Legendy warszawskie

literatura dziecięca
Krajowa Agencja Wydawnicza
1982-01-01
1982-01-01
literatura polska legendy kultura polska Warszawa

O Syrence warszawskiej słyszał chyba każdy, jednak mam wrażenie, że niewielu wie, skąd ta syrenka wzięła - jest to jest, tyle. Bazyliszek - szczególnie mojemu pokoleniu i młodszym kojarzy się z Harrym Potterem ewentualnie z potworem z HOMM 3. Legendę o Złotej kaczce znam z kolei z filmu z 1976 roku. Pozostałych legend ze zbiorku nie znałem, to była moja pierwsza styczność z nimi.
Legend słuchało się przyjemnie, męczące były jedynie "Kościół Marii Panny" i "Chrystus Cudowny u Fary" ze względu na formę - są wierszowane, jakby na siłę.
Warto dodać, że wydanie Wolnych lektur zawiera dodatkowo legendę Biała dama.

Przeczytałam z przyjemnością. Najbardziej podobały mi się rozdziały: Chrystus Cudowny u Fary i Bazyliszek. Ode mnie 7/10.

Zbiór legend Warszawskich to ciekawa pozycja dla odświeżenia lub rozszerzenia swojej wiedzy o ziemiach Polskich, dawnych wierzeniach i legendach. Ciekawie było cofnąć się do tych czasów i poznać historię Bazyliszka czy Syrenki Warszawskiej. Fajny zbiór, chętnie sięgnęłabym po zbiory z legendami z innym miast Polski.

Legendy warszawskie, jak w tytule - ale świetnie ujęte literacko.

Legendy warszawskie, jak w tytule - ale świetnie ujęte literacko.

Kocham baśnie i legendy. Uwielbiam tę o Wandzie, co nie chciała Niemca, o Smoku Wawelskim czy też o zamku w Niedzicy. Jednak szczególnie bliskie są mi legendy warszawskie. Dzisiaj chcę przedstawić Wam zbiór takich legend wydany przez Artura Oppmana w 1925 r.

Z daty pierwszego wydania możecie domyślać się, że język użyty w tych legendach nie będzie całkiem współczesny. I rzeczywiście, znajdziemy tu sporo archaizmów, jednak ma to też swoją dobrą stronę - wielokrotnie miałam wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w dawne czasy. Co ciekawe, znajdziemy tu także dużo odniesień historycznych - mamy wspomniane wprost część ulic Starego Miasta i nie tylko. Zostały zachowane takie szczegóły jak ratusz na rynku Starego Miasta, który przecież istniał jeszcze do 1817 r., a o którego niegdysiejszym istnieniu teraz często się nawet nie myśli.

W zbiorze znajdziemy sześć legend warszawskich. Trzy znałam, trzy o dziwo nie. Myślę, że takie legendy jak ta o Syrenie, Bazyliszku czy Złotej Kaczce znane są każdemu Polakowi. Jednak trzy pozostałe legendy - o Kościele Panny Marii, Chrystusie Cudownym u Fary oraz legenda o zbójcach nie były mi wcześniej znane.

Syrena chwilę trwała w milczeniu, zapatrzona w niebo i w gwiazdy - i oto w ciszy tej czarownej nocy zadźwięczał śpiew tak piękny, tak kryształowo czysty, że zdawało się, iż i księżyc, i gwiazd miliony, i ziemia, i niebo zasłuchały się w niego do niepamięci.

Co jednak musicie wiedzieć, to to, że nie jest to kompletny zbiór legend o Warszawie. Brakuje tu przynajmniej pięciu legend - a może i więcej, bo nie wykluczam, że istnieją jeszcze jakieś inne, bardzo mało znane. Ja znam na pewno legendę o Warsie i Sawie, o krucyfiksie z katedry św. Jana, o kamiennym niedźwiedziu, o dziadzie katedralnym i o szabli króla Zygmunta. Tych legend nie znajdziecie w zbiorze Oppmana, więc polecam zapoznać się z nimi w innych źródłach.

Elementem, który spodobał mi się najbardziej, były opisy gwarnego rynku Starego Miasta w legendzie o Bazyliszku. Osobiście wolę te legendy w nieco innym wydaniu (Marta Berowska i Magdalena Grądzka!),jednak należy pamiętać, że Oppman był przed nimi i z jego pracą również warto się zapoznać i porównać sobie z tym, co już znamy :)

,, Bazyliszek" to jedna z pieknych legend Warszawskich. Krótka ale bardzo pouczającą historia o nieposłuszeństwie rodzicom, ktora ukazuje negwtywne konsekwencje. Zarazem wyjątkowa opowieści o ogromnej odwadze i miłości rodzica do dzieci. Przystepna forma audiobooku lub pięknie z ilustrowana książeczka dla najmłodszych. To wyjatkowy czas zabawy i nauki dla malucha. Czytanie rozwija umysł i ducha. Czytajmy dzieciom. Bardzo polecam.

Bajki w każdej postaci nadal uwielbiam i czytuję. Także te w wersji dla najmłodszych. Z lekka myszką trącą, dydaktywnizm bije po ślepiach, a ja co roku podczas porządków ponownie ze wzruszeniem je czytam. ten rok był ostatni. Oddałam młodszemu pokoleniu, była pięknie wydana, z niewielkimi śladami zużycia i wzbudziła zachwyt mojej 9 - letniej kuzyneczki.

Lutek chce wykorzystać szansę bycia bogatym dzięki złotej kaczce.

Lutek chce wykorzystać szansę bycia bogatym dzięki złotej kaczce.

Świetne bajki dla najmłodszych, Warszawa itp. :)
Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Świetne bajki dla najmłodszych, Warszawa itp. :)

Jakoś te legendy nie podbiły mego serca.

Jakoś te legendy nie podbiły mego serca.

• Dzieciństwo
  • Lektury