Erik Jan Hanussen. Jasnowidz Hitlera

Okładka książki Erik Jan Hanussen. Jasnowidz Hitlera Przemysław Słowiński, Danuta Uhl-Herkoperec
Okładka książki Erik Jan Hanussen. Jasnowidz Hitlera
Przemysław SłowińskiDanuta Uhl-Herkoperec Wydawnictwo: Videograf reportaż
reportaż
Videograf
2014-01-20
2014-01-20

Mocno rozbudowana biografia Erika Jana Hanussena, a właściwie Hermanna/Herszela Steinschneidera, austriackiego iluzjonisty pochodzenia żydowskiego. Zarówno zdjęcie na okładce jak i część tytułu („Jasnowidz Hitlera”),to prymitywna manipulacja. Żadna historia nie wspomina, żeby Hitler i Hanussen kiedykolwiek się spotkali. Iluzjonista, sztukmistrz, mentalista, przepowiedział dojście do władzy Hitlera i pożar Reichstagu i… to właściwie wszystkie związki między nimi.

Książka ma jednak pewną wartość – prezentuje fragment historii Niemiec, zwłaszcza na początku XX wieku.

Biografia, opowieść o oszuście, który przez przypadek naprawdę przepowiedział kilka faktów.
Tytuł wprowadza w błąd. Nie ma tu nic świadczącego że Eric Jan Hanussen był jasnowidzem samego Adolfa Hitlera. Jest tu natomiast mnóstwo histori z zakresu nie tylko mistycyzmu. lub w jaki sposób antysemityzm rozwijał się w innych krajach jeszcze przed I wojną światową. Książka się dłuży. Te wszystkie liczby, daty nie koniecznie wnoszą coś w rzeczywistą jej tematykę. Rozpraszają czytelnika. Miało być o jasnowidzu a jest krótka historia pochodzenia kawy.
Tytuł lektury jedynie jest pisarską propagandą by zwiększyć nakład sprzedanych egzemplarzy.

Czyta się jednym tchem. Losy żydowskiego iluzjonisty, mnemotechnika, jasnowidza i hipnotyzera wplecione w opis rodzącego się w Niemczech nazizmu. Znakomicie zarysowany klimat tamtych czasów, przypominający słynny film "Kabaret" Boba Fosse'a (wg. scenariusza Jaya Allena) czy książki Christophera Isherwooda. Właśnie to jest największą zaletą tej biografii. Szczerze mówiąc dziwią mnie tak niskie oceny wystawiane tej naprawdę fantastycznej książce. Czyżby problem tkwił w tym, że jej bohaterem jest Żyd - łajdak? W każdym razie tak właśnie powinno się pisać biografie. Porywający styl, fantastycznie nakreślone tło i ogromna ilość faktów, zgromadzona dodatkowo w bardzo obszernych przypisach do książki.

Tym razem przyszła pora na kupioną już dość dawno temu i odłożoną na wirtualną półkę, biografię Erika Jana Hanussena, który jak sugeruje nam tytuł, był jasnowidzem Hitlera. No właśnie. W tym miejscu sromotne baty należą się autorom za bezczelne wprowadzanie w błąd czytelników właśnie tym niedorzecznym tytułem. Gdyż książka ta ma bardzo niewiele wspólnego z Hitlerem (wątek ten na poważnie rozwinięty zostaje gdzieś około 80% książki). Nie mówiąc już o tym, że Hanussen osobiście nie widział szalonego kaprala nigdy. Opowiada nam natomiast historię życia austriackiego Żyd, megalomana, iluzjonisty oszusta, hipnotyzera jasnowidza i blagiera, który właściwie nazywał się Hermann Steinschneider i miał przykrą śmierć. Cała reszta jest bardzo dziwna, gdyż przez czas kiedy czytałem wciąż czekałem na jakiś wątek związany z paranoją Hitlera na punkcie okultyzmu, tajemnych wierzeń i tego typu szarlatanerii do której jasnowidz wpisywałby się idealnie. Nie doczekałem się jednak, bo jak już napomknąłem wcześniej Hanussen z jasnowidzeniem miał tyle wspólnego co świnia z baletem. Erik był głównie oszustem, który posiadał pewne zdolności hipnotyczne i prawdopodobnie dzięki niezwykłemu fartowi kilkukrotnie udało mu się przepowiedzieć prawdę. A że był to okres przemian w Niemczech, to przepowiednie te tyczyły się osoby Hitlera i stąd pewnie ten zwodniczy tytuł. Jednak nic poza tym. Dostajemy historyjkę zapatrzonego w siebie żydowskiego krętacza, który ponad wszystko ukochał...samego siebie i po trupach (w przenośni, bo z tego co pamiętam nikogo nie zabił, no może za wyjątkiem samego siebie, kiedy to próbował zdobyć papiery potwierdzające, że nie jest Żydem, co się nie udało) dążył do zdobycia jak największej sławy. W tej książce najdziwniejszą rzeczą jest fakt, że najciekawsze fragmenty nie tyczą się opisywanej osoby, a wszystkiego do około, gdyż autorzy często pozwalają sobie na dość obszerne dygresje. Pojawia się tam dużo smaczków w tamtego okresu a także ciekawostek takich jak to, że pierwszą kawiarnię w Wiedniu otworzył Polak ;) Podsumowując jednak książka nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Zmylony tytułem liczyłem na coś zupełnie innego i nie usatysfakcjonowało mnie to co otrzymałem. Nie mówię, że ta książka jest całkowicie zła. nie. Dużo ciekawych faktów z historii Niemiec lat (około) 1910-1933 na pewno rekompensuje zupełnie bezwartościową sylwetkę opisywanej postaci (choć jednak co najciekawsze o Hanussenie dużo się pisze a także kręci; w produkcji z roku 1955 w rolę Hanussena wciela się O.W. Fischer, w tej z 1988 - najsłynniejszej - jasnowidzem jest Klaus Maria Brandauer, a w filmie już nie całkiem o nim, a co można wyczytać w omawianej książce jednym z jego najzagorzalszych wrogów scenicznych Ziszem Breitbarcie z 2001 Hanussenem jest Tim Roth) jednak za te nieporozumienie muszę ją ocenić w następujący sposób:

Moja ocena: 4.5/10

• Biografie