Zimowe sny

Znak Literanova
2013-11-04
2013-11-04
Hanna de Broekere

Biblijna historia w nowych szatach

Fajna opowieść dobrze i szybko się czyta

Fajna opowieść dobrze i szybko się czyta

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

To piękna opowieść o tym, że błędy nas kształtują, a porażki powinny nas prowadzić na szczyt. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, a wybaczenie to jedyna droga do tego, aby żyć prawdziwie.

,,Przeciwności losu nie są przeszkodą na drodze życia. Są częścią tej drogi''

Do czego może doprowadzić zazdrość jednej osoby jesteśmy w stanie sobie wyobrazić lecz co jeśli takich osób jest jedenaście? Joseph razem z braćmi pracuje w rodzinnej Agencji Reklamowej Jacobson, która odnosi nie małe sukcesy. Jest on najzdolniejszy z braci co widocznie razi ich w oczy. Czarę goryczy przelewa faworyzacja młodszego syna ze strony ojca. Bracia wykorzystując błąd najmłodszego z nich pozbywają się Jacoba z firmy, myśląc że tak będzie lepiej dla wszystkich. Nie wyobrażają sobie nawet, że w ten właśnie sposób wyświadczyli mu największą przysługę i mogą kiedyś właśnie u niego szukać pomocy.

Chłopak ma sny, w których ukazuje się mu przyszłość i to co czeka również innych, przez co nie spotyka się ze zbytnią sympatią. Całe jego życie, które uważał za ułożone rozpada się a on musi wyjechać w nieznane. Evans w charakterystyczny dla siebie sposób opowiada o miłości, przebaczeniu i wzajemnym zrozumieniu. Podkreśla, że dla nikogo kto popełnił błąd nie jest za późno ponieważ zawsze można chociaż spróbować wszystko naprawić.

,,Przeciwności losu nie są przeszkodą na drodze życia. Są częścią tej drogi''

Richard Paul Evans to dla mnie męski punkt widzenia świata w obyczajówkach. Bardzo lubię powieści autora i co jakiś czas wracam do jego twórczości. Tym razem sięgnęłam po "Zimowe sny" otrzymując nagrodę za ten powrót :)

Joseph Jacobson (zwany J.J.) ma dwadzieścia dziewięć lat i dwanaścioro rodzeństwa, choć prawdziwie rodzonego brata tylko jednego, z czwartego małżeństwa ojca. Wszyscy pracują w rodzinnej agencji reklamowej w Denver, często odnosząc sukcesy i zdobywając nagrody. Jednak pomiędzy rodzeństwo wkracza zazdrość, starsi bracia nie mogą znieść tego, że Joseph jest chwalony, ma świetne pomysły a na dodatek otrzymał od ojca szczególny prezent... Dlatego, gdy najmłodszy z trzynaściorga - Ben - wpada w tarapaty, znajdują sprytny sposób, by pozbyć się J.J.

Zazdrość i zemsta wiodą prym w działaniach braci, którzy postawili Josephowi szalone warunki. I choć trudno mu się z nimi pogodzić wie, że tylko tak może pomóc Benowi. W tamtej chwili był zrozpaczony i zły, nie liczył już na nic pozytywnego w swoim życiu. Został zesłany i odrzucony. Miał zapłacić wysoką cenę za cudze grzechy - utracił pracę, miłość, rodzinę... Czy w nowej firmie będzie mu lepiej?

Koniecznie musicie sięgnąć po tę powieść. Nie mogę napisać nic bardziej intrygującego w recenzji, ponieważ zepsułabym Wam najlepszą zabawę w odkrywanie perypetii Josepha. A musicie mi wierzyć, że sporo się dzieje. Nijak nie byłam w stanie odgadnąć co się wydarzy, co autor zaplanował dla swojej postaci. Nie sposób przewidzieć gdzie będzie mieszkał po wyjeździe z Denver, kogo spotka na swojej drodze, jak ułoży się jego życie zawodowe i uczuciowe ani czy uda mu się jeszcze skontaktować z rodzicami...

Bardzo podobał mi się wątek April, zwiedzanie Chicago i odkrywanie kuchni różnych krajów; zresztą ogólnie kobiety pojawiające się epizodycznie mocno namieszały w życiu bohatera.

Evans potrafi pisać z niezwykłym polotem, lekko, konkretnie, bez zbytecznych opisów. Intryguje, zaskakuje, szachuje zwrotami akcji i licznymi niespodziankami - łza się kręciła, ale i śmiechu nie zabrakło. Wielokrotnie pokazał, że czasami drobiazgi mają ogromny wpływ na nasze życie. Pozostawił nas z rozmyślaniami na temat tego czy lepsza jest niewiedza czy prawda; marzenia kolorowe czy czarno-białe oraz że poświęcenie może przynieść korzyści.

Jestem bardzo mocno zaskoczona tą opowieścią (pozytywnie),wielokrotnie nie mogłam uwierzyć w to, co czytałam, zwłaszcza, że ani okładka, ani opis, ani tytuł nie oddają tego, co kryje się w tych niecałych trzystu stronach. Choć jak się przekonacie, tytuł ma naprawdę ogromne znaczenie w fabule.

Podsumowując - "Zimowe sny" to ogromnie zaskakująca historia mężczyzny, któremu zemsta i odrzucenie przyniosło wiele pozytywów w życiu. Gdyby nie nieuczciwość brata, nigdy nie osiągnąłby tak wiele. To opowieść o braterskiej miłości, pięknej duszy, wyrzutach sumienia, zazdrości, trudach miłości, kryptonicie, bolesnych przeżyciach i plastrze na niepowodzenia. Gorąco polecam, wyśmienita lektura!

Plus za pomysł z wykorzystaniem przypowieści biblijnej i przeobrażeniem jej na realne czasy. Całość przyzwoita, jak wszystkie książki tego autora.

Napisanie współczesnej historii na wzór opowieści ze Starego Testamentu wzbudziło ogromne moje zainteresowanie i podziw.
Wyśmienity pomysł i realizacja.
Czyta się lekko i przyjemnie ale niełatwo. Wymaga zatrzymania się i przemyślenia ale i trzyma blisko siebie do samego końca.Polecam!
P.S.
Wzruszyłam się do łez.

Wyśmienity pomysł i realizacja.
P.S.
Wzruszyłam się do łez.

No to takie typowe czytadło, w którym na początku jest trudno, a potem wszystko zmierza ku lepszemu, choć z oporami. Jednak jak to zwykle u Evansa czyta się miło, a potem się szybko zapomina i znowu można wrócić, żeby miło spędzić czas.

Typowa książka Evansa. Bez większych zaskoczeń I bez zgrzytów. W stylu przypowieści biblijnej, z resztą na samym początku jest fragment przypowieści, do której nawiązuje fabuła książki. Moralizatorsko, ale przyjemnie. Jak zwykle szybko się czyta. Kilka ciekawych rozwiązań. Sporo mądrości, tekstów motywujących i wartych zapamiętania. Wątek miłosny bardzo przypomina ten napisany w ‘Tajemnicy pod jemiołą’.

Zastanawiające, że główny bohater tak łatwo odpuścił swoją wielką miłość.. dlaczego nie szukał dziewczyny?

• Richard Paul Evans