Wykład profesora Mmaa

Stefan ThemersonFranciszka Themerson Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
2013-04-03
1958-01-01
W.A.B.
powieść polska satyra termity
literatura piękna
2013-04-03
Nowy Kanon
powieść polska satyra termity

Okładka książki Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942 Stefan Themerson, Franciszka Themerson
0,0
Niewysłane lis... Stefan Themerson, F...
Okładka książki Narodziny liter Stefan Themerson, Franciszka Themerson
7,8
Narodziny liter Stefan Themerson, F...
Okładka książki Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś Stefan Themerson, Franciszka Themerson
7,5
Był gdzieś haj... Stefan Themerson, F...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 09-10/2013 (506-507) Stefan Themerson, Redakcja pisma Literatura na Świecie
0,0
Literatura na ... Stefan Themerson, R...

Na półkach: , , , ,

Na "Wykładzie profesora Mmaa" mamy okazję spojrzeć na, a raczej wąchnąć, człowieka jako istota całkowicie różna anatomicznie i społecznie (interesujące). Spróbować odbierać świat wszystkimi zmysłami poza wzrokiem (frapujące). W drugiej warstwie jest satyra na kręgi naukowe i polityczne (gorzkie). A w finale ocieramy się o surrealizm (odrobinę zakręcone).
Przeszkadzały mi...

Życie termitów zadziwiająco przypomina życie ludzi. Przynajmniej według informacji zawartych w tej książce. Warto ją przeczytać choć zakończenie nie jest według mnie satysfakcjonujące .

Pomysł świetny, ale sama powieść przekombinowana. Groteska groteski, lub groteska do kwadratu z zadziwiającym zacięciem do szczególików. Jak dla mnie to za dużo.

Dla mnie absolutne arcydzieło! Czytałam kilka lat temu (niestety - pożyczoną) i nadal uważam ją za jedną z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Może być trudna do zdobycia (na szczęście jest dostępny e-book), nie do końca rozumiem, dlaczego nieco zapomniana, ale każdy szanujący się książkożerca powinien ją przeczytać.

Mmaa jest szanowanym termitem, który pracuje na uniwersytecie, gdzie prowadzi badania nad gatunkiem homo. Akcja dzieje się w kopcu termitów, z którego odbywają się również wyprawy badawcze.

Książeczka jest maleńka, ale zawiera mnóstwo odwołań do popularnych filozofów czy socjologów. Themerson napisał „Wykład profesora Mmaa” na początku XX wieku wyprzedzając boom na różne...

Plastyczność wyobraźni Themersona przekształca i ubogaca wyobraźnię czytelnika. Spojrzeć na siebie z punktu widzenia termita to jedno, stać się termitem - drugie. Themerson oferuje nam jedno i drugie.

Kocham. Absolutnie kocham. Książka co prawda może być dość ciężka w odbiorze, jednak genialne ilustracje Franciszki Themerson, przesłanie i inteligentna satyra na homo i jego kulturę wynagradzają wszystko.

Totalna dawka intelektualnej niejednoznaczności.

Praca Themersona, od strony formalnej, to wykłady termitowego profesora nauk przyrodniczych Mmaa, który przed szerokim audytorium współobywateli, prezentuje anatomię, fizjologię i zachowanie zbadanego przedstawiciela gatunku HOMO. Próbkę językowej ekwilibrystyki daje opis samego profesora (str.16):

"...miał opinię mądrego u...

Chyba najpopularniejsza książka Themersona. Nie bez przyczyny - skupia w sobie wiele poglądów filozoficznych, a przy tym jest również inteligentnie napisana (akcja zaskakuje i ma wyraźny związek z prezentowanymi teoriami). Autor wydaje się polemizować ze wszystkimi modnymi w dwudziestym wieku filozofiami, co czyni tekst ciekawszym, bo nieoczywistym.

Powieść niezwykła, skrząca się dowcipem i przewrotnością. Bardzo oryginalny punkt widzenia na człowieka. Bo co może o nas pomyśleć mały termit? Na przykładzie owadziej społeczności mamy ciekawe spojrzenie na społeczność ludzką. Nieprosta w czytaniu, niemniej warto.

Dyskusje

• Literatura polska