Ghostman

Okładka książki Ghostman Roger Hobbs
Okładka książki Ghostman
Roger Hobbs Wydawnictwo: Rebis Cykl: Jack White (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jack White (tom 1)
The Ghostman
Rebis
2013-03-05
2013-03-05
2013-01-01
Maciej Szymański
Maciej Szymański ukrycie

Doskonała fabuła, szybka akcja. Czego chcieć więcej od książki akcji. Książka która jest doskonałym materiałem na film.

Książkę czyta się zaskakująco dobrze. 😮😮😲Bardziej męska pozycja ale to na wakacyjne dni nie miało kompletnie znaczenia. Po prostu napisany thriller dla niezbyt wymagającego czytelnika. Spełnił to 100%. Przeczytałam w zabójczym tempie.👍👍

Wykwalifikowany złodziej, ciekawa intryga i szybkie tempo. Zaskakująco wciągająca, zaskakująco dobra, zaskakująco konsekwentna.
Ghostman to człowiek, który przyjmuje różne tożsamości, zajmuje się znikaniem i powoduje znikanie innych. Zaciera ślady po niepożądanych działaniach, ucieka przed organami sprawiedliwości, myli tropy i niweluje skutki nieudanego przestępstwa. Napad, zabójstwo, kradzież pieniędzy, wszystko w trakcie jednego skoku, który absolutnie nie poszedł tak, jak powinien.
Ja się bardzo dobrze bawiłam z Jackiem, czy jakkolwiek inaczej ten człowiek się nazywa. Książka jest napisana lekkim językiem, jak to powieści gangstersko-sensacyjne, akcja jest utrzymana w dobrym tempie, bohaterowie mają charakter i są rozpoznawalni. Mniej mi się podobały postacie kobiece, ale to w ogóle domena gatunku i chyba nie ma co o to kopii kruszyć. Angela co prawda, jako mentorka Jacka, jest cholernie inteligentną babką i świetnie, że to właśnie kobieta została ubrana w taką rolę, ale reszta jest przezroczysta. Sam Jack to dobrze skonstruowany bohater, mogłabym z nim jeździć na te akcje, od niego się uczyć, bo ten człowiek daje się lubić. Podobały mi się też jego wybory i sposób działania względem innych postaci w powieści.
Powieść jest napisana w krótkich i dynamicznych rozdziałach, sprawnie i przystępnie. Rzecz jasna sporo tam żartu słownego, sarkazmu, który ja akurat w książkach lubię, bo urozmaica historię i buduje relacje między bohaterami. Czyta się szybko, bo nie jest przegadana, przeintelektualizowana, można wciągnąć w jeden/dwa wieczory. Nie jest to wylot na księżyc, ale dla fanów niezobowiązujących powieści dla czystej rozrywki to bardzo dobra propozycja. Polecam.

Moim zdaniem to bardziej męska książka. Lubicie filmy sensacyjne, pełne akcji, strzelanin, kradzieży, napadów, broni, pościgów? Z pewnością książka Wam się spodoba. Działo się tu tak dużo, że w trakcie czytania, jeśli się na moment rozproszyłam, musiałam czytać akapit od początku 😉 Niektóre opisy były dla mnie zbyt długie, szczegółowe, czasem zbędne. Główny bohater od początku książki jest chodzącą zagadką i raczej trudno go polubić, jednak cały czas ciekawiło mnie co on kombinuje i jak zamierza wybrnąć z tego ambarasu, w którym nie do końca z własnej woli się znalazł. Fabuła jest ciekawie zbudowana – raz mamy rozdziały dotyczące bieżących wydarzeń a raz opisujące napad sprzed 5 lat. Są krótkie i ich zakończenie zachęca do dalszego czytania i jak na początku trudno było mi się wkręcić tak w dalszych etapach czytania moje zainteresowanie rosło. Jedyne co wydawało mi się dość nieprawdopodobne to umiejętność totalnej wizualnej metamorfozy Jacka. Nie jest to tematyka, która do końca trafia w mój gust, ale jestem przekonana, że fani takich gatunków się w niej dobrze odnajdą

Dobra pozycja na odmóżdżenie, język prosty, bez rewelacji.

Dobra pozycja na odmóżdżenie, język prosty, bez rewelacji.

Polecam i zabieram się do Złodziejskiej Gry :)

Polecam i zabieram się do Złodziejskiej Gry :)

Lubię od czasu do czasu obejrzeć jakiś film akcji z pościgami, szybkimi samochodami i pełne przemocy. Jeśli jest to dobry film, zapewnia całkiem niezłą rozrywkę. Nie czytałam jednak do tej pory książki o takiej tematyce. "Ghostman" jest historią jednego napadu na bank, w którym nic nie poszło zgodnie z planem. Ktoś zginął, ktoś zaginął, a najważniejsze, że nie wiadomo co się stało z pieniędzmi. Tytułowy Ghostman, czyli facet "od znikania" w ramach starego długu wdzięczności ma znaleźć pieniądze i posprzątać po napadzie, tak by nikt nie powiązał go z człowiekiem odpowiedzialnym za wszystko.

Bałam się trochę, że "Ghostman" okaże się zbyt trudną lekturą, pełną fachowych pojęć i opisów, których nie zrozumiem. Na szczęście nawet te trudniejsze zagadnienia zostały wytłumaczone. Autor nie przedłużał opisów broni, choć wymieniał szczegółowo każdy jej rodzaj, jaki posiadali bohaterowie. Rozumiem jednak, że to było konieczne, ponieważ w całej historii broń była równie ważna co bohaterowie epizodyczni, a w niektórych momentach nawet ważniejsza.

Ghostman, czyli Jack, nie był bohaterem, który przez całą książkę stara się, żeby czytelnik go polubił. Wręcz przeciwnie, Jack zarówno w kontaktach w innymi ludźmi jak i w swoich wewnętrznych monologach czy wspomnieniach był postacią oziębłą, pozbawioną współczucia i ludzkich odruchów. Żył tylko swoją pracą i tylko ona miała dla niego znaczenie. Był naprawdę dobry w tym co robił, w zmienianiu tożsamości i wodzeniu wszystkich za nos. Był inteligentny i sprytny, a to, w jaki sposób udawało mu się wykaraskać z każdych kłopotów, nie było sztuczne czy oklepane. Trzeba jednak przyznać, że Jack nie był okrutny. Był profesjonalistą w każdym calu, i tak przesiąkł swoją pracą, że nie pozostało w nim nic poza Ghostmanem. Świetnie czyta się książki z takim bohaterem, kiedy akcja jest zagmatwana i wciągająca, nic wtedy nie rozprasza, a sam główny bohater jest przewodnikiem, który prowadzi przez meandry fabuły, bez niepotrzebnego zawracania głowy swoją osobą i swoimi odczuciami. Polubić go jednak nie ma za co.

Akcja książki bardzo szybko się gmatwa i robi interesująca, na szczęście nie trzeba się przebijać przez kilkadziesiąt stron nieciekawego tekstu. Sprawa napadu na bank, z pozoru bardzo prosta, okazuje się bardzo skomplikowaną akcją, w której wcale nie chodziło o zagarnięcie pieniędzy banku dla siebie. W samym centrum znajduje się Jack, który najpierw musi odkryć całą prawdę, a później poprowadzić ją w taki sposób, żeby jak najwięcej ugrać dla siebie - przede wszystkim własne życie. Książka była bardzo wciągająca, czytając ją trzeba było oderwać się od rzeczywistości i mocno skupić się na akcji. Znalazłam w niej wiele nowinek, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Podobała mi się, ale chyba jednak to nie będzie moja ulubiona tematyka.

Poznajcie Jacka. Nie jest to co prawda jego prawdziwe imię. Ma ich wiele. Jack jest ghostmanem. Zajmuje się zacieraniem śladów oraz... znikaniem. Potrafi zmienić swoją twarz oraz ton głosu, upodobniając się do dowolnego człowieka. Nie posiada linii papilarnych, stałego adresu zamieszkania, ani nikogo bliskiego. Ma wiele tożsamości. Gdy skok na kasyno w Atlantic City nie udaje się, a zrabowane pieniądze znikają - wezwany zostaje ghostman. Po piętach drepcze mu FBI oraz budzący przerażenie, szef miejscowego gangu - Wilk.

W mojej opinii Ghostman to bardzo przyzwoita sensacja. I jak to bywa z takimi pozycjami jednym się spodoba, innym nie. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy i zachęcam do spotkania z Człowiekiem-Widmo :) Dobrze poprowadzona narracja powoduje, że z zaciekawieniem towarzyszymy Jackowi od pierwszej do ostatniej strony. Opowieść jest bardzo płynna, spójna i logiczna, nie rwie się i nie ma niepotrzebnych, niczego nie wnoszących wątków. Dla fanów gatunku i nie tylko :)

Bardzo dynamiczna książka, a takie czyta mi się najlepiej. Ciekawa fabuła, bohaterowie i język, którym posługuje się autor.

• Kryminał
  • Przeczytane 2013