Biblijna historia w nowych szatach

pheosia pheosia
23.12.2013
Okładka książki Zimowe sny Richard Paul Evans

Któż z nas nie zna książek Richarda Evansa? Pełne pozytywnych myśli, z gwarantowanym happy end’em, są idealne na ponure jesienne albo zimowe wieczory, zły humor, chorobę albo po prostu znudzenie szarą codziennością. Przywracają wiarę w ludzi i pozwalają mieć nadzieję, że kiedyś będzie lepiej, marzenia się spełnią a problemy same rozwiążą. Idealizm? Może, ale któż go nie potrzebuje od czasu do czasu? Tym razem Autor częstuje nas biblijną historią o Józefie opakowaną w nowe, bardziej współczesne szaty. Nie pierwszy raz sięga do Pisma Świętego w poszukiwaniu natchnienia – już w „Papierowych marzeniach” czytelnicy mogli poznać uwspółcześnioną historię syna marnotrawnego z Ewangelii wg św. Łukasza.

Joseph Jacobsen ma jedenastu braci i siostrę. Są dziećmi bogatego właściciela agencji reklamowej i jego czterech żon. Joseph, prawie najmłodszy z synów, jest oczkiem w głowie swojego ojca, co oczywiście wzbudza zazdrość braci. Czarę goryczy przepełnia przyjęcie wydane na cześć Josepha z okazji świetnego projektu kampanii reklamowej, który uratował rodzinną firmę przed utratą ważnego klienta. Podczas toastu ojciec Israel nie tylko przekazuje swoją wojskową kurtkę – cenną rodzinną pamiątkę Josephowi, ale też opowiada jego sen, w którym w stronę jaśniejącego drzewa pochylało się jedenaście innych… Zdenerwowani bracia wykorzystają pierwszą nadarzającą się sytuację, żeby pozbyć się Josepha. Zmuszają go do ucieczki z miasta i odcięcia się od ojca, całej rodziny, przyjaciół i znajomych. Nikt nie może wiedzieć, dokąd mężczyzna wyjechał, nie ma prawa nawet pożegnać się z rodzicami. Trafia do agencji reklamowej w wielkim mieście, gdzie rozpoczyna pracę na stanowisku copywritera – jednego z setek zatrudnionych w tej korporacji. Szybko jednak ujawnia swój talent i awansuje. Nie będzie jednak tak łatwo – na drodze Josepha stanie wiele trudności i nie jeden raz będzie zmuszony zaczynać od zera.

„Zimowe sny” to opowieść o ludzkiej sile, wytrwałości, zdolności do poświęcenia dla innych i sprawiedliwości, która zwycięża. Nietrudno przewidzieć zakończenie powieści, jeśli się zna biblijną opowieść o Józefie. Nie psuje to jednak lektury, Richard Evans potrafi zaskoczyć czytelnika i wciągnąć go nawet w pozornie znajoma historię. Nie byłby też sobą, gdyby brakło wątku miłosnego… Joseph spadając ze szczytu na samo dno zawodowej drabiny poznaje April pracującą w pobliskim barze. Ich wspólna historia jednak skomplikuje się nie jeden raz…

Można autorowi zarzucić infantylność i przewidywalność, ale po co? Czy nie dlatego sięgamy po książki Richarda Paula Evansa, żeby poznać piękną historię z pozytywnym zakończeniem i dzięki niej poprawić swoje samopoczucie a może też odzyskać wiarę w ludzi? „Zimowe sny” będą doskonałym prezentem dla kogoś bliskiego… albo dla samego siebie. Z pewnością warto go sobie podarować.

Katarzyna Marondel