Dziesięć przykazań Amelii

Anna Skrzyniarz Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Psychoskok
2013-11-25
2013-11-25

Dziesięć przykazań Amelii to książka przede wszystkim bardzo mądra. Pokazuje, że mgła własnych osądów, przyzwyczajeń czy opinii o ludziach potrafi skutecznie zasłonić prawdę o świecie. A czasem naprawdę niewiele trzeba, żeby ją poznać. Wystarczy oderwać myśli od siebie i skupić uwagę na drugim człowieku. Powieść z przekazem dla czytelnika XXI wieku. Pokazuje, że istotą człowieczeństwa nie jest ładny wygląd, modne ubranie i podporządkowanie siebie cudzym wzorcom, ale wrażliwe, piękne wnętrze. Niezwykle istotne jest odkrycie własnych pragnień oraz zauważenie, że dookoła są ludzie, którzy też mają marzenia. Można być szczęśliwym i realizować się, jednocześnie dając radość innym. Wystarczy wyjść ze skorupy, przywołać na usta uśmiech i żyć. Nie obok ludzi, ale z nimi.
Cała recenzja: http://recenzje-elwira.blogspot.com/2014/03/o-wychodzeniu-ze-skorupy-czyli-dziesiec.html

Życie – jak dowodzi powieść – tkwi w nas samych i to my nim jesteśmy, a więc wszelkie przemiany można zrealizować wyłącznie w sobie. I właśnie wtedy, gdy wyhodujemy to w sobie, otrzymujemy możliwość ujrzenia analogicznego piękna i sensu w życiu, które toczy się poza nami. Co, jednakże, oraz – jak – spowodowało, iż Amelia dzięki ciężkiej pracy nad swoim wnętrzem, zdołała, a przede wszystkim - zechciała powstać ze swojego marazmu i zreorganizować swe wnętrze, odkrywa dopiero lektura samej niezwykle wartkiej powieści, która – wbrew pozorem – jest wieloma rzeczami, tylko nie kolejnym miałkim, nierealnym poradnikiem pełnym bon-motów za trzy grosze.

Powieść Anny Skrzyniarz to wartka i dowcipna, lecz pouczająca historia o przekuciu niemocy na siłę i stopniowym odnajdywaniu najszczerszej słodyczy pośród wszystkich goryczy świata. Przede wszystkim to apoteoza Życia. Będąca główną bohaterką tej opowieści o życiu i jego cudach Amelia uważa, że nic się jej nie układa, że pozostały już tylko wspomnienia rzeczy boleśnie straconych. Nie potrafi zapomnieć o tym Jedynym Mężczyźnie, z którym nie jest już od kilku lat, ma słabe relacje z siostrą i sądzi, że rodzice usilnie próbują sygnalizować jej staropanieństwo, a przyjaciółki mają coraz mniej cierpliwości dla jej cierpienia. Praca w sekretariacie gimnazjum o boku wciąż sypiącego niewybrednymi żartami dyrektora również do fascynujących nie należy, natomiast jej odwieczne marzenie o tańcu pozostaje niespełnione, a pasja zamieniona na czekolady z bakaliami i papierosy. Bohaterka uważa, że to życie jest dla niej okrutne, ale dzięki tajemniczym, niewyjaśnionym, lecz niezwykle, namacalnie wręcz, realnym wizjom sennym, pojawiającym się znikąd, Amelia zaczyna rozumieć, że to ona sama zadaje sobie te ciosy drogą sztucznej martyrologii i tworzenia w głowie pieśni żałobnych na własny temat. Życie bowiem tylko czeka na to, by je chwycić. Oczywiście fakt, że zmiana jest możliwa nie znaczy, że jest prosta. Nic nie dzieje się od razu, bez wkładu ciężkiej pracy i udziału innych ludzi, okazujących się być zupełnie innymi, niż Amelia pierwotnie osądziła. Kobieta zaczyna więc od małych kroków. Zmotywowana niezwykłymi snami, postanawia zapisać się na kurs tańca. A to ostatecznie daje jej o wiele więcej, niż przypuszczała, że byłaby zdolna osiągnąć.

super powieść - polecam

super powieść - polecam

początek smętny,ale druga część bardzo ciekawa.

początek smętny,ale druga część bardzo ciekawa.

• Moi mali książęta :)
  • :-),:-),:-)