rozwińzwiń

Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem

Okładka książki Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem Timothy D. Snyder
Okładka książki Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
573 str. 9 godz. 33 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2018-04-02
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-20
Liczba stron:
573
Czas czytania
9 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324034215
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
historia Europy III Rzesza ZSRR Stalin Hitler totalitaryzm ludobójstwo
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
381 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
14
7

Na półkach:

Może poza ostatnią częścią-trochę przegadaną, książka właściwie kompletna.

Może poza ostatnią częścią-trochę przegadaną, książka właściwie kompletna.

Pokaż mimo to

avatar
70
28

Na półkach:

Lektura obowiązkowa dla każdej osoby zamieszkującej Skrwawione Ziemie. Zbrodnie i wydarzenia zwykle przedstawiane osobno tutaj pokazane są jako jedna całość, jedna historia terenów Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii - jak żadne inne dotkniętych dwoma totalitaryzmami. Historia opisana w sposób przystępny, nawet dla laików. Ważna książka, zachęcam wszystkich do jej przeczytania.

Lektura obowiązkowa dla każdej osoby zamieszkującej Skrwawione Ziemie. Zbrodnie i wydarzenia zwykle przedstawiane osobno tutaj pokazane są jako jedna całość, jedna historia terenów Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii - jak żadne inne dotkniętych dwoma totalitaryzmami. Historia opisana w sposób przystępny, nawet dla laików. Ważna książka, zachęcam wszystkich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
407
102

Na półkach: , , ,

Książka opisuje ludobójstwo dokonane przez Stalina i Hitlera na terenach pomiędzy Niemcami i Rosją: przede wszystkim: Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich i Polski.
Autor przedstawia decyzje i zdarzenia, które doprowadziły do śmierci milionów ludzi.
Zaletą książki jest całościowe spojrzenie na te wydarzenia, które z reguły są opisywane z punktu widzenia Rosji lub Niemiec, a porównanie ogranicza się do liczby zabitych.
Książka pokazała jak Stalin i Hitler wzajemnie na siebie oddziaływali (jakie były pomiędzy nimi podobieństwa) i Polska nie była jedynym narodem który znalazł się pomiędzy młotem i kowadłem (czego nie byłam w pełni świadoma ).
Autor skupia się na ludobójstwie - książka jest pełna kolejnych liczb pomordowanych. Autor czasami stara się przybliżać ludzi, ale po przeczytaniu książki przede wszystkim pozostaje świadomość dużych liczb i dotkniętych zbiorowości (nie indywidualne historie).
Autor nie dokonuje jakiś analiz, nie próbuje generować różnych wniosków. Książka jest przede wszystkim kroniką ludobójstwa.

Książka opisuje ludobójstwo dokonane przez Stalina i Hitlera na terenach pomiędzy Niemcami i Rosją: przede wszystkim: Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich i Polski.
Autor przedstawia decyzje i zdarzenia, które doprowadziły do śmierci milionów ludzi.
Zaletą książki jest całościowe spojrzenie na te wydarzenia, które z reguły są opisywane z punktu widzenia Rosji lub Niemiec,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
909
908

Na półkach:

Książka, która w głównej mierze jest kroniką i analizą zbrodni dokonanych na tytułowych "skrwawionych ziemiach", regionach niefortunnie umiejscowionych pomiędzy siłami dwóch barbarzyńskich reżimów.

Publikacja wstrząsająca, której wręcz niepodobna czytać jednym ciągiem - przerwy na ochłonięcie po wielu jej częściach, ukazujących bezmiar okrucieństwa i ogrom niedoli, które spadły na Polaków, Żydów i Ukraińców czy Białorusinów, oraz ogólnie mieszkańców krajów bałtyckich w okresie, jaki obejmuje ta książka (od lat 30. do połowy lat 50. ubiegłego wieku) są wręcz niezbędne.

Jakkolwiek, jest to książka znakomita, dokumentująca dekady mrocznych czasów w naszym zakątku Europy, i wydarzenia o których trzeba przypominać i o trzeba pamiętać, nawet jeśli odświeżanie pamięci bywa tak boleśnie rozdzierające i emocjonalnie przytłaczające. Polecam!

Książka, która w głównej mierze jest kroniką i analizą zbrodni dokonanych na tytułowych "skrwawionych ziemiach", regionach niefortunnie umiejscowionych pomiędzy siłami dwóch barbarzyńskich reżimów.

Publikacja wstrząsająca, której wręcz niepodobna czytać jednym ciągiem - przerwy na ochłonięcie po wielu jej częściach, ukazujących bezmiar okrucieństwa i ogrom niedoli, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
28

Na półkach:

Książka niewątpliwie cenna od strony faktograficznej. Niestety i tytuł i opis mylący bo skupia się głównie na gehennie Żydów, o gehennie innych narodowości na tych skrwawionych ziemiach w tych krwawych czasach zdecydowanie i niezasłużenie mniej. Dla mnie jest to książka tendencyjna utrzymująca się w nurcie narracji, że głównymi ofiarami nazizmu i komunizmu byli Żydzi. Ocena 9/10 za faktografię, 4/5 za zbalansowanie w jedną stronę.

Książka niewątpliwie cenna od strony faktograficznej. Niestety i tytuł i opis mylący bo skupia się głównie na gehennie Żydów, o gehennie innych narodowości na tych skrwawionych ziemiach w tych krwawych czasach zdecydowanie i niezasłużenie mniej. Dla mnie jest to książka tendencyjna utrzymująca się w nurcie narracji, że głównymi ofiarami nazizmu i komunizmu byli Żydzi. Ocena...

więcej Pokaż mimo to

avatar
89
11

Na półkach:

Oryginalne konkluzje autora wnoszą do znanego tematu powiew świeżości.

Oryginalne konkluzje autora wnoszą do znanego tematu powiew świeżości.

Pokaż mimo to

avatar
90
87

Na półkach:

Niełatwa lektura o historii naszej części Europy - ofiary 2 reżimów totalitarnych z 14 mln zamordowanych w latach 1933-45. Wiele faktów, liczb, opisów scen i tła politycznego wydarzeń. Przejrzysty układ książki. Znajomość kamieni milowych polskiej ( i nie tylko) martyrologii. Słowa uznania za 2 ostatnie rozdziały pt Człowieczeństwo i Streszczenie będące podsumowaniem całości. W czasach wojennych lektura pozwala nam przybliżyć relacje katów i ofiar ludobójstwa.

Niełatwa lektura o historii naszej części Europy - ofiary 2 reżimów totalitarnych z 14 mln zamordowanych w latach 1933-45. Wiele faktów, liczb, opisów scen i tła politycznego wydarzeń. Przejrzysty układ książki. Znajomość kamieni milowych polskiej ( i nie tylko) martyrologii. Słowa uznania za 2 ostatnie rozdziały pt Człowieczeństwo i Streszczenie będące podsumowaniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
365
262

Na półkach: ,

Książka o dwóch dyktaturach, o ich sposobach by podbić świat.

" Jak słusznie podejrzewał Stalin, Hitler próbował zwerbować Polskę jako mniejszego sojusznika w krucjacie przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Podczas niemiecko-polskich negocjacji pod koniec 1933 roku przywódcy sowieccy słusznie obawiali się, że Niemcy spróbują kupić polskie terytoria na zachodzie obietnicą późniejszego przyłączenia do Polski terenów sowieckiej Ukrainy. Polacy nigdy nie wykazali jednak zainteresowania niemieckimi propozycjami takiego poszerzenia porozumienia . Wbrew twierdzeniom sowieckiego wywiadu i propagandy niemiecko-polska deklaracja nie obejmowała w rzeczywistości tajnego protokołu o współpracy wojskowej wymierzonej w ZSRR. Hitler pragnął wszakże wykorzystać tę deklarację jako początek zbliżenia z Warszawą, którego zwieńczeniem byłby sojusz wojskowy przeciwko Związkowi Radzieckiemu . Wiosną 1934 roku zastanawiał się na głos, jakie zachęty okażą się konieczne.

Całe szczęście, że nie jesteśmy Krajem na sprzedaż... Książka fantastyczna, tylko okładka nie taka.

Książka o dwóch dyktaturach, o ich sposobach by podbić świat.

" Jak słusznie podejrzewał Stalin, Hitler próbował zwerbować Polskę jako mniejszego sojusznika w krucjacie przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Podczas niemiecko-polskich negocjacji pod koniec 1933 roku przywódcy sowieccy słusznie obawiali się, że Niemcy spróbują kupić polskie terytoria na zachodzie obietnicą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
214

Na półkach: , , , ,

Można do tej książki podejść na kilka sposobów. Można ją wziąć do siebie, co jako Polak nie jest wcale trudne, i wywnioskować jak bardzo przekichane mamy żyjąc tu gdzie żyjemy. Można też spróbować zrozumieć oprawców i ofiary, spróbować przestudiować ich motywacje, narracje, obawy i wszelakie czynniki, które doprowadziły do śmierci 14 milionów ludzi na "Skrwawionych ziemiach" w niewiele więcej niż 10 lat. Można wreszcie postawić tę książkę jako pomnik uświadamiający ludzkość o zbrodniach hitlerowskiego i stalinowskiego reżimu. A ja naprawdę nie wiem co jest główną lekcją wyciągniętą z tej książki.
Na pewno krzywiłem się nie raz, na pewno mój mózg wybuchał nie raz, na pewno byłem zniesmaczony, obrażony, wkurzony, zaskoczony i zniszczony psychicznie średnio co 5 stron. A jednak wydawałoby się, że o wszystkim wiedziałem. Jednak Hołodomor, Wielka Czystka, represje po niemiecko-sowieckiej inwazji w 1939 roku, Holocaust, głodzenie sowieckich jeńców, Leningrad, Powstanie Warszawskie, Akcja "Wisła", walki z partyzantką i wiele innych nabiera tego makabrycznego, szerokiego sensu dopiero gdy zestawi je się razem. Wtedy dopiero zrozumiemy jak wydarzenia wcześniejsze wpłynęły na przebieg późniejszych, na ludzi biorących w nich udział, na ich psychikę i motywację. Jest to z pewnością bardzo brzydka laurka wystawiona narodom niemieckiemu i rosyjskiemu. I powinna służyć jako przestroga, nie tylko dla nich, ale i dla innych, aby wzbraniać się przed ideologicznymi roszadami, które jednostkę stawiają na ostatnim miejscu. Takie, wydaje się, podejście spowodowało, że ziemie od Wielkopolski po Kubań, od Estonii po Besarabię zostały "skrwawione". I ta krew do dziś nimi ścieka.

Można do tej książki podejść na kilka sposobów. Można ją wziąć do siebie, co jako Polak nie jest wcale trudne, i wywnioskować jak bardzo przekichane mamy żyjąc tu gdzie żyjemy. Można też spróbować zrozumieć oprawców i ofiary, spróbować przestudiować ich motywacje, narracje, obawy i wszelakie czynniki, które doprowadziły do śmierci 14 milionów ludzi na "Skrwawionych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1144
1120

Na półkach: ,

Książka na temat wiele razy już opisywany, a jednak w dużej mierze nowatorska. Jej wielką zaletą jest połączenie ludzkiego wymiaru każdej z opisanych zbrodni z osadzeniem ich w szerszym kontekście a na koniec - z refleksją historyka na ten temat.

Bardzo dobrze jej służy brak polocentryzmu - największej dziś (co piszę z niemałą przykrością) wady twórczości naszych historyków, może z chwalebnym wyłączeniem poszczególnych historyków, głównie z Centrum Badan Nad Zagładą Żydów.

Autor słusznie wskazuje, że pierwszym planowym hitlerowskim ludobójstwem na szeroką skalę na "skrwawionych ziemiach" jest intencjonalne zagłodzenie w 1941-42 ok. 3 milionów sowieckich jeńców, wziętych do niewoli po blitzkriegu z 22 czerwca 1941 r. - czego kompletnie nie obejmuje polski punkt widzenia.

Zasadniczo Snyder ma też rację, że największy zakres "spalonej i skrwawionej" ziemi Niemcy, choć i Sowieci, zostawią na ziemiach ogólnie dziś białoruskich. Choć akurat pod tym względem dużą konkurencją mogłyby tu być ziemie jugosłowiańskie (gdyby pasowały of course do koncepcji ksiażki). Tam sceny zupełnie z piekła rodem były na porządku dziennym, a i zbrodniarzy było więcej niż tylko sam hitleryzm i komunizm, bo i ustasze, i czetnicy, i titowska partyzantka - największa ze wszystkich w Europie ....).

BTW: Dziś dostałem na FB nieproszoną reklamę ajpienu, którego prezes p. Karol Nawrocki próbuje przekonać cały świat (cóż za skromne cele),jakoby „polish unerground army was the largest in the world ever…”

I na koniec: chyba o Holokauście nie udało się Autorowi niczego nowego powiedzieć. W sumie: lektura porażająca, a obowiązkowa!

Książka na temat wiele razy już opisywany, a jednak w dużej mierze nowatorska. Jej wielką zaletą jest połączenie ludzkiego wymiaru każdej z opisanych zbrodni z osadzeniem ich w szerszym kontekście a na koniec - z refleksją historyka na ten temat.

Bardzo dobrze jej służy brak polocentryzmu - największej dziś (co piszę z niemałą przykrością) wady twórczości naszych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  1 219
 • Przeczytane
  464
 • Posiadam
  183
 • Historia
  63
 • Teraz czytam
  29
 • Historyczne
  15
 • Chcę w prezencie
  14
 • Ulubione
  12
 • II wojna światowa
  10
 • historia
  9

Cytaty

Więcej
Timothy D. Snyder Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne