Montauk

1978-01-01
1978-01-01
Stanisław Kołodziejczyk
literatura niemiecka

Chyba po raz pierwszy mam do czynienia z książką, która mnie specjalnie nie urzekła, ale której autor wydaje mi szalenie interesujący. 'Montauk' skusiło mnie że względu na tytuł, który w moim odczuciu obiecywał historię miłosną z bogatymi opisami wzburzonych fal u wybrzeża Long Island. Tego drugiego było jak na lekarstwo, za to sam sposób narracji Maxa Frischa pozwala zapisać to opowiadanie na dłużej w pamięci. Zdecydowanie spodziewałam się po 'Montauk' czegoś innego, ale chętnie sięgnęłabym po dzienniki Frischa.

Do przeczytania "Montauk" zachęcił mnie opis informujący, że autor umiejscowił znaczną część swojej wspomnieniowej książki na północnym krańcu Long Island. Wprawdzie miejsce to nie jest zbyt plastycznie oddane, ale da się uchwycić genius loci. Montauk jest tylko tłem dla późnego romansu szwajcarskiego pisarza z młodą Amerykanką. W dosyć zawiłej narracji składającej się z opowiadanych przez różne osoby migawek, możemy prześledzić nie tylko karierę artystyczną Maxa Frischa, ale także, a może przede wszystkim miłości jego życia. O najważniejszych dla niego kobietach pisze bardzo szczerze i uczciwie, nie wybielając swoich wad i słabości.

Książka dość ciekawa, jednak sposób, w jaki została napisana pozostawia wiele do rzeczenia. Brak chronologii sprawia, że czytanie nie jest tak przyjemne i nie zawsze wiemy od razu jaką postać opisuje autor, choć sama fabuła jest bardzo interesująca. Jest to autobiograficzna powieść Frischa, która zawiera pewne przesłanie.
Książkę polecam osobom o filozoficznym usposobieniu.

Książkę polecam osobom o filozoficznym usposobieniu.

W interesujący sposób napisana książka - zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywę narracji, bohatera, który przybywa do Stanów nie znając zbyt dobrze języka (mamy w tym swój udział jako odbiorcy - anglojęzyczne zwroty często nie są tłumaczone) co, mimo barier komunikacyjnych, nie przeszkadza mu być w związku z Amerykanką Lynn. Frisch jest tu chyba najbardziej sobą: niemieckojęzycznym pisarzem uwikłanym w liczne problemy z kobietami, to one jednak nadają rytm jego twórczości, częstokroć w ogóle ją umożliwiając.

Książka pełna sentencji, ale nie obiektywnych prawd życiowych, dzięki temu niebanalna i prawdziwa. Polecam wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś sobie.

• Literatura szwajcarska
  • Seria Nike