Dziki kontynent

historia
Mirosław P. Jabłoński
Historia [Rebis]
II wojna światowa

Warto... Odłożyć na bok emocje...
Działania wojenne nie w liczbie strąconych samolotów, ale raczej strat moralnych, które nie ominęły żadnej populacji, i których skutki kształtowały i nadal wpływają na współczesną Europę.

Z jednej strony - duża ilość faktów, rozmaite dane statystyczne - mocno przemawiające do wyobraźni.. Z drugiej - Europa Wschodnia, szczególnie Polska, potraktowane dość stereotypowo, po macoszemu..

Inspiruje, otwiera oczy, pokazuje inne punkty widzenia, tlumaczy rzeczywistosc, zacheca do wasnych poszukiwan, dostarcza wiedzy

odnosze wrazenie ze autor postanowil sobie za cel pokazac ze kazde okrucienstwo jest tak samo zle bez wzgledu na skale i kontekst spoleczno ekonomiczno historyczny
i tak oto tak samo zle sa dla niego nazistowskie niemcy gazujace 3 mln ludzi w obozach jak i serbowie mordujacy w odwecie dziesiat tysiecy chorwatow czy tez polacy przeprowadzajacy akcje wisla ...

Książka dość przeciętna, a miejscami wręcz irytująca. Choćby dlatego, że autor z dumą podkreśla, jakie to prekursorskie dzieło popełnił, co prawdą nie jest.
Proszę zwrócić uwagę na rozdział dotyczący losów żydów w powojennej Polsce. Głównym źródłem jest niesławna postać - mister Gross, którego rewelacje dzieli od prawdy ocean plotek i pomówień, a powoływanie się na nie...

Pozycja konieczna.

"Dziki kontynent" to interesująca pozycja którą polecam ! Jest to analiza tego do czego doprowadziła przede wszystkim druga wojna światowa .Okrucieństwo które szerzyło się praktycznie wszędzie ,w mniejszym lub większym stopniu .Autor jest pod wrażeniem że świat jeszcze się podniósł po czymś takim ?To jest niewiarygodne !Lub jak ktoś woli cud ;)
Żyjemy w czasach wielkich...

Książka niezwykle wartościowa i ważna. Jedna z ważniejszych pozycji w mojej biblioteczce. Historia której nie uczą w szkole ani nie pokazują w telewizji.

Moim zdaniem to co dzieje się teraz na świecie jest zdeterminowane tym co wydarzyło się w przeszłości nie znając historii własnego kraju i świata nie jesteśmy w stanie zrozumieć otaczającej nas...

Poza momentami w których wspomina (lub nie wspomina) o Polsce doskonałe studium. Polacy przedstawieni są tutaj niewiele lepiej niż Niemcy co poddaje w wątpliwość warsztat historyczny autora

Szalenie interesujący obraz Europy pierwszych powojennych lat. Nie do końca zgadzam się z wizją (wizjami) autora ale szczerze polecam do przeczytania.

Dyskusje

• Historia