rozwińzwiń

Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki

Okładka książki Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Piotr Zychowicz
Okładka książki Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-08-23
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-23
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375109214
Tagi:
II Wojna Światowa
Inne
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,5
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 7,1
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1639 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
48
38

Na półkach:

No, no,no - książka ta niczym skalpel rozcina płótno obrazu, który mamy namalowany przez lata edukacji a raczej nie-edukacji, za którym wręcz wiją się pnącza różnych decyzji wokół naszych losów. Niestety podejmowane są one przez jednostki , które są obarczone swoimi indywidualnymi cechami charakteru mającymi wpływ na ich ostateczny wybór. Informacja o tym jak ta pozycja została przyjęta przez współczesnych historyków jest po prostu szokująca , człowiek czuje wręcz wstyd za obce osoby.
Rozpatrując alternatywy post factum ma na nie wpływ już wiedza nabyta. Dlatego kusi mnie zwrócić się do P. Piotra aby pomógł rozstrzygnąć taki scenariusz.
W Ameryce wygrywa prezydent , który nie ma ochoty pomagać Europie, Ukraina przegrywa na całej lini mamy wojska rosyjskie przy granicy. Zachodni alianci robią dużo szumu ale już wiadomo, że nie pomogą. Do wyboru mamy poddać się sowietom i bronić potencjał biologiczny czy walczyć o każdy metr jak teraz pod Adwijewką.

No, no,no - książka ta niczym skalpel rozcina płótno obrazu, który mamy namalowany przez lata edukacji a raczej nie-edukacji, za którym wręcz wiją się pnącza różnych decyzji wokół naszych losów. Niestety podejmowane są one przez jednostki , które są obarczone swoimi indywidualnymi cechami charakteru mającymi wpływ na ich ostateczny wybór. Informacja o tym jak ta pozycja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
333
116

Na półkach:

Bardzo ważna książka, w zasadzie jedna z najważniejszych o polskiej polityce w latach 30., którą przeczytałam. Autor w błyskotliwy i bardzo logiczny sposób przedstawia przyczyny klęski Polski podczas II wojny światowej. Jest to też obraz mentalności politycznej ludzi odpowiedzialnych za tę hekatombę - przede wszystkim ówczesnego ministra spraw zagranicznych - Józefa Becka, który w imię honoru i całego tego pseudopatriotycznego zadęcia, rzucił Polskę na pożarcie hitlerowskiemu tygrysowi. Książka jest bardzo przygnębiająca, bo pokazuje, że wojnę można było odsunąć w czasie, że nie musiała być dla nas i dla Żydów, tak okrutna. Naprawdę trudno znaleźć przekonujące kontrargumenty dla tez postawionych przez autora. Jest to bardzo spójny wywód obnażający brak politycznego myślenia i wyobraźni, niewiedzę na temat siły Niemców, głupotę, brak kompetencji, fanatyzm, niezdolność do przewidywania faktów, irracjonalizm i egzaltację naszych najważniejszych wówczas polityków, zwłaszcza Józefa Becka i marszałka Rydza-Śmigłego odpowiedzialnego za armię. Poprzez nieumiejętność politycznego realizmu, zawieranie nie tych sojuszy, co trzeba, doprowadzili do fatalnej sytuacji Polski w przededniu II wojny światowej. Autor odważnie, wbrew wielu innym historykom, proponuje nowe spojrzenie na ten okres, zachęca do wyciągania wniosków na przyszłość. Ale czy to się uda, to śmiem wątpić. Nasza patriotyczna fanfaronada trzyma się nadal mocno.

Bardzo ważna książka, w zasadzie jedna z najważniejszych o polskiej polityce w latach 30., którą przeczytałam. Autor w błyskotliwy i bardzo logiczny sposób przedstawia przyczyny klęski Polski podczas II wojny światowej. Jest to też obraz mentalności politycznej ludzi odpowiedzialnych za tę hekatombę - przede wszystkim ówczesnego ministra spraw zagranicznych - Józefa Becka,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
949
907

Na półkach:

Ech... Znowu mi to zrobił autor, a ja wcale wciąż za nim nie przepadam, serio - irytuje mnie! A mimo to oddaję mu, że potrafi przekabacić człowieka i zmienić jego - wydawałoby się - skostniałe i nienaruszalne poglądy... No zgadzam się z wieloma tezami! Co zrobić... Czy widzę Polskę jako sojusznika Hitlera? Nie, ale...Cholera, wiele państw umie zadbać o interesy swojego kraju i jakoś potem im to uchodzi... My jesteśmy ci sprawiedliwi, ale co nam z tego przychodzi...? Książka zmusza do refleksji...

Ech... Znowu mi to zrobił autor, a ja wcale wciąż za nim nie przepadam, serio - irytuje mnie! A mimo to oddaję mu, że potrafi przekabacić człowieka i zmienić jego - wydawałoby się - skostniałe i nienaruszalne poglądy... No zgadzam się z wieloma tezami! Co zrobić... Czy widzę Polskę jako sojusznika Hitlera? Nie, ale...Cholera, wiele państw umie zadbać o interesy swojego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
37

Na półkach:

Książka wybitna. Teza w niej postawiona jest tak oczywista, a jednak wyjątkowo niepopularna. Obowiązkowa pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak, aby w przyszłości nasz naród więcej takich błędów nie popełniał.

Książka wybitna. Teza w niej postawiona jest tak oczywista, a jednak wyjątkowo niepopularna. Obowiązkowa pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak, aby w przyszłości nasz naród więcej takich błędów nie popełniał.

Pokaż mimo to

avatar
91
91

Na półkach:

25/2023

Piotra Zychowicza bardzo lubię, ponieważ umie bardzo dobrze pisać, a jego wywiady przeprowadzane na łamach Historii Realnej się świetnie słucha i bardzo sobie cenię ten kanał. W swojej twórczości porusza kwestie zazwyczaj mocno kontrowersyjne. Nie inaczej jest w tej książce, która była jego pierwszą publikacją. Czyta się bardzo dobrze, lektura absolutnie nie męczy.

Mam natomiast ogromny problem z tą książką. Mianowicie taki, że idea takiego paktu i wiara, że Hitler był przywódcą, który przywiązywał wagę do zawieranych umów delikatnie mówiąc, jest do bólu optymistyczna, żeby nie powiedzieć, że naiwna.

Idealnym przykładem będzie tutaj sytuacja Rumunii, która byla kluczowym sojusznikiem militarnym oraz gospodarczym Rzeszy. Ropa naftowa wydobywana w rafinerii w Ploieşti była dla Niemiec na wagę złota. Te fakty jednak nie przeszkodziły Hitlerowi oddać Stalinowi lekką ręką w sierpniu 1939 Besarabii i Bukowiny.

Nawet jeśli doszłoby do takiego sojuszu, to wiara, że Hitler traktowałby Polskę na równi ze sobą jest po prostu idiotyczna. Tak samo wątpliwy jest zamysł, że już po ogłoszeniu informacji o podpisaniu paktu Stalin grzecznie czekałby na atak państw Osi, a nie wyprowadził wyprzedzającego uderzenia. Adresatem tego uderzenia byłaby oczywiście Polska.

Inną wątpliwą teorią jest to, że Polacy byliby czynnikiem przeważającym szalę na rzecz państw Osi pod Moskwą. Armia Polska nie była zbyt zaawansowana technologicznie. Natomiast problemem Niemców pod Moskwą nie był brak żołnierzy, ale dramatyczne spowolnienie pochodu wśród jesiennego błota oraz nieprzygotowanie żołnierzy oraz sprzętu na rosyjskie temperatury, przy maksymalnie rozciągniętych trasach zaopatrzenia tak potężnych sił.

Oddanie Gdańska oraz autostrada eksterytorialna do Prus Wschodnich nie postawiłaby Polski w roli równorzędnego sojusznika, a petenta Berlina. Poza tym wiara, że skoro dalibyśmy palec to Hitler wspaniałomyślne nie połakomiłby się potem na całą rękę jest także naiwna.

O ile odrzucenie przez Becka pomysłu przemarszu Armii Czerwonej przez Polskę jest uznane przez autora jako ze wszech miar słuszne (i bardzo dobrze!),to już przemarsz Wehrmachtu w drugą stronę nie jest uznawany za duże ryzyko dla suwerenności kraju.

Warto też wziąć pod uwagę co mogłoby spotkać Polskę gdyby polsko-niemieckie siły poniosły klęskę na wschodzie. Niewykluczone, że Sowieci żądni krwi wchłonęliby ziemie Rzeczpospolitej i wykonali na naszym narodzie jeden wielki Katyń. Polska mogłaby na dobre zniknąć z mapy, a naród poddany zostałby takiej eksterminacji, że jakiekolwiek marzenia o niepodległej Polsce zostałyby złożone w bezimiennych mogiłach gdzieś na Syberii.

Do wszystkich zawartych przeze mnie powyżej zastrzeżeń autor się ustosunkowuje, ale generalnie rzecz biorąc nie zostałem zbytnio przekonany, ponieważ Hitler był wyjątkowo niewiarygodnym politykiem dla którego jakiekolwiek słowo i obietnica nie miała żadnego znaczenia. Odniosłem także wrażenie (oby błędne),że autor próbuje usprawiedliwiać decyzję o ataku Niemiec na Polskę, tym, że nasi politycy działali na szkodę „wspaniałomyślnego” Hitlera...

Jedną z najbardziej ekwilibrystycznych w mojej opinii hipotez jest ta, że Wielka Brytania chciała za wszelką cenę pozyskać ZSRR do walki przeciwko Niemcom (tutaj pełna zgoda) i drogą do tego był... sojusz ZSRR i Niemiec.

Żeby jednak nie być tak krytycznym trzeba oddać naszym przedwojennym politykom, że prowadzona przez nich polityka była do bólu naiwna i lekkomyślna, żeby nie powiedzieć idiotyczna. Można było to wszystko „rozgrywać” z większym pragmatyzmem, lub chociaż próbować.

Jednak patrząc z drugiej strony największym problemem Polski nie była zbyt wysoka jakość elit II Rzeczpolitej, ale to, że Polska znalazła się pomiędzy dwoma największym i najbardziej morderczymi totalitaryzmami w dziejach ludzkości. Dla tak młodego i biednego państwa nie mogło się to zakończyć pozytywnie.

O ile z tezami podstawionymi przez Piotra Zychowicza w „Obłędzie '44” się w pełni zgadzam i uważam decyzję o wywołaniu powstania warszawskiego za jeden z największych błędów w historii Polski, to z ideą sojuszu Ribbentrop—Beck nie mogę się zgodzić.

To bardzo dobrze, że ta książka została wydana, ponieważ latami to był temat tabu i każdy kto tylko luźno rzucał taką myśl był wyzywany fanem nazizmu i antypolakiem. Warto brać pod uwagę różne opcje, ale z jednym zastrzeżeniem. Mianowicie, żeby było to oparte na zdroworozsądkowych przesłankach, a w tym wypadku jest to bardziej życzeniowe myślenie.

25/2023

Piotra Zychowicza bardzo lubię, ponieważ umie bardzo dobrze pisać, a jego wywiady przeprowadzane na łamach Historii Realnej się świetnie słucha i bardzo sobie cenię ten kanał. W swojej twórczości porusza kwestie zazwyczaj mocno kontrowersyjne. Nie inaczej jest w tej książce, która była jego pierwszą publikacją. Czyta się bardzo dobrze, lektura absolutnie nie męczy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
37
31

Na półkach:

Dla mnie bardzo Ciekawa i warta przeczytania. Po przeczytaniu byłbym skłonny porzeć taki pakt

Dla mnie bardzo Ciekawa i warta przeczytania. Po przeczytaniu byłbym skłonny porzeć taki pakt

Pokaż mimo to

avatar
259
131

Na półkach:

Zdecydowanie warto przeczytać.
Czy jednak historia potoczyłaby się jak ją przedstawia autor książki to nie jestem pewien. Co z Enigmą ? Gdybyśmy byli w sojuszu z Hitlerem to kto by dostarczył kluczowe elementy Anglikom ?

Zdecydowanie warto przeczytać.
Czy jednak historia potoczyłaby się jak ją przedstawia autor książki to nie jestem pewien. Co z Enigmą ? Gdybyśmy byli w sojuszu z Hitlerem to kto by dostarczył kluczowe elementy Anglikom ?

Pokaż mimo to

avatar
148
9

Na półkach:

Muszę przyznać, że na początku (mowa o 1. rodziale) doszedłem do wniosku, że zapewne śp. prof. Wieczorkiewicz czytając w zaświatach tą książkę po prostu się wstydzi za nią. Na szczęście przyszły kolejne rozdziały i wrócił ten sam znany mi z kilku wcześniejszych odsłon badacz jak np. "Ukraińcy", "Skazy na pancerzach", "Obłęd '44" czy "Wołyń", czyli znany mi i - co istotne - lubiany przeze mnie pisarz. Dużo faktów znałem już wcześniej, ale... muszę przyznać, że w kilku sprawach ta publikacja otworzyła mi oczy ze zdumienia. Krótko mówiąc - książka mnie oczywiście nie rozczarowała i mogę ją naprawdę polecać z czystym sumieniem! "Polacy cierpią na manię samobójczą" - Benito Mussolini

Muszę przyznać, że na początku (mowa o 1. rodziale) doszedłem do wniosku, że zapewne śp. prof. Wieczorkiewicz czytając w zaświatach tą książkę po prostu się wstydzi za nią. Na szczęście przyszły kolejne rozdziały i wrócił ten sam znany mi z kilku wcześniejszych odsłon badacz jak np. "Ukraińcy", "Skazy na pancerzach", "Obłęd '44" czy "Wołyń", czyli znany mi i - co istotne -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
22

Na półkach:

Pakt Ribbentrop-Beck podejmuje się analizy alternatywnej wersji historii, w której Polska zamiast wchodzić w koalicję antyniemiecką dążyła przed II Wojną do zawarcia sojuszu z III Rzeszą. W związku z tym, że książka nie jest pisana jako powieść fantastyczna, to jednym z głównych składników oceny jest jej merytoryka. Wyjątkowo, recenzji dokonam wypisując jej mocne i słabe strony:

PLUSY:
- jest dobrze napisana i szybko się ją czyta,
- porusza interesujący temat alternatywnego przebiegu historii,
- rozprawia się z narodowym nurtem idealistycznej oceny "zwycięstwa" Polski (tak naprawdę byliśmy w gronie największych przegranych),
- pokazuje jak działa realpolitik i jak nasza myśl polityczna jest od niej oderwana, co jest aktualne do dzisiaj,
- przytacza wiele mało znanych faktów oraz zasadnie argumentuje istnienie podwalin pod pakt Ribbentrop-Beck,
- każdy Polak powinien ją przeczytać, żeby zrozumieć, że tworzenie egzotycznych sojuszu oraz agresywna postawa względem obu Niemiec i Rosji zawsze skończy się dla nas tragicznie, co ma też odniesienie do współczesnego świata.

MINUSY:
- w dalszej części pojawią się powtórzenia z poprzednich rozdziałów, co niepotrzebnie wydłuża książkę (i nuży),
- w niektórych rozdziałach jest bardzo dużo długich opinii z innych opracowań, które jak rozumiem służą autorowi do przedstawienia swojego poglądu jako nieodosobnionego, ale dla mnie to było (kopiuj-wklej) pójście na łatwiznę; nie po to czytam książkę autora, by tak naprawdę była przedrukiem innych,
- brak konsekwencji dotyczący władz III Rzeszy - przykładowo autor wielokrotnie podkreślał, że Hitler to szaleniec i kretyn (zapewne by nie być oskarżonym o zamiłowanie do niego),a z drugiej strony stwierdza, że podejmowałby racjonalne decyzje,
- brak konsekwencji jeśli chodzi o argumentację: np. argumentem przeciwko sojuszowi nie mogły być zbrodnie niemieckie na Polakach, bo nie można ich było w 1939 przewidzieć, ale z drugiej strony argumentem za sojuszem było to, że Niemcy i tak by wojnę przegrały, bo w 1945 Amerykanie i tak by mieli bombę atomową,
- zarzucanie przeciwnikom autora emocjonalnej oceny, kiedy autor sam wielokrotnie powołuje się na emocjonalne argumenty,
- odrzucanie niewygodnych argumentów/opinii stwierdzając, że są "po prostu absurdalne", bez żadnej merytoryki,
- w niektórych miejscach autor sam sobie zaprzecza, np. twierdzi, że pakt z aliantami pchnął Niemcy do wojny z nami, a parę rozdziałów dalej pisze, że Niemcy były gotowe do inwazji na Polskę wcześniej, ale pakt z aliantami ich zaskoczył, więc przesunęli wojnę o dwa tygodnie,
- założenie, że decyzje Polski nie wpłynęłyby na decyzje pozostałych krajów i wojna potoczyłaby się tak samo, każdy by tylko czekał na swoją kolej do inwazji, III Rzesza nie wykorzystała względem nas swojej przewagi, a alianci byliby skłonni z ówczesnym rządem negocjować pod koniec wojny.

Podsumowując, początkowo myślałem, że ocenię tę książkę, jako rewelacyjną, ale im bardziej się w nią zagłębiałem, tym mój zapał stygnął. Miałem wrażenie, że z książki historycznej, poddającej chłodnej analizie wydarzenia i potencjalne następstwa, stała się tak naprawdę optymistyczną wizją tego jakby autor chciał by wojna się potoczyła. To sprawiło, że stracił, tak istotny, obiektywizm, co degraduje książkę w kontekście gatunku w jakim została napisana.
Niemniej dalej uważam, że warto po nią sięgnąć.

Pakt Ribbentrop-Beck podejmuje się analizy alternatywnej wersji historii, w której Polska zamiast wchodzić w koalicję antyniemiecką dążyła przed II Wojną do zawarcia sojuszu z III Rzeszą. W związku z tym, że książka nie jest pisana jako powieść fantastyczna, to jednym z głównych składników oceny jest jej merytoryka. Wyjątkowo, recenzji dokonam wypisując jej mocne i słabe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
229

Na półkach:

Autor jak zwykle miesza fakty ze swoimi interpretacjami historii ale sama koncepcja książki bardzo ciekawa . Potwierdza żenująco niską jakość polityki sanacyjnego rzadu, pisze o tym co wiemy a czego wielko-polacy nie chcą zaakceptować. O tym, że czasem trzeba honor schować w kieszeń i pójść na ustępstwa, zwłaszcza w chwili kiedy szykuje się wojna z przeciwnikiem dużo silniejszym. Warto przeczytać choć czasem trzeba „zmrużyć oko” podczas lektury

Autor jak zwykle miesza fakty ze swoimi interpretacjami historii ale sama koncepcja książki bardzo ciekawa . Potwierdza żenująco niską jakość polityki sanacyjnego rzadu, pisze o tym co wiemy a czego wielko-polacy nie chcą zaakceptować. O tym, że czasem trzeba honor schować w kieszeń i pójść na ustępstwa, zwłaszcza w chwili kiedy szykuje się wojna z przeciwnikiem dużo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 003
  • Chcę przeczytać
    1 174
  • Posiadam
    651
  • Historia
    93
  • Ulubione
    79
  • Teraz czytam
    71
  • Historyczne
    29
  • Chcę w prezencie
    23
  • historia
    22
  • 2013
    21

Cytaty

Więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne