Arka czasu

2013-10-24
2013-10-24
Daniel de Latour holocaust

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Marcin Szczygielski oraz jego książki dla dzieci zawsze mnie zachwycały.
Książka jest bardzo fajna z lekkim mrocznym akcentem, miłością dziadka który stara się ukryć przed wnukiem mroczną rzeczywistość.
Polecam tą książkę dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Marcin Szczygielski oraz jego książki dla dzieci zawsze mnie zachwycały.
Polecam tą książkę dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Losy dziewięcioletniego Rafała żyjącego w okupowanej Warszawie czyta się z przejęciem. Jego relacja z ukochanym dziadkiem porusza, zatroskanie i pomysł dziadka o dalsze losy dziecka zasługuje na uznanie. Chłopiec jest bystry, ukochany i mądrze wychowywany przez dziadka, chętnie i dużo czyta...

"Arka czasu" Marcina Szczygielskiego to utkana z prawdziwych historii opowieść o wojnie, o Holokauście, o okupowanej Warszawie skierowana do dzieci. To książka o tym, co najważniejsze - o przyjaźni, miłości, poczuciu bezpieczeństwa, odwadze, nadziei. O sile wyobraźni. Piękna, mądra, poruszająca. Lektura obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Najlepiej do wspólnego czytania, bo lektura powieści może stać się wstępem do ważnej rozmowy o przeszłości.
Książki Szczygielskiego bardzo cenię i polecam.

jest trochę smutna , przygodowa i śmieszna

jest trochę smutna , przygodowa i śmieszna

Naprawdę dobra książka, czytałam dzieciom 6-11 lat. Dużo elementów do rozmawiania, poznawania historii, dyskusji.

Szczerze nawet spoko.
Jestem teraz w 6 klasie a moja polonistka powiedziała, że mamy przeczytać tą lekturę. Jest ona 10+ to mnie strasznie zniechęciło a na dodatek główny bohater Rafał Grzywiński jest narratorem i tłumaczy co to jest np. dinozaur. No na prawdę jakaś porażka.
Uważam, że nie jest okropna i nie jest jakaś super mega fajna, więc określenie spoko chyba pasuje. A ty jak uważasz?

Szczerze nawet spoko.

Marcin Szczygielski zajmuje jedną z najwyższych pozycji mojego prywatnego rankingu autorów, których twórczość uwielbiam nie tylko ze względu na treści przekazywane w ich utworach, ale przede wszystkim za szacunek dla swoich czytelników, szczególnie tych młodych. Szczygielski podejmuje w swoich książkach tematy trudne, robi to jednak w taki sposób, że przekaz doskonale trafia do młodego czytelnika. Ba! Trafia również do starszego i całkiem starego, który przeczytał w swoim życiu tysiące książek i wydaje mu się, że nic go już zaskoczyć nie może (to o mnie 😊).

„Arka czasu” to opowieść o Rafale i jego wielkiej ucieczce od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz. Dlaczego tak? Pozostawię Was z tym pytaniem, gdyż naprawdę chciałabym zaintrygować Was na tyle, abyście sięgnęli po tę pozycję.

Rafał ma osiem lat, no dobrze, prawie dziewięć i mieszka w Dzielnicy ze swoim dziadkiem. Ciężko tu znaleźć przyjaciół, z Dzielnicy bez przerwy znikają ludzie, czy wyprowadzają się gdzieś, gdzie żyje się lepiej? Tego Rafał nie wie. Rafał nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy ich nie ma. Wszystkiego, co chłopiec wie, nauczył się od dziadka, który zarabia na (prze)życie grą na skrzypcach. To najcenniejsza rzecz, jaką posiadają. Czasami Rafał mu towarzyszy, jednak nie zawsze jest to bezpieczne.

Jakie to szczęście, że w Dzielnicy jest BIBLIOTEKA. Trzeba być bardzo ostrożnym i nie dać się złapać, kiedy się tam idzie, ale Rafał mam już w tym wprawę. To książki dotrzymują mu towarzystwa, kiedy dziadek pracuje, a on nie może wyjść sam z domu. Biblioteka to dla chłopaka jedno z najważniejszych miejsc na mapie Dzielnicy. Kiedy pani bibliotekarka poleca mu „Wehikuł czasu”, Rafał nie może wiedzieć, że ta właśnie książka zapoczątkuje wielkie zmiany w jego życiu.

My dorośli domyślimy się bardzo szybko, czym jest Dzielnica, kim jest Rafał, jego dziadek i inni jej mieszkańcy. Młodemu czytelnikowi być może trzeba będzie trochę nakreślić tło historyczne z tym związane. „Arka czasu” przedstawia nam historię widzianą oczami ośmioletniego dziecka, co dla mnie osobiście było niezwykle emocjonalnym przeżyciem. To jak Rafał radził sobie z przeciwnościami losu, kiedy w pewnym momencie zdany był tylko na siebie, mimo że autor ujął to w sposób zrozumiały dla młodego odbiorcy, we mnie, starej babie wywoływało dreszcze strachu.

Marcin Szczygielski jest dla mnie niekwestionowanym mistrzem tworzenia historii dla młodych czytelników. My, dorośli znajdziemy w nich coś, o czym często zapominamy w naszym zabieganym życiu dużych ludzi, a mianowicie radość bycia dzieckiem, umiejętność cieszenia się każdym dniem i ekscytację z odkrywania kolejnych sekretów życia.

Jeśli macie w swoim otoczeniu dzieciaki, młodzież lubiącą czytać, koniecznie podsuńcie im książki Marcina Szczygielskiego. Gwarantuję Wam, że to będzie sukces. I nie, nikt mi nie zapłacił za te peany na cześć autora 😊 On po prostu na to zasługuje.

Moim zdaniem, jak na tak poważny temat, jest to książka za bardzo przygodowa. Opisy podróży z oraz do Dzielnicy były opisane tak, jakby dla głównego bohatera była to przygoda. Dodatkowo pojawiające się elementy sci-fi sprawiają, że opowiedziana historia wydaje się nierealna, a przecież takie zdarzenia miały miejsce. Obawiam się, że dzieci nie potraktują tej historii właściwie.

Och...

Jest to smutna książka, tym bardziej jak zna się historię żydów w czasie drugiej wojny światowej. Wydaję mi się, że dobrze by było znać podstawowe informacje przed przeczytaniem np. co to jest getto.

Wszystko jest opowiadane z perspektywy 8-latka, który tak naprawdę nie wie za wiele. Ale właśnie to jest pozytyw! Przez to książka ma bardziej klimat dziecięcy, a nie łatwym zadaniem jest napisać dobrą książkę dziecięcą o takich trudnych tematach.

Jedyny negatyw to dwie/trzy pierwsze strony książki... proszę was! Nie zaczynajcie książek dziecięcych od szczegółowego opisywania ulicy! Jest to po prostu dla większości dzieci nudne i szybko je zniechęca...

8/10

Och...

Kolejna bardzo wartościowa i bardzo ciekawa książka dla dzieci i młodzieży autorstwa Marcina Szczygielskiego. Fabuła związana jest z przejściami Rafała - 8-letniego chłopca, który znajduje się w samym oku cyklonu w getcie żydowskim podczas II wojny światowej. Elementy historyczne, fantastyczne i obyczajowe sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem, przy jednoczesnym zachowaniu prawdziwej emocjonalności. Głęboko, acz przystępne nakreślony portret głównego bohatera, elementy zaczerpnięte z faktycznych wydarzeń i cenna wyobraźnia oraz wyczucie autora sprawiają, że "Arkę Czasu" polecić można czytelnikowi w każdym wieku. Dodatkowo mapka na wewnętrznej stronie okładki z objaśnieniami pomaga znakomicie się odnaleźć w ówczesnym czasie i przestrzeni.

• Dla dzieci

Marcin Szczygielski Arka czasu Zobacz więcej