Seks. Co, jak, dlaczego? Przewodnik dla nastolatków

Okładka książki Seks. Co, jak, dlaczego? Przewodnik dla nastolatków Jane Goldman
Okładka książki Seks. Co, jak, dlaczego? Przewodnik dla nastolatków
Jane Goldman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka poradniki
poradniki
Prószyński i S-ka
2007-01-01
1999-01-01

Czego możecie się tu spodziewać?
Jak sam opis głosi; " to nie jest książka o miłości, tylko o seksie i nie udawajmy, że jest inaczej".
Ta pozycja przypomniała mi czasy - które nie były wcale tak dawno - gdy jeszcze z szczeniackim uśmiechem na twarzy czytałam Bravo i myślałam, że to moje "guru", które ma zawsze rację, bo jeśli ktoś coś gdzieś napisał, to musiał mieć rację.

Pamiętacie tę pytania nastolatków typu "podoba mi się kolega z klasy. Co mam z tym zrobić?" albo " wszystkie koleżanki mają już okres, a ja nie. Czy coś jest ze mną nie tak?".

Ta książka jest na tym oparta. W 80% to tak naprawdę pytania i odpowiedzi autorki a propos dojrzewania, tego jak zmienia się ciało dziewczyny i chłopaka w tym okresie. Jane Goldman odpowiada na pytania tak naprawę, które każdy zadawał sobie - może nie bezpośrednio, ale zawsze.

Oczywiście porady zawarte w tej książce nie posiadaj prawie żadnej cenzury - prawie, bo jakąś tam mają skoro książka jest przeznaczona dla nastolatków. Tematy tu poruszane to m.in. utrata dziewictwa, homoseksualizm, postawy wobec seksu, choroby przenoszone drogą płciową, petting, seks a prawo, antykoncepcja, S&M, itp., ale jak dla mnie w sposób bardzo humorystyczny, swobodny i komunikatywny.

Ogromnym plusem tej książki jest to, że odpowiedzi na "nurtujące" pytania nie są skierowanie tylko do młodych kobiet, ale także do przyszłych mężczyzn. Książka jest na pewno bardzo obrazowa. Autorka w bardzo przystępny sposób tłumaczy kwestie przyszłego intymnego życia i jego aspektów seksualnych.

Myślę, że autorka w jakiś sposób chciała przekazać, jak ważne są nasze decyzję. Wskazać czytelnikom właściwy kierunek. W szczególności tym, którzy dopiero zaczynają swoje współżycie. W pokrętny sposób przekazuję nam, że nie ważne jest to, jacy jesteśmy i jak wygląda nasze ciało, bo i tak prawdziwa miłość będzie łączyć się z nieprzeciętnym seksem - a przynajmniej ja taki wniosek wyciągam.

Moja wydanie widoczne na zdjęciu wyżej - bo zalazłam też drugie - zostało wydane w 1999 rok. To przecież nie było tak dawno!, a jednak wydaję się mi, że chyba młodzież była bardzo niedouczona w tych sprawach, jeśli powstała taka książka. Wiele - teraz - informacji poznajemy z autopsji i nawet o tym nie wiemy, że to przyswajamy.

Reasumując, książka tak naprawdę nie nauczyła mnie szczególnie niczego nowego - myślę, ze była po prosu przeznaczona dla "tamtej" młodzieży - choć miała w sobie kilka interesujących wątków, więc cieszę się, że ją przeczytałam.

Szczerze? Już dawno się tak nie uśmiałam przy książce, która powinna uczyć. I to nie jest tak, że jestem jakimś niedorozwiniętym jaskiniowcem, który jak za każdym razem usłyszy słowo "dupa", to śmieje się do rozpuku. Po prostu książka jest napisana tak lekkim, obrazowym i przystępnym językiem, że w niektórych momentach robi się to naprawdę śmieszne. (W końcu która autorka przyzna się, że straciła błonę dziewiczą w wieku 16 lat siadając tyłem na sedesie?)

Jeśli ktoś to już kiedyś czytał, to niech mi odpowie... Czy tylko ja mam wrażenie, że tłumacz śmiał się jak tłumaczył? Powiedzmy sobie szczerze w niektórych momentach musiał się przynajmniej uśmiechnąć...!

cd. http://dziewczynaopapierowymsercu.blogspot.com/2017/06/45-seks-co-jak-dlaczego.html

Czego możecie się tu spodziewać?

• Rezygnacja

Dodaj cytat z książki Seks. Co, jak, dlaczego? Przewodnik dla nastolatków