Stalingrad

Okładka książki Stalingrad
Antony Beevor Wydawnictwo: Znak historia
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Stalingrad
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2015-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Data 1. wydania:
2007-10-04
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324034161
Tłumacz:
Mirosław Bielewicz
Tagi:
Mirosław Bielewicz historia II Wojna Światowa Stalingrad front wschodni
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
700 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
194
193

Na półkach:

Naprawdę bardzo dobrze napisana książka o jednej z decydujących bitew w dziejach świata. Antony Beevor świetnie pogodził ilość nagromadzonych faktów z niezwykle płynną i sugestywną narracją. Zacznę może od tej ostatniej kwestii, bo to bez wątpienia jedna z zasadniczych zalet książki. Autor płynnie przechodzi między poszczególnymi stylami narracyjnymi, tworząc naprawdę przekonujący obraz działań wojennych pod Stalingradem. Cała sztuka polega na umiejętności zmiany perspektywy z naukowej, gdy autor przywołuje fakty, rozkazy i wspomnienia walczących, na czysto pisarską, gdy serwuje przekonujące i bardzo realistyczne opisy tego, jak wyglądały realia bitwy totalnej. Tym samym Beevor doskonale oddaje skalę i brutalność morderczych walk podczas całej bitwy stalingradzkiej, a jednocześnie nie narzuca czytelnikowi wyłącznie naukowego punktu widzenia, co z pewnością poszerza grono odbiorców jego opracowania. I właśnie w tym leży największa wartość tej książki, która w jasny i przejrzysty sposób popularyzuje wiedzę historyczną.

„Stalingrad” rozpoczyna się wprowadzeniem w dzieje frontu wschodniego, a więc poznajemy rozwój wypadków, które doprowadziły niemiecką 6. Armię pod Stalingrad. Wynika to z historycznego obowiązku, aby odnotować przyczyny opisywanego wydarzenia, choć dla osób znających już dzieje II wojny światowej, może to być nieco nuda powtórka czegoś, o czym czytało się wiele razy. Myślę jednak, że komplementarność ujęcia wymaga właśnie takiego podejścia. Tym bardziej, że dość szybko autor wciąga nas w opisywany przez siebie tok wydarzeń. Kulminacją książki jest oczywiście likwidacja przez wojska radzieckie „kotła” pod Stalingradem i krótkie naświetlnie późniejszych wydarzeń oraz losów pokonanych żołnierzy i ich dowódców.

Warto podkreślić, że Beevor w swojej książce stara się równo rozdzielić uwagę między dwie walczące strony, zachowując przy tym cechy neutralnego obserwatora. Dzięki temu podejściu czytelnik może poznać optykę bitwy stalingradzkiej, widzianą z obu stron konfliktu. Zasadniczo nie zauważyłem w pracy jakichś kontrowersji związanych z oceną ideologiczną walczących totalitaryzmów. Beevor nie kryje okrucieństwa najeźdźców (nie powiela mitu „szlachetnego” Wermachtu), ani tym bardziej bezwzględności i obojętności obrońców w stosunku do własnych żołnierzy i cywilów. Autor ukazuje Stalingrad, jako starcie dwóch opętanych rządzą władzy dyktatorów, którzy z bezpiecznego schronienia urządzają sobie grę wojenną, za nic przy tym mając losy setek tysięcy swoich żołnierzy. W tym starciu totalnym nie ma na to miejsca, liczy się tylko zwycięstwo za wszelką cenę. „Stalingrad” udowadnia, że to właśnie osoby „głównodowodzących” były w tym konflikcie kluczowe, a głównym winnym stalingradzkiej klęski był Hitler, który nie tylko nie docenił skali mobilizacji przeciwnika, ale także coraz bardziej rozmijał się z rzeczywistości i zdrowym rozsądkiem. Zamknięty w swoim bunkrze, sprowadzał wojnę wyłącznie do symboli jednostek na mapach sztabowych oraz ignorował niepomyślne dla siebie informacje z frontu, a jego autorytarne decyzje często pozbawiały jego dowódców pola manewru. Tak, oderwani od rzeczywistości i otoczeni przez bandę pomagierów i potakiwaczy dyktatorzy to najniebezpieczniejsi ludzie na świecie. Niestety, ciągle się o tym przekonujemy.

Uzupełnieniem monografii „Stalingrad” są mapy z planami operacji oraz rozmieszczeniem jednostek, a także dwie wstawki ze zdjęciami, zawierającymi łącznie trzydzieści czarno-biały ilustracji z okresu walk o Stalingrad, które pozwalają wyobrazić sobie skalę zniszczenia oraz zawziętość walk, a także spojrzeć na ludzi, którzy w tamtym czasie decydowali o losie tysięcy swoich żołnierzy. W dodatku na końcu książki autor podaje również zestawienie jednostek obu stron wraz z nazwiskami dowódców.

Jeśli chodzi o jakieś ewentualne niedociągnięcia, które mi osobiście się rzuciły w oczy, to właściwie brak mi tylko naświetlnia strony czysto technicznej prowadzonych działań. O sprzęcie walczących, sposobach walki, organizacji zaopatrzenia nie mamy bardziej szczegółowych informacji. Zapewne jest to świadomy wybór autora, aby nie zarzucać czytelnika jeszcze większą dawką wiedzy, ale mi osobiście trochę tego brakowało. Niekoniecznie trzeba było wciągać te sprawy w sam tok narracji, ale krótki dodatek na końcu książki z pewnością by nie zaszkodził. Zauważyłem też drobną wpadkę wydawca, gdyż na obwolucie mamy w ramach zachęty do lektury następujące stwierdzenie: „Stalingrad to pełen dramatyzmu, wciągający i trzymający w napięciu obraz najdłuższej bitwy II wojny światowej”. O ile mi wiadomo, najdłuższą bitwą II wojny światowej była blokada Leningradu.

Myślę, że „Stalingrad” można uznać za jedno z najlepszych opracowań bitwy stalingradzkiej. Antony Beevor ma dar do bardzo atrakcyjnego dla czytelnika odtwarzania wydarzeń z przeszłości – nie tylko na poziomie przejrzystego prezentowania faktów, ale także kreowania wyobrażeń. Służą temu liczne detale dotyczące doświadczeń pojedynczych żołnierzy czy dowódców, które z reguły nikną na tle heroiczności oraz masowości walk na froncie wschodnim II wojny światowej. Reasumując, świetny styl, obiektywne podejście i ogromna dawka wiedzy na temat jednej z najokrutniejszych bitew II wojny światowej.

Naprawdę bardzo dobrze napisana książka o jednej z decydujących bitew w dziejach świata. Antony Beevor świetnie pogodził ilość nagromadzonych faktów z niezwykle płynną i sugestywną narracją. Zacznę może od tej ostatniej kwestii, bo to bez wątpienia jedna z zasadniczych zalet książki. Autor płynnie przechodzi między poszczególnymi stylami narracyjnymi, tworząc naprawdę...

więcej Pokaż mimo to

13
avatar
388
105

Na półkach: ,

Zacznę od minusów. Największym mankamentem książki jest jej początek. Chyba wielu się zgodzi, że ,,akcja" powinna zacząć się latem 1942 roku, co powinno zostać poprzedzone może z 5 stronami wstępu. Tymczasem tego wstępu dostajemy z 70 stron, łącznie ze szczegółami bitwy o Moskwę i początkiem planu Barbarossa. Po co się pytam?

Innym minusem są jakieś mini próby beletryzacji tej opowieści. Rozumem, że można dodać trochę od siebie, ale ta historia chyba broni się sama. Niemniej tego typu zabiegi dostrzegłem niemal tylko na początku. O co chodzi? Autor, pomimo braku jakiejkolwiek relacji, źródła na ten temat, nie powstrzymuje się np. od stwierdzenia, że jakiś ważny oficjel, mówiąc coś wyglądał tak czy siak, czy zrobił jakąś tam minę.

Początek odstaje więc od reszty. Pozostała część jest już monumentalna i dostałem dokładnie to czego chciałem: kampania, opisy poszczególnych jednostek i dowódców, w tym sprzymierzeńców, losy jednostkowych bohaterów, mordercze zmagania opisane bardzo szczegółowo, mapy. Jednym słowem gratka dla fanów historii.

Zacznę od minusów. Największym mankamentem książki jest jej początek. Chyba wielu się zgodzi, że ,,akcja" powinna zacząć się latem 1942 roku, co powinno zostać poprzedzone może z 5 stronami wstępu. Tymczasem tego wstępu dostajemy z 70 stron, łącznie ze szczegółami bitwy o Moskwę i początkiem planu Barbarossa. Po co się pytam?

Innym minusem są jakieś mini próby beletryzacji...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
577
104

Na półkach:

Jeśli chcesz przeczytać książkę o ludziach, ich emocjach, nadziei, cierpieniu, itp. to jak najbardziej , polecam. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, to są lepsze książki.

Jeśli chcesz przeczytać książkę o ludziach, ich emocjach, nadziei, cierpieniu, itp. to jak najbardziej , polecam. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, to są lepsze książki.

Pokaż mimo to

5
Reklama
avatar
160
87

Na półkach: ,

W mojej klasyfikacji dla tego autora druga w kolejności pozycja, po Berlinie. Czytając czuje się mróz rosyjskiej zimy i burczenie w pustym żołądku. Jedna z najlepszych pozycji traktująca o tej epokowej bitwie. Polecam!

W mojej klasyfikacji dla tego autora druga w kolejności pozycja, po Berlinie. Czytając czuje się mróz rosyjskiej zimy i burczenie w pustym żołądku. Jedna z najlepszych pozycji traktująca o tej epokowej bitwie. Polecam!

Pokaż mimo to

0
avatar
108
27

Na półkach: ,

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka historyczna od czasów liceum. Bardzo ciekawie i rzeczowo opisuje posunięcia i ich rezultaty w ofensywie nazistowskiej przeciwko sowietom. Cytaty z listów żołnierzy pomagają lepiej zrozumieć panujące ówcześnie nastroje po obu stronach, a opis ludzkich tragedii jest wyjątkowo obrazowy. Myślę, że książka mogłaby zawierać więcej fotografii i map ale po za tym to bardzo solidna pozycja.

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka historyczna od czasów liceum. Bardzo ciekawie i rzeczowo opisuje posunięcia i ich rezultaty w ofensywie nazistowskiej przeciwko sowietom. Cytaty z listów żołnierzy pomagają lepiej zrozumieć panujące ówcześnie nastroje po obu stronach, a opis ludzkich tragedii jest wyjątkowo obrazowy. Myślę, że książka mogłaby zawierać więcej...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
94
11

Na półkach: ,

Wszyscy znają przebieg II Wojny światowej ale nie wszyscy znają szczegóły. Jak wiadomo" diabeł tkwi w szczegółach" a te właśnie szczegóły są tutaj naprawdę rewelacyjne. Beevor opisał ten konflikt fenomenalnie, choć można dostać zawrotu głowy od numerów dywizji i pułków, no ale przecież to książka o wojsku i wojnie.
Przerażające a zarazem bardzo autentyczne są opisy tego do czego ludzie są zdolni gdy są zmuszeni przeżyć.
Gorąca polecam.

Wszyscy znają przebieg II Wojny światowej ale nie wszyscy znają szczegóły. Jak wiadomo" diabeł tkwi w szczegółach" a te właśnie szczegóły są tutaj naprawdę rewelacyjne. Beevor opisał ten konflikt fenomenalnie, choć można dostać zawrotu głowy od numerów dywizji i pułków, no ale przecież to książka o wojsku i wojnie.
Przerażające a zarazem bardzo autentyczne są opisy tego do...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
251
7

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka o męce jaką przeszli niemieccy oraz rosyjscy żołnierze podczas walk w Stalingradzie.

Bardzo ciekawa książka o męce jaką przeszli niemieccy oraz rosyjscy żołnierze podczas walk w Stalingradzie.

Pokaż mimo to

2
avatar
268
71

Na półkach:

Świetna pozycja. Książka która w pigułce opisuje bezsens i okrucieństwo wojny. Dwie wojenne machiny, dwa bliźniacze totalitarne systemy , tragedie i bezsensowna śmierć wielu ludzi w imię obłokańczych i chorych ambicji kilku psychopatów i ukrytych finansowych interesów.Pogarda dla ludzkiego życia z obu stron. Bliźniacze kolory sztandarów , dla mnie symbolizujące ludzką krew bezsensownie przelewaną , tańszą niż woda.Naród mający tak dużo, na nogach żołnierzy przeszedł wiele setek kilometrów chcąc obrabować biedaka. Zamiast skarbów zastał pustkę, mróz i śmierć. Po drodze rozdając śmierć innym. "Przestrzeń życiowa"osiągnięta w pełnym wymiarze. Na koniec warto dodać fragment szlagieru... " tylko koni żal"

Świetna pozycja. Książka która w pigułce opisuje bezsens i okrucieństwo wojny. Dwie wojenne machiny, dwa bliźniacze totalitarne systemy , tragedie i bezsensowna śmierć wielu ludzi w imię obłokańczych i chorych ambicji kilku psychopatów i ukrytych finansowych interesów.Pogarda dla ludzkiego życia z obu stron. Bliźniacze kolory sztandarów , dla mnie symbolizujące ludzką...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
10
3

Na półkach:

Świetna, ale jak dla mnie za mało map (w książce są 3 i to słabe) i danych statystycznych dywizji przed, w trakcie walki i podczas oblężenia.
Generalnie książka dla mnie wyczerpuje temat a masa podanych źródeł pozwala doczytać o interesujących fragmentach książki.

Dużym kontrastem jest odpisany sposób szanowania życia żołnierzy po obu stronach, gdzie sowietom niewiele brakuje do zwierząt. Oba te systemy były siebie warte i są sobie równe.

Świetna, ale jak dla mnie za mało map (w książce są 3 i to słabe) i danych statystycznych dywizji przed, w trakcie walki i podczas oblężenia.
Generalnie książka dla mnie wyczerpuje temat a masa podanych źródeł pozwala doczytać o interesujących fragmentach książki.

Dużym kontrastem jest odpisany sposób szanowania życia żołnierzy po obu stronach, gdzie sowietom niewiele...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
728
397

Na półkach: ,

Tylu ludzi musiało zginąć, żeby jeden dyktator uznał swoją porażkę w starciu z drugim.. Obłęd.
Dobrze się czyta Beevora, wtrącane krótkie dygresje o zupełnie nieznanych ludziach nadają sensu kolejnym suchym liczbom.

Tylu ludzi musiało zginąć, żeby jeden dyktator uznał swoją porażkę w starciu z drugim.. Obłęd.
Dobrze się czyta Beevora, wtrącane krótkie dygresje o zupełnie nieznanych ludziach nadają sensu kolejnym suchym liczbom.

Pokaż mimo to

1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stalingrad


Reklama

Ciekawostki historyczne

Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
awatar
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
awatar
Dariusz Kaliński
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
zgłoś błąd