Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma „Świętej z Kalkuty”

Okładka książki Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma „Świętej z Kalkuty” św. Matka Teresa z Kalkuty
Okładka książki Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma „Świętej z Kalkuty”
św. Matka Teresa z Kalkuty Wydawnictwo: Znak religia
religia
Come, Be My Light
Znak
2015-04-30
2008-01-01
Michał Romanek
Matka Teresa z Kalkuty wiara miłosierdzie chrześcijaństwo święci i błogosławieni listy Agnes Gonxha Bojaxhiu

Chyba największą "sensację", zdziwienie w tych ludziach, którzy niezbyt dużo wiedzą o dynamice życia duchowego, może wywołać świadectwo o wewnętrznych cierpieniach, ciemnościach, udrękach. Można powiedzieć, że właśnie na ich tle ujawnia się szczególniej, jak wielkiej wiary i miłości była święta Matka Teresa.

Książka i życie Matki Teresy było, ufam, że i nadal będzie, dla mnie (ufam, że i dla bardzo wielu wierzących) wyzwaniem do naśladowania na drodze wiary i ofiarnej, tak zadziwiającej miłości. Z tego też powodu książkę uważam za bardzo godną polecenia. Przepiękny i "mocarny" scenariusz życia i posługi, który napisał żywy Bóg i niewielkiego wzrosty wierząca i konsekrowana kobieta!

Dodam jeszcze, że dla mnie osobiście bardzo ceną była (kiedy czytałem ową lekturę) i jest do dziś ta część, która ukazuje, jak człowiek wiary i nawet już wtedy konsekrowany - siostra zakonna (a więc taki, który zdaje się znalazł powołanie, drogę swego życia i definitywnie wstąpił na nią),odkrywa tak zwane powołanie w powołaniu! To piękne.

Na koniec - swego rodzaju uśmiech.
Spotkałem się kiedyś z takim świadectwem, że człowiek jechał na rekolekcje. Wziął ze sobą jakąś książkę traktującą o życiu duchownym, aby z jej pomocą pomóc swemu sercu i modlitwie w czasie rekolekcji. Nie pamietam, jaki był tytuł tej książki, ale to nie do końca ma znaczenie w opisywanym kontekście. Ważnym było to, że człowiek świadczył o tym, iż samo obcowanie z tytułem książki, "przegryzanie" go, medytowanie nad nim było wystarczającym pokarmem dla serca, bez otwierania książki i bez zagłębiania się w jej treść.
Przywołuję ten przykład z tego względu, że w moim odczuciu tytuł tej publikacji może dla wielu być podobnym pokarmem! " Pójdź, bądź moim światłem!" Jak wiele to może powiedzieć! Albo - o jak wiele zapytać! Czy i ja SŁYSZĘ jakieś wołanie? KTO mnie woła? Czy MNIE woła? DOKĄD mnie woła? Co znaczy BYC ŚWIATŁEM? JAKIM w ogóle światłem? Światłem DLA KOGO? Światłem JAK DŁUGO?

A chcąc jednak dodać coś więcej po przed chwilą wspomnianym, ale mówiąc z "uśmiechem do góry nogami", warto zwrócić się do pewnego słynnego cytatu. Ciekawe, że sama święta powiedziała: „Jeżeli kiedykolwiek będę Świętą, to na pewno będę Świętą od ciemności. Będę stale nieobecna w niebie – aby zapalać światło tym, którzy pogrążeni są w ciemności na ziemi”.

Porywającej i świętej lektury życzę!

To piękna i wielce wartościowa książka (nie tylko dla ludzi wiary),gdyż ukazuje człowieka, kobietę, świętą. To jej historia, ale i nie wszystkim znany portret duchowy. Być może dla wielu wielce zaskakujący, a to z tego powodu, że prawdy, którymi dzieliła się w listach, czy też te, z którymi spotykali się jej kierownicy duchowi, nie były pokazywane oczom całego świata....

Książka niełatwa w odbiorze. Czytałem ją długo. Najwyżej kilka stron dziennie. Ale było warto. Ogromna pokora świętej kobiety. Całkowite zaufanie do Boga i zgoda, by niczego Mu nie odmawiać granicząca z heroizmem. Daje do myślenia.

Jak nieść innym światło doświadczając ciemności.... można....

Jak nieść innym światło doświadczając ciemności.... można....

Świetna pozycja. Polecam wszystkim, zwłaszcza tym, którzy doświadczają trudności na swojej drodze wiary.

Opowieść o życiu duchowym Matki Teresy z Kalkuty. Poznajemy jej zmagania z, trwającą dziesięciolecia, duchową pustką, zwalczaną z ogromnym heroizmem. Uśmiech skrywał bolesne uczucie poczucie odrzucenia przez Boga. Ale poznajemy też jej walkę, determinację w założeniu Zgromadzenia Misjonarek Bożego Miłosierdzia. Stanowiąca główny składnik tomu korespondencja, jest przykładem literatury duchowej, porównywalny z ,,Dzienniczkiem'' świętej Faustyny Kowalskiej, czy (parokrotnie tu przywoływanym) świętym Janem od Krzyża. To lekcja wielkiej świętości, ale też lekcja chrześcijaństwa i jego rdzenia: miłosierdzia.

Trudno ocenić książkę, która powstała z resztek korespondencji. Ale i tak wyłania się obraz osoby bezgranicznie wierzącej i pełnej dobra. I tym możemy się budować. Choć mi czytało się ciężko.

Książka z gatunku tych, których nie ocenia się ani po okładce, ani po stylu, ani po fabule czy wątkach, bo tych dwóch ostatnich tam niema, a raczej jest to samo życie - św. Matki Teresy. Cały świat kojarzył tą malutką, zasuszoną, dobrotliwie uśmiechniętą staruszkę. Prawie nikt nie wiedział co nosi w sobie i co przeżywa, z czym się zmaga. Silna, drobna kobieta, gigant w niesieniu CARITAS odrzuconym i niechcianym tego świata, wyrzut sumienia nie jednego chrześcijanina...
Polecam jako lekturę duchową, szczególnie tym którzy uważają że im ciężko i że Pan Bóg zbyt mocno ich doświadcza. Przykład Teresy pokazuje, że żadne doświadczenie nie jest zbyt trudne, jeśli będziemy kochać naprawdę

Książka o pięknym dziele i duchowych rozterkach świętej Matki Teresy. Lektura pełna listów do duchowych przewodników i autentyzmu.
Na mnie największe wrażenie zrobił dodatek B, czyli osobiste notatki świętej z rekolekcji.
Ciekawostką jest fakt, że od lat mamy do czynienia z coraz mniejszą liczbą powołań, a MM ma ciągle tendencję wzrostową.
Dobrze, że są na świecie ludzie, którzy w swoim fizycznym ubóstwie dzielą się duchowym bogactwem i troską z biednymi.

Dobrze, że są na świecie...

mocne świadectwo, świetna lekcja pokory

mocne świadectwo, świetna lekcja pokory

Listy Matki Teresy, z tych, których nie zniszczono, pozwalają pełniej spojrzeć na jej życie, wiarę i siłę by w pokorze sprostać usłyszanemu słowu "Pragnę". Na głębsze wniknięcie w ich treść pozwoliła mi wcześniej przeczytana biografia.Ale i bez niej to uczta duchowa i cisnące się na usta pytanie - a ty...?

• Biografie
  • Duchowość
  • Religia
  • Chrześcijaństwo

św. Matka Teresa z Kalkuty Pójdź, bądź moim światłem Zobacz więcej
św. Matka Teresa z Kalkuty Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma „Świętej z Kalkuty” Zobacz więcej