Ród wampirów

Okładka książki Ród wampirów Kinga Michałowska
Okładka książki Ród wampirów
Kinga Michałowska Wydawnictwo: Radwan fantasy, science fiction
Radwan
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Miłość nigdy nie przemija Tomasz Stanisław Grudziński, Janina Jackowska, Anna Makselon, Andrzej Mazur, Kinga Michałowska, Katarzyna Tercha-Frankiewicz
Miłość nigdy n... Tomasz Stanisław Gr...
Okładka książki Romantica — Antologia poezji BARDZO ROMANTYCZNEJ Agnieszka R. Lisztwan, Aleksandra V. GONERSKA, Ewa Badźmierowska, Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk, Marta Chowaniec, Jacek Grzegorz Dawid, Kasia Dominik, Anna Magdalena Filipiak, Janina Jackowska, Ewa Juda, Joanna Kaznocha, Emil Kowalski, Karolina Ludwin, Kinga Michałowska, Ewelina Maria Podhajska Podhajska, Gabriela Rüscher, Monika Stanisławowska
Romantica — An... Agnieszka R. Lisztw...

Tragedia... Stracony czas i pieniądze. Nie dotrwałam do końca - książka jest napisana głównie prostymi zdaniami, czasami ma się wrażenie, że urwanymi w połowie. Bardzo ciężko się czyta. Jeśli chodzi zaś o samą historię - skojarzyła mi się ze "Zmierzchem", jednak w formie pamiętnika dwunastolatki. Nie polecam, a nawet odradzam.

Już dawno nie czytałam książki o wampirach. Dzięki samej autorce Kindze Michałowskiej miałam możliwość przeczytać jej dzieło „Ród wampirów”. Wciągnęła i urzekła mnie ta historia.
Poznajemy Anastazję i jej życie. Ona jest w połowie człowiekiem i w połowie wampirem. Jej mama jest człowiekiem, a tata wampirem. Dziewczyna chodzi do normalnej szkoły.
Rodem wampirów rządzi stary już wampir Duncan. Jego „syn” Werter wraz ze swoją świtą chcą go zabić i objąć przywództwo. Niedobry wampir czekał na to ponad 500 lat. Czy uda mu się jego plan? Co na to wszystko powiedzą inne wampiry? Nie zabraknie również pogromców wampirów. Poczytajcie.
Oprócz tego wątku znajdziecie tutaj również wątek miłosny. Nasza Anastazja się zakocha w pewnym wampirze. Co na to jej rodzice? Czy możliwa jest miłość pomiędzy wrogimi rodami? Kto tak naprawdę okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto ukrytym wrogiem?
Poznając prawdę byłam w głębokim szoku. Nie powinno do tego dojść. Przejęłam się losem Anastazji i jej rodziny. Książka mnie wciągnęła do swojego tajemniczego świata. Mam nadzieję, że już powstaje kolejna część, bo już nie mogę się doczekać dalszych losów Anastazji i jej przyjaciół.
Było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Kingi Michałowskiej. Autorka ma potencjał. Jestem zadowolona z jej powieści.
Jeżeli uwielbiacie film „Zmierzch” to koniecznie musicie sięgnąć po „Ród wampirów”. Ta historia przypadnie wam do gustu.
Znajdziecie tu wątki kryminalne, sensacyjne, obyczajowe i fantasy.
Książka idealnie nadaje się dla młodzieży. Zachęcam również dorosłych do jej przeczytania. Nie będziecie się nudzili.
Czasami warto oderwać się od problemów i przeczytać taką historię.

Rodem wampirów rządzi stary...

Ta opowieść to mieszanka słodkiego romansu oraz histori o wampirach, wzorowanej na "Zmierzchu". Na początku myślałam że wątek romantyczny będzie dominowała w tej opowieści, ale zwroty akcji i zakończenie historii naprawde mnie zaskoczyły. Ciekawy jest pomysł na rodzine bohaterki, gdzie wampir połączył losy ze śmiertelniczką, oraz historie wampirów plecione w losy Polski. Pierwszy raz coś takiego czytałam i spodobało mi się. Czekam na część drugą by dowiedzieć się jak potoczą się losy bohaterów.

Wyłonił się z mgły ratując ją, gdy już zwątpiła, że ktoś jej pomoże. Pokochała go, gotowa złamać dla niego jedną z ważniejszych zasad rodu. Dzięki niemu nareszcie znalazła dom, który był zawsze tam gdzie on.

Anastazja czuła się samotna w świecie do chwili, w której go spotkała, lecz nie zdawała sobie sprawy jak wielkie niebezpieczeństwo dla niej i dla jej bliskich nieść będzie ze sobą ta miłość.

Kiedy otrzymałam od autorki, Kingi Michałowskiej, propozycję przeczytania i zrecenzowania Rodu wampirów na początku ogarnęły mnie wątpliwości. Czy będę potrafiła napisać rzetelną recenzję czegoś, o czym nie mam zbyt wielkiego pojęcia? Czy dostrzegę ewentualne braki, niedociągnięcia, sprzeczności? Po chwili doszłam jednak do wniosku, że wbrew pozorom moje małe doświadczenie w zakresie literatury fantastycznej może być zaletą. Jako laik w tym gatunku, mogę podejść do tej historii z dystansem. Czy ta powieść zachęciła mnie do kontynuowania przygody z fantastyką? O tym za chwilę.

Motyw wampirów w literaturze jest wszystkim dobrze znany. Mam wrażenie, że to taki temat, który nigdy się nie wyczerpie. Nie będę ukrywać, że w ostatnim czasie jest on głównie kojarzony z sagą Zmierzch, o której słyszeli już chyba wszyscy. Co oczywiście nie oznacza, że wszyscy ją lubią (czyt. ja :) ).

Powróćmy jednak do powieści.
Cała historia rozpoczyna się dwieście lat temu, kiedy to Duncan, przywódca rodu wampirów, zostaje napadnięty przez Waltera, który pragnie jak najszybciej zasiąść na czele rodu. Niestety, na staraniach się kończy, a Walter wraz ze swoimi wspólnikami zostaje wygnany.
Mijają dwa wieki. Anastazja właśnie rozpoczyna kolejny rok w liceum. Na pierwszy rzut oka to taka typowa, choć zamknięta w sobie, nastolatka. Jak możecie się domyślić, należy ona właśnie do rodu wampirów, jednak na co dzień stara się funkcjonować jak normalna, przeciętna dziewczyna.
Pewnego dnia, w dość dramatycznych okolicznościach, poznaje ona tajemniczego chłopaka. Od tego momentu zmieni się wszystko...

"Wyszłam ze szkoły (...)
Ktoś złapał mnie za rękę (...)
Okazało się, że to tajemniczy wybawiciel.
Jego dotyk i spojrzenie spowodowały, że
poczułam uścisk w żołądku i
przepływające na przemian fale zimna i gorąca.
Poczułam, że tonę pod wpływem jego miodowych oczu.
Dziwne, wczoraj byłam przekonana, że są brązowe".

Na pewno dużym atutem tej historii jest lekki styl i pierwszoosobowa narracja w wykonaniu Anastazji. Powieść czytało mi się bardzo szybko i nawet przez chwilę nie czułam znużenia fabułą, akcją, czy bohaterami.
Nie będę jednak ukrywać, że przed Kingą Michałowską jest jeszcze wiele pracy.
Chociaż akcja rozgrywała się bardzo szybko, same zdania bywały czasami zbyt rozbudowane, a my, czytelnicy, lubimy szybko i konkretnie :)
Mam też wrażenie, że autorka podążała według ustalonego schematu, czego dowodem może być chociażby charakterystyka każdej z postaci ułożona w ten sam sposób, czyli opis włosów, oczu i rysów twarzy (oczywiście w różnej kolejności). Co prawda, jest to bezpieczny tor, ale na przyszłość zachęcam do większej odwagi. Jako czytelnik lubię być zaskakiwana, nawet jeżeli chodzi "tylko" o wygląd postaci, więc jeżeli np. ktoś miał delikatne rysy twarzy, to druga osoba może wyróżniać się np. krzaczastymi brwiami, a nie ostrymi rysami :)

Jest niestety jeszcze jedna rzecz, która nie przypadła mi do gustu. I to nie tyczy się wyłącznie autorki Rodu wampirów. Zastanawiam się, skąd wzięła się ostatnio moda na osadzanie akcji powieści w Polsce, ale nadawanie bohaterom niepolskich imion? Nie będę już tutaj rozdzielać bohaterów tej powieści na dwie grupy (z polskimi i niepolskimi imionami),ale ja po prostu tego nie rozumiem. I nie będę ukrywać, że to mnie się nie podoba. Jak Polska - to polskie imiona, jak inny kraj - to zagraniczne (chyba, że to opowieść o Polakach na obczyźnie) . I wszystko będzie wtedy ok :) Ze swojej strony dopuszczam wyjątki potwierdzające regułę :)

Podsumowując, na pewno jest to opowieść, dzięki której patrzę teraz na fantastykę przychylniejszym okiem. Chociaż dla fanów fantasy może się ona wydać dość krótka (ma tylko 87 stron) dla mnie ta długość była w sam raz. Przy dłuższej formie mogłabym czuć przesyt wampirów, krwi i dziwnych zjawisk. Chociaż przypuszczam, że fani wampirzych klimatów mogliby o tym czytać w nieskończoność :)
Myślę, że Ród wampirów spodoba się głównie nastolatkom (zresztą do tej właśnie grupy wiekowej skierowana jest ta powieść),bo akcja skupia się przede wszystkim na losach licealistki, Anastazji. A skoro mamy lato, to nadarza się idealna okazja do odreagowanie stresów związanych z nie zawsze ciekawymi i, tym bardziej, z nie zawsze wciągającymi lekturami szkolnymi.
Zatem, jeżeli macie naście lat możecie sięgnąć po tę książkę w ciemno. Jeżeli jednak naście lat mają Wasze dzieci, czy wnuki, lub latorośle sąsiadki, brata, siostry, możecie śmiało podsunąć im Ród wampirów i pokazać, że czytanie może być fajne, a historie zawarte w powieściach - różnorodne :)

• Czytadła
  • Recenzencka