Anna German o sobie

Wydawnictwo MG
2012-08-22
2012-08-22
biografia piosenkarka Anna German

Ciekawy sposób przedstawiania biografii. Mnóstwo zdjęć i listów.
Toć to album do podziwiania pięknej kobiety i zajrzenia w głąb duszy.
Szlachetność i prostota z wnętrza obija się na całej postaci artystki.
Jestem zadowolona z takiej formy prezentacji. Piosenki znam ,sobie śpiewam "...uśmiechaj się,do każdej chwili uśmiechaj..." i uśmiecham się.

Ciekawy sposób przedstawiania biografii. Mnóstwo zdjęć i listów.
Toć to album do podziwiania pięknej kobiety i zajrzenia w głąb duszy.
Szlachetność i prostota z wnętrza obija się na całej postaci artystki.

Zaintrygowała mnie tytuł, więc wypożyczyłam z biblioteki.
Zdjęcia przepiękne i warto zobaczyć . Natomiast sama treść mnie rozczarowała, a raczej forma. Tak jakby ktoś skserował listy , podzielił na dane tematy i wkleił. To bardziej album niż książka. Obraz piękny, a treść sucha. Mimo niewielkiej objętości 236 stron to ciężko się czyta

Zaintrygowała mnie tytuł, więc wypożyczyłam z biblioteki.

morze wspomnień o Annie German tym bardziej ciekawe bo pieśniarka mówi sama o sobie, o życiu, o rodzinie, o karierze, o występach, ...

Książka jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła. Spodziewałam się czegoś innego.

Książka jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła. Spodziewałam się czegoś innego.

Chyba pierwsza biografia, jaka wpadła mi w ręce. Dwa albo trzy dni i przeczytałam, bardzo ciekawa :)

Ostatnio wpadła mi w ręce ta oto książka o Annie German. Piosenkarką zainteresowałam się po emisji znanego pewnie większości z Was serialu i od tamtej pory zapragnęłam dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Na książkę składają się zdjęcia, skany listów, fragmenty wywiadów i wypowiedzi Anny, które mają przybliżyć nam jej historię, charakter, osobowość, zainteresowania. Wypowiedzi posegregowane są tematycznie w konkretne rozdziały.

Czytając, zaczęłam się jednak zastanawiać, czy wycinki prasowe i takie fragmentaryczne kawałki wywiadów rzeczywiście mówią prawdę o piosenkarce. Część z nich jest na pewno wyrwana z kontekstu, część to tylko kreowanie artystycznego wizerunku. Na pewno jest w nich więcej szczerości niż w wywiadach, które w dzisiejszych czasach udzielają tak zwane "gwiazdy". Jednakże niewiele mi to powiedziało o Annie ponad to, co już znałam z serialu. Muszę jednak przyznać, że Mariola Pryzwan odwaliła kawał dobrej roboty tropiąc wypowiedzi i zdjęcia piosenkarki. Na pewno musiało jej to zająć mnóstwo czasu, gratuluję cierpliwości i wytrwałości. Dobrze, że taka książka powstała, stanowi pewien memoriał z życia piosenkarki i jest swego rodzaju upamiętnieniem. Z całą pewnością będzie to perełka w bibliotece każdego fana, czy też fanki Anny German.

Książka Marioli Pryzwan nie jest klasyczną biografią, ani książką z typu wspomnieniowego. To zbiór wypowiedzi piosenkarki, dokumentów i fotografii, dobranych tematycznie do kilkudziesięciu tytułów. Największą wartością są według mnie zdjęcia i skany dokumentów.
Natomiast treść wypowiedzi samej Anny German... no cóż... mówiąc ogólnie: ocenzurowany życiorys.
Nic zresztą dziwnego, skoro wszystkie są cytatami z wywiadów. A wiadomo, że wtedy drukowane w prasie, emitowanie w radio wywiady nie były puszczane "na żywioł".
Te krótkie wypowiedzi, w większości 2-3 zdaniowe, są powyrywane z większych całości (pod każdą jest podane źródło),co wcale nie daje dobrego efektu. I cały czas ma się to uczucie sztuczności, wygładzenia, ogólnikowości, przemilczenia.

Książkę traktuję jako uzupełnienie serialu, bo według mnie sama w sobie nie daje możliwości prawdziwego poznania Anny German. Chociaż i ten serial nie jest najlepszym źródłem wiedzy. Jednak lepszy taki, niż żaden.

Nic zresztą...

Wspaniały, modelowy przykład nabijania czytelnika w butelkę. Tekstu jak na lekarstwo, o Annie German dowiedziałam się tyle co nic… Plusem są bardzo liczne zdjęcia piosenkarki z albumu rodzinnego i to na tyle… Zdecydowanie nie polecam, chyba, ze ktoś lubi oglądać cudze albumy rodzinne.

oj tam, dużo zdjęć i wszystkiego, mało tekstów. Przeczytałam na fali popularności Anny German, fanom pewnie się spodoba :)
Zresztą - mi również, muszę przyznać, że piosenkarka ma lekkie pióro i ciekawy styl, ale raczej to można zauwazyć w pisanych listach niż w wypowiedziach radiowo-telewizyjnych.

Książka Anna German o sobie to zbiór wypowiedzi Anny German na temat zawodu piosenkarki , jej relacji z publicznością. Wspomnienia dotyczące dzieciństwa i rodziny. Z tej książki wyłania się portret Anny German nie gwiazdy, wspaniałej piosenkarki, którą przecież była. Ale przede wszystkim obraz oddanej córki i wnuczki, kochającej żony i matki. Skromnej ,ciepłej osoby. Szkoda,że nie ma już jej między nami.
Dużym atutem książki są również archiwalne dokumenty i zdjęcia.

• Biografie
  • Biografia