakub Szamałek Wydawnictwo: Muza Cykl: Leochares (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Leochares (tom 1)

Kiedy Atena odwraca wzrok

...kryminał antyczny !? - swietne

...kryminał antyczny !? - swietne

10/52 Jakub Szamałek - Kiedy Atena odwraca wzrok

Trzymałam tę książkę na półce już od dłuższego czasu, jak taki wiecie... deser!
Ulubiony deser, co do którego możesz być pewna / pewien, że będzie dobry.

Historia Ateny dzieje się w 430 r.p.n.e. zatem zegary cofamy wiele lat wstecz. Autor przedstawia nam Leocharesa, swego rodzaju śledczego, czy może szpiega na usługach Państwa. Jego zadaniem jest dbać o to, aby pewne sprawy układały się po myśli jego mocodawców. Facet nie bardzo liczy się z metodami, które stosuje. Liczy się ich efekt. Raczej nie wzbudza sympatii, to nie jest gość któremu chce się kibicować.

No i to był chyba pierwszy zgrzyt. Bo o ile nie zawsze lubię głównego bohatera, to zwykle znajduje w książce kogoś komu kibicuję, a tutaj tego nie miałam. Nie polubiłam się z żadną z postaci 🫣 Ze względu na to, obserwowałam ich poczynania z wielką obojętnością. Dodatkowo (to oczywiście nie jest wina autora, a kolejności w jakiej czytałam jego książki ;)) Szamałek przyzwyczaił mnie do silnych i niezależnych postaci kobiecych. W Atenie taki zabiegł nie był możliwy (nie te lata, nie ten klimat),jednak co z tego że głowa rozumie, jak serce się na to nie zgadza 🤷‍♀️

Same osadzenie historii w czasie i miejscu, też mi nie podpasowało. Autor nie używa archaizmów, te dialogi są okej, a jednak nie potrafiłam się w tej historii zatopić. Zdecydowanie jestem team powieści współczesne.
Niemniej jednak, nie zrażam się - zaczynam kolejną część - Morze niegościnne, może lepiej się dogadamy ;)?

P.s. aha! No i o jednym muszę wspomnieć. Autorowi nie można odmówić tego, że świetnie przemyca ciekawostki w swoich tworach. Ukryta Sieć, pokazuje mnóstwo ryzyk związanych z nowoczesnymi technologiami (przesuper cykl ♡),Stacja daje gazylion ciekawostek dotyczących NASA (i znowu - turbo dobra książka),a Atena przemyca informacje na temat starożytnych Aten. I to w autorze doceniam bardzo. Research zawsze jest najlepszy! 👍

10/52 Jakub Szamałek - Kiedy Atena odwraca wzrok

Trzymałam tę książkę na półce już od dłuższego czasu, jak taki wiecie... deser!
Ulubiony deser, co do którego możesz być pewna / pewien, że będzie dobry.

Pióro Szamałka uwielbiam. Poprzednie, a w zasadzie to kolejne (bo to Atena jest debiutem) jego książki, pochłaniałam w kilka chwil. A tu... No jakoś mi nie szło...

Leochares, na polecenie Peryklesa, tropi groźnego spartańskiego szpiega, który zamierza zniszczyć Ateny od środka. W tym samym czasie również w życiu prywatnym Leocharesa także wiele się dzieje, m.in. kryzys w małżeństwie oraz kłopoty z uczuciami młodego niewolnika.

Pomysł by umieścić akcję powieści sensacyjnej w starożytnej Grecji, konkretnie w Atenach, znakomity. Duży plus dla autora, gdyż przygotowanie z wiedzy historycznej i jej wykorzystanie w książce to największy atut tej pozycji. Troszkę gorzej z wątkiem sensacyjnym, gdyż jak na mój gust jest za mało dynamiczny, dość przeciętny i bez większych zaskoczeń. Wprawdzie bohaterowie różnorodni, nieszablonowi, dobrze oraz plastycznie opisani, ale nie wykorzystany w pełni został ich potencjał w fabule.

Jednak debiut (sprzed kilku już lat) na pewno nietuzinkowy oraz uznał bym za rokujący dobrze na przyszłość.

8/10 za powieść historyczną. Jako historyk przyznam, że książka naprawdę dobrze i w ciekawy sposób przedstawia realia Starożytnej Grecji. Udało się stworzyć barwny, wielowymiarowy świat z opisem codziennego życia Ateńczyków.
4/10 za kryminał. W kategorii kryminałów jest to dość słaba pozycja. Fabuła skupiająca się na poszukiwaniu spartańskiego szpiega działającego na terenie Aten zapowiada się obiecująco, ale szybko rozczarowuje. Mniej więcej w połowie książki czytelnik może domyślić się tożsamości szpiega. Można odnieść wrażenie, że bohaterowie prowadzący śledztwo umyślnie ignorują najważniejsze dowody i fakty, aby tylko przeciągnąć akcję.
W opracowaniach i monografiach na temat kryminałów można spotkać się z tezą, że im więcej ofiar, tym słabszy jest kryminał, bo oznacza to, że autor nie miał pomysłu na pchnięcie fabuły do przodu, więc dokłada kolejne zabójstwa. "Kiedy Atena odwraca wzrok" jest chyba tego dowodem. Trup ściele się gęsto i zazwyczaj bohaterowie giną akurat tuż przed tym, zanim protagonista zdąży wyciągnąć z nich najważniejsze informacje. Pierwsze parę razy jest do przyjęcia, bo buduje napięcie, ale każde kolejne morderstwo staje się coraz bardziej nudne i frustrujące.

Dla mnie żenująco słaba. Gniot.

Dla mnie żenująco słaba. Gniot.

Tylko ocen dobra ze względu na użycie współczesnego języka potocznego do powieści, której akcja toczy się w starożytnej Grecji, w mieście-państwie Ateny. Fabuła doskonale skonstruowana, bohaterowie różnorodni.

Leochares z Aten, pełniący funkcję podobną do szefa policji i wywiadu, gorączkowo poszukuje szpiega, spartańskiego. Inaczej Ateny przegrają wojnę!
Akcja dzieje się w czasie jednej z wielu wojen greckich.
Sama historyjka jest taka sobie, natomiast jest mnóstwo ciekawostek na temat codziennego życia starożytnych Greków.
Czytelnicy, którzy wiedzę nt. Grecji antycznej zakończyli na Zeusie, no może jeszcze coś wiedzą o Akropolu, będą zaskoczeni zwłaszcza w temacie relacji męsko-męskich.
tak do poczytania.

Akcja dzieje się w czasie jednej z wielu wojen greckich.
Czytelnicy, którzy wiedzę nt. Grecji antycznej...

Czasy się zmieniają.
Technologia się zmienia.
Możliwości się zmieniają.
Za to są zachowania ludzkie, które bez względu na wszystko wcale się nie zmieniają.

Dobra robota.
Ciekawa perspektywa ze starożytnych Aten.
Kryminał pierwsza klasa.
Polecam.

Czasy się zmieniają.
Technologia się zmienia.
Możliwości się zmieniają.

Dobra robota.
Ciekawa perspektywa ze starożytnych Aten.
Kryminał pierwsza klasa.
Polecam.

Bardzo dobry debiut, solidna książka kryminalna która całkowicie potrafi oczarować Starożytną Grecją. Osobiście nigdy nie byłem jej fanem, zawsze uważałem ją za zbyt "mainstreamową", ale tutaj ta Grecja ożywa i porywa tak, że czytelnik z przyjemnością się w niej zanurza. Wspaniałe tło dla dobrego kryminału.

• Kryminały
  • Kryminał