Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem

Okładka książki Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka książki Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem
Ramona BădescuBenjamin Chaud Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Pomelo (tom 1) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Pomelo (tom 1)
Pomelo est bien sous son pissenlit
Zakamarki
2012-08-12
2012-08-12
Katarzyna Skalska

Okładka książki Pomelo i niezwykły skarb Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Pomelo i niezw... Ramona Bădescu, Ben...
Okładka książki Pomelo i wielka przygoda Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Pomelo i wielk... Ramona Bădescu, Ben...
Okładka książki Pomelo rośnie Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Pomelo rośnie Ramona Bădescu, Ben...
Okładka książki Pomelo podróżuje Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Pomelo podróżuje Ramona Bădescu, Ben...

Okładka książki Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar Keret
Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar ...
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...
Okładka książki Księżniczki i smoki Christina Björk, Eva Eriksson
Księżniczki i ... Christina Björk, Ev...

Pomelo to dość nietypowy słoń, a to dlatego, że jest malutki, ma długaśną trąbę i mieszka w ogrodzie. W tej części słonik zadaje mnóstwo pytań i poddaje swe codzienne życie iście filozoficznym rozważaniom. Jego przemyślenia zostały świetnie zilustrowane, już po mimice Pomelo możecie odkryć jak szeroki wachlarz emocji przewija się przez tę książkę.

Poznajemy trzy historie, dzięki którym dowiadujemy się sporo na temat Pomelo, czego się boi, jak lubi spędzać czas, a także jak radzi sobie ze tak długą trąbą.

Muszę przyznać, że polubiliśmy się z tym słonikiem i z przyjemnością sięgniemy po kolejne części.

Poznajemy trzy...

Na półkach: , , , , , ,

Pomelo to zabawny słoń ale też lubiany przez małe dzieci w wieku od 0 lat do 6 lat.

Pozdrawiam prezes99999. 😁👶.

Pozdrawiam prezes99999. 😁👶.

Świetna książka, doskonale trafiła w poczucie humoru mojej córki, zarówno treścią, jak i ilustracjami. Dobra nie tylko dla trzylatków do czytania przez rodziców, ale również do samodzielnego czytania, gdy dziecko już pozna litery. Właśnie dziś moja córka samodzielnie przebrnęła przez pierwszą opowieść o Pomelo i była z siebie bardzo dumna.

Bardzo sympatyczna bajka o różnych uczuciach z hm dzieciowymi ilustracjami :D

Bardzo sympatyczna bajka o różnych uczuciach z hm dzieciowymi ilustracjami :D

Lubię cykl o Pomelo, bo książki te zaskakują mnie absurdalnym humorem, ciekawymi porównaniami i metaforami, nieczęsto spotykanymi w książkach dla dzieci. Ilustracje też są bardzo ciekawe, nieoczywiste, zabawne. Mój trzyletni syn też bardzo polubił tę książkę, niektóre fragmenty bardzo go rozśmieszyły. Fajne jest to, że z każdą kolejną książką czuję się zaskoczona jej treścią, świeżością. Warto sięgnąć po "Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem".

Bohaterem tej książki jest Pomelo, który jest innym słoniem niż wszystkie nam znane słonie. To co mi osobiście przeszkadza, to nie jest rzeczywisty, bo przecież słonie tak nie wyglądają. Pomelo jest mały, różowy i ma bardzo długą trąbę. Ma również duże oczy, czerwone policzki i ciągle buja w obłokach. Poprzez taką analogię, autorzy postanowili przedstawić bohatera, który tak wiele ma z dziecka… Cała recenzja na blogu: https://matkawberku.pl/index.php/2019/06/25/pomelo-slon-ktory-lubi-dmuchawce/

Ta książka była bardzo śmieszna. Mój ulubiony fragment to: "O la, la! Teraz to już tylko z górki na pazurki".

lalalililalalililalilololololololololowlwolwowowlwowol[wo[CQCVMiepnovnJVANT;N

lalalililalalililalilololololololololowlwolwowowlwowol[wo[CQCVMiepnovnJVANT;N

Niebanalne pomysły na zastosowanie długiej trąby, czego się można bać i czym radować. Raczej dla kilkulatków, które już cieszy odrobina abstrakcji.

Ramona Bădescu (1980r.) pochodzi z Rumunii, ale od wielu lat mieszka we Francji.
Autorka wraz z ilustratorem, Benjaminem Chaudem stworzyła wspaniały cykl książeczek dla dzieci. Ich główną postacią jest słoń, którego wdzięcznie nazwano Pomelo.

Co w nim takiego wyjątkowego? Wszystko! Nie jest to zwyczajny słoń afrykański czy indyjski. Pomelo jest jedyny w swoim rodzaju. To słoń o niewielkich wymiarach. Mieszka on w ogrodzie pod dmuchawcem.

Książeczka składa się z trzech historii.

Pierwsza pt.: "Co za trąba!" opowiada o jego dłuuuuuugiej trąbie z którą ciągle ma jakieś "przygody". Np.:"Zdarza mu się ją nadepnąć, kiedy tańczy". Ma wiele pomysłów używając jej na co dzień, m.in.: zawiązuje ją jak szalik, robi z niej turban, roluje, tworzy piłkę, straszy nią po kryjomu owady, podjada przy jej pomocą poziomki, wyczynia akrobacje pomidorowe, puszcza nią bańki lub używa do podtrzymywania lampki przy wieczornym czytaniu.

Druga historia jest o strachu, o tym, czego Pomelo się boi. Taki maluszek obawia się wielu rzeczy: ogromnych porów w nocy, zadziornych i złośliwych motyli, które go porwą w przestworza, tego, że deszcz może zmyć kolory tego świata, że wszystko, cały jego ogród, stanie dosłownie na głowie, że ktoś inny wprowadzi się pod jego dmuchawiec, kiedy on pójdzie na spacer. Boi się, że jego trąba urośnie za długa, lub całkiem zniknie. Przepełnia go strach o to, że jego ogród gdzieś może się kończyć, a on nie wie co jest POZA nim...

Po obawach nadszedł czas na "Radosne dni", żeby rozpogodzić czytelników. Co też porabia w takie dni nasz mały słoń ogrodowy? Zjeżdża z liści, pływa łódką z łupinki orzecha włoskiego, jeździ "ekstremalnie szybko" na grzbiecie ślimaka Gigi, liczy chmury, popisuje się przed mrówkami, znika w lawendzie, spaceruje z żółwiem Gantokiem, ogląda zachody słońca, udaje gruszę, wygłupia się, itd.

Twórcy tej książki przedstawili wiele pomysłów, wszystkie są rozbrajające. Czytelnik dosłownie padnie ze śmiechu, jednocześnie zastanawiając się nad życiem, codziennością, tym jaki jest świat, co jest poza naszych otoczeniem, nad tym, co go trwoży. Moja córcia śmiała się, ale widziałam, że w tym samym momencie intensywnie próbuje rozgryźć sens słów autorki.

Ilustracje tworzą podstawę, to one dla malutkich czytelników grają tutaj główne skrzypce, jednak jako dorosły czytelnik potrafię dostrzec, iż zdania do nich przypisane ze zwyczajnych rysunków tworzą coś głębszego, szlachetniejszego. Wspaniała, spójna całość. Słowa dopisane do obrazków są bardzo oszczędne, ale myślę, że były przez autorkę głęboko przemyślane. Ten słowny minimalizm w tym przypadku uważam za ogromny plus. Jest miejsce na niedopowiedzenie i niedosyt, na przemyślenia i te wesołe i te mniej. Wyobraźnia odbiorcy będzie miała pole do popisu. Jedno zdanie zdziałało tu więcej niż ogrom słów. Dzięki małej ilości tekstu nie czujemy się także zmęczeni tą publikacją. Intensywne ilustracje i męczący długi tekst gryzłyby się ze sobą. Każda strona jest nowością, świeżością, podchodzimy do niej z równym entuzjazmem, jak do tej pierwszej. Po przewróceniu kolejnej kartki pokładamy się ze śmiechu i zastanawiamy się, co też jeszcze ciekawego wymyśli ten nasz mały bohater... To naprawdę jedna z lepszych serii z literatury dziecięcej na rynku wydawniczym. Polecam wam ją z całego serca.

Uwierzcie mi, nie sposób nie zakochać się w Pomelo.

Co w nim takiego wyjątkowego? Wszystko! Nie...

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Dziecięce
  • Dziecko

Dodaj cytat z książki Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem