Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem

Okładka książki Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2018-04-02
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-20
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324034215
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
historia Europy III Rzesza ZSRR Stalin Hitler totalitaryzm ludobójstwo
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
335 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
2

Na półkach:

Oryginalne konkluzje autora wnoszą do znanego tematu powiew świeżości.

Oryginalne konkluzje autora wnoszą do znanego tematu powiew świeżości.

Pokaż mimo to

3
avatar
110
66

Na półkach:

Niełatwa lektura o historii naszej części Europy - ofiary 2 reżimów totalitarnych z 14 mln zamordowanych w latach 1933-45. Wiele faktów, liczb, opisów scen i tła politycznego wydarzeń. Przejrzysty układ książki. Znajomość kamieni milowych polskiej ( i nie tylko) martyrologii. Słowa uznania za 2 ostatnie rozdziały pt Człowieczeństwo i Streszczenie będące podsumowaniem całości. W czasach wojennych lektura pozwala nam przybliżyć relacje katów i ofiar ludobójstwa.

Niełatwa lektura o historii naszej części Europy - ofiary 2 reżimów totalitarnych z 14 mln zamordowanych w latach 1933-45. Wiele faktów, liczb, opisów scen i tła politycznego wydarzeń. Przejrzysty układ książki. Znajomość kamieni milowych polskiej ( i nie tylko) martyrologii. Słowa uznania za 2 ostatnie rozdziały pt Człowieczeństwo i Streszczenie będące podsumowaniem...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
385
142

Na półkach: ,

Książka o dwóch dyktaturach, o ich sposobach by podbić świat.

" Jak słusznie podejrzewał Stalin, Hitler próbował zwerbować Polskę jako mniejszego sojusznika w krucjacie przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Podczas niemiecko-polskich negocjacji pod koniec 1933 roku przywódcy sowieccy słusznie obawiali się, że Niemcy spróbują kupić polskie terytoria na zachodzie obietnicą późniejszego przyłączenia do Polski terenów sowieckiej Ukrainy. Polacy nigdy nie wykazali jednak zainteresowania niemieckimi propozycjami takiego poszerzenia porozumienia . Wbrew twierdzeniom sowieckiego wywiadu i propagandy niemiecko-polska deklaracja nie obejmowała w rzeczywistości tajnego protokołu o współpracy wojskowej wymierzonej w ZSRR. Hitler pragnął wszakże wykorzystać tę deklarację jako początek zbliżenia z Warszawą, którego zwieńczeniem byłby sojusz wojskowy przeciwko Związkowi Radzieckiemu . Wiosną 1934 roku zastanawiał się na głos, jakie zachęty okażą się konieczne.

Całe szczęście, że nie jesteśmy Krajem na sprzedaż... Książka fantastyczna, tylko okładka nie taka.

Książka o dwóch dyktaturach, o ich sposobach by podbić świat.

" Jak słusznie podejrzewał Stalin, Hitler próbował zwerbować Polskę jako mniejszego sojusznika w krucjacie przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Podczas niemiecko-polskich negocjacji pod koniec 1933 roku przywódcy sowieccy słusznie obawiali się, że Niemcy spróbują kupić polskie terytoria na zachodzie obietnicą...

więcej Pokaż mimo to

7
Reklama
avatar
528
118

Na półkach: , , ,

Można do tej książki podejść na kilka sposobów. Można ją wziąć do siebie, co jako Polak nie jest wcale trudne, i wywnioskować jak bardzo przekichane mamy żyjąc tu gdzie żyjemy. Można też spróbować zrozumieć oprawców i ofiary, spróbować przestudiować ich motywacje, narracje, obawy i wszelakie czynniki, które doprowadziły do śmierci 14 milionów ludzi na "Skrwawionych ziemiach" w niewiele więcej niż 10 lat. Można wreszcie postawić tę książkę jako pomnik uświadamiający ludzkość o zbrodniach hitlerowskiego i stalinowskiego reżimu. A ja naprawdę nie wiem co jest główną lekcją wyciągniętą z tej książki.
Na pewno krzywiłem się nie raz, na pewno mój mózg wybuchał nie raz, na pewno byłem zniesmaczony, obrażony, wkurzony, zaskoczony i zniszczony psychicznie średnio co 5 stron. A jednak wydawałoby się, że o wszystkim wiedziałem. Jednak Hołodomor, Wielka Czystka, represje po niemiecko-sowieckiej inwazji w 1939 roku, Holocaust, głodzenie sowieckich jeńców, Leningrad, Powstanie Warszawskie, Akcja "Wisła", walki z partyzantką i wiele innych nabiera tego makabrycznego, szerokiego sensu dopiero gdy zestawi je się razem. Wtedy dopiero zrozumiemy jak wydarzenia wcześniejsze wpłynęły na przebieg późniejszych, na ludzi biorących w nich udział, na ich psychikę i motywację. Jest to z pewnością bardzo brzydka laurka wystawiona narodom niemieckiemu i rosyjskiemu. I powinna służyć jako przestroga, nie tylko dla nich, ale i dla innych, aby wzbraniać się przed ideologicznymi roszadami, które jednostkę stawiają na ostatnim miejscu. Takie, wydaje się, podejście spowodowało, że ziemie od Wielkopolski po Kubań, od Estonii po Besarabię zostały "skrwawione". I ta krew do dziś nimi ścieka.

Można do tej książki podejść na kilka sposobów. Można ją wziąć do siebie, co jako Polak nie jest wcale trudne, i wywnioskować jak bardzo przekichane mamy żyjąc tu gdzie żyjemy. Można też spróbować zrozumieć oprawców i ofiary, spróbować przestudiować ich motywacje, narracje, obawy i wszelakie czynniki, które doprowadziły do śmierci 14 milionów ludzi na "Skrwawionych...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
906
831

Na półkach: ,

Książka na temat wiele razy już opisywany, a jednak w dużej mierze nowatorska. Jej wielką zaletą jest połączenie ludzkiego wymiaru każdej z opisanych zbrodni z osadzeniem ich w szerszym kontekście a na koniec - z refleksją historyka na ten temat.

Bardzo dobrze jej służy brak polocentryzmu - największej dziś (co piszę z niemałą przykrością) wady twórczości naszych historyków, może z chwalebnym wyłączeniem poszczególnych historyków, głównie z Centrum Badan Nad Zagładą Żydów.

Autor słusznie wskazuje, że pierwszym planowym hitlerowskim ludobójstwem na szeroką skalę na "skrwawionych ziemiach" jest intencjonalne zagłodzenie w 1941-42 ok. 3 milionów sowieckich jeńców, wziętych do niewoli po blitzkriegu z 22 czerwca 1941 r. - czego kompletnie nie obejmuje polski punkt widzenia.

Zasadniczo Snyder ma też rację, że największy zakres "spalonej i skrwawionej" ziemi Niemcy, choć i Sowieci, zostawią na ziemiach ogólnie dziś białoruskich. Choć akurat pod tym względem dużą konkurencją mogłyby tu być ziemie jugosłowiańskie (gdyby pasowały of course do koncepcji ksiażki). Tam sceny zupełnie z piekła rodem były na porządku dziennym, a i zbrodniarzy było więcej niż tylko sam hitleryzm i komunizm, bo i ustasze, i czetnicy, i titowska partyzantka - największa ze wszystkich w Europie ....).

BTW: Dziś dostałem na FB nieproszoną reklamę ajpienu, którego prezes p. Karol Nawrocki próbuje przekonać cały świat (cóż za skromne cele), jakoby „polish unerground army was the largest in the world ever…”

I na koniec: chyba o Holokauście nie udało się Autorowi niczego nowego powiedzieć. W sumie: lektura porażająca, a obowiązkowa!

Książka na temat wiele razy już opisywany, a jednak w dużej mierze nowatorska. Jej wielką zaletą jest połączenie ludzkiego wymiaru każdej z opisanych zbrodni z osadzeniem ich w szerszym kontekście a na koniec - z refleksją historyka na ten temat.

Bardzo dobrze jej służy brak polocentryzmu - największej dziś (co piszę z niemałą przykrością) wady twórczości naszych...

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
241
180

Na półkach:

Arcydzieło. Książka bardzo trudna tematycznie, napisana w sposób bardzo przystępny. Powinna to być lektura obowiązkowa przy np zostawaniu posłem lub członkiem rządu. Czapki z głów.

Arcydzieło. Książka bardzo trudna tematycznie, napisana w sposób bardzo przystępny. Powinna to być lektura obowiązkowa przy np zostawaniu posłem lub członkiem rządu. Czapki z głów.

Pokaż mimo to

4
avatar
277
30

Na półkach:

Skrwawione ziemie Timothy'ego Snydera to książka, którą poznałem w 2011 r. w trakcie nauki do egzaminów z historii Powszechnej XX w. kiedy mieliśmy przygotować na ćwiczenia temat czystek etnicznych w Europie Wschodniej w XX w. Książka ta razem z pracą Wiek XX wiek ludobójstwa Daniela Goldhaagena stanowiła lekturę łatwiejszą w odbiorze. Snyder napisał pracę stanowiącą moim zdaniem pracę stanowiącą absolutny kanon oprócz Bullocka czy Overry'ego którzy również opisywali genezę i przebieg ludobójstw stalinowskiego i hitlerowskiego w dokonanego w Europie Wschodniej w latach 30ych i 40ych ubiegłego stulecia. Praca jest o tyle istotna, że pokazuje potężną współzależność ideologii narodowego socjalizmu i narodowego bolszewizmu w wydaniu stalinowskim. A jest ona widoczna przez analizę porównawczą obu totalitaryzmów w omawianej książce, co pozwala nam zrozumieć, że Hitleryzm żadną prawicą nie był. Był co najwyżej lewym skrzydłem nacjonalizmu niemieckiego zupełnie innego od nacjonalizmu polskiego tu mamy integryzm lewicowy połączony z nacjonalizmem, lewicowy imperializm podobnie w stalinizmie. W mojej opinii jest także sugestywna w wymiarze ukazania problematyki ludobójstwa i walki o przetrwanie ofiar wojny i czystek etnicznych jej towarzyszących. Książkę polecam, bo jest wręcz obowiązkowa dla osób chcących się w jakikolwiek sposób wypowiadać się o największym ludobójstwie narodów europejskich oraz tutejszych mniejszości narodowych żyjących na skrwawionych ziemiach w latach przedwojennych.

Skrwawione ziemie Timothy'ego Snydera to książka, którą poznałem w 2011 r. w trakcie nauki do egzaminów z historii Powszechnej XX w. kiedy mieliśmy przygotować na ćwiczenia temat czystek etnicznych w Europie Wschodniej w XX w. Książka ta razem z pracą Wiek XX wiek ludobójstwa Daniela Goldhaagena stanowiła lekturę łatwiejszą w odbiorze. Snyder napisał pracę stanowiącą moim...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
355
41

Na półkach:

Dzieło T.Snydera "Skrwawione Ziemie" to w mojej opinii książka , która powinna znaleźć się w ramie programowej szkoły średniej. Pokazuje okropieństwa wojny odciskające się na ludności cywilnej okupowanych ziemi, przez które przetacza się totalna wojna. Podawane przez autora informacje mają bardzo często charakter bardzo szczegółowy co powoduje uruchamianie się w czytelniku procesu wyobrażania sobie opisywanych zjawisk jako tego co się dzieje tuż obok. Z całą zgrozą i powagą opisywanych wydarzeń. Analityczny opis terrorystycznych, despotycznych zjawisk dziejących się na skrawku Europy między linią Wisły a zachodnią częścią Rosji w latach 1932-1947/48 pokazuje jak nic nie znaczącym elementem jest ludzkie życie, jak w despotycznych krajach tyrani potrafią mordować swoich obywateli w imię takiej lub innej ideologii. Myślę, że 480str tekstu opisujące co się wtedy wydarzyło jest tą częścią polskiej historii, która jest w naszym kraju praktycznie zupełnie nieznana. Dlaczego tak jest ??? Dlaczego historycy wolą się emocjonować tym czy Wałęsa był Bolkiem czy też nie, a nie chcą w sposób przystępny dla szerokiego audytorium opisywać zjawiska wymordowania przez dwa totalitaryzmy 14mln ludzi??!! Książka jest pozycją czytelniczą, którą zaliczam do najważniejszych książek jakie przeczytałem w swoim życiu. Jest trudna, wymagająca skupienia i ciężka. Były chwile, gdy nie mogłem przeczytać ciągiem więcej niż 40 stron, gdyż opisywane przez autora pogromy zbyt mocno oddziaływały na moją psychikę. W każdym razie książkę polecam wszystkim ludziom, którzy uważają historię za krytycznie istotny element dla świadomości obywatelskiej oraz za element, który pomaga myśleć o tym jak kształtować przyszłość.

Dzieło T.Snydera "Skrwawione Ziemie" to w mojej opinii książka , która powinna znaleźć się w ramie programowej szkoły średniej. Pokazuje okropieństwa wojny odciskające się na ludności cywilnej okupowanych ziemi, przez które przetacza się totalna wojna. Podawane przez autora informacje mają bardzo często charakter bardzo szczegółowy co powoduje uruchamianie się w czytelniku...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
1574
192

Na półkach: ,

Jest to kolejna książka potrzebna mi na konkurs. Tak naprawdę została znaleziona na szybko. Będę musiał odpowiadać na konkursie z trzech lektur, więc szybko szukałem tej trzeciej. Jakoś tak wyszło, że wybrałem chyba jedną z najlepszych ze spisu. Na początku nie miałem pojęcia, co trzymam w ręku. Widziałem bardzo dobre opinie, jednak wiadomo, że każdy ma inny gust. Bardzo zainteresował mnie sam autor. Okazało się, że Timothy Snyder to bardzo wykształcony człowiek, który bywał w najlepszych uczelniach świata. Dodatkowo samej bibliografii jest trzydzieści stron. Nabrałem olbrzymiego szacunku do książki i autora. Kiedy zacząłem czytać byłem pod wielkim wrażeniem, i tak pozostało chyba do końca. Książka niesamowita. Dokładnie oraz barwnie opisuje wszystkie aspekty, nawet przystępnym językiem. Ponad to nie męczy czytelnika. Uważam to za świetną pracę historyczną. Timothy Snyder napisał cedowaną książkę, która stanowi świetnie źródło wiedzy tak naprawdę dla każdego. Gorąco polecam!!!

Jest to kolejna książka potrzebna mi na konkurs. Tak naprawdę została znaleziona na szybko. Będę musiał odpowiadać na konkursie z trzech lektur, więc szybko szukałem tej trzeciej. Jakoś tak wyszło, że wybrałem chyba jedną z najlepszych ze spisu. Na początku nie miałem pojęcia, co trzymam w ręku. Widziałem bardzo dobre opinie, jednak wiadomo, że każdy ma inny gust. Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

92
avatar
855
153

Na półkach: , ,

Tematyka poważna i miejscami przerażająca. Pomimo tego powinna być lekturą obowiązkową każdego człowieka, a z pewnością Europejczyka i Polaka. Zamiast skupiać się wyłącznie na martyrologii Polskiego narodu, może warto rozszerzyć horyzonty młodym ludziom o mieszkańcach tytułowego regionu (także Polakach).POLECAM.

Tematyka poważna i miejscami przerażająca. Pomimo tego powinna być lekturą obowiązkową każdego człowieka, a z pewnością Europejczyka i Polaka. Zamiast skupiać się wyłącznie na martyrologii Polskiego narodu, może warto rozszerzyć horyzonty młodym ludziom o mieszkańcach tytułowego regionu (także Polakach).POLECAM.

Pokaż mimo to

5

Cytaty

Więcej
Timothy D. Snyder Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
zgłoś błąd