Autobiografia 1914 - 1944

Okładka książki Autobiografia 1914 - 1944 Bertrand Russell
Okładka książki Autobiografia 1914 - 1944
Bertrand Russell Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Autobiografie Intelektualne biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiografie Intelektualne
The Autobiography of Bertrand Russell 1914 - 1944
Czytelnik
1988-01-01
1988-01-01
Alicja Podzielna
Bertrand Russell autobiografia życie

Druga część autobiografii Bertranda Russella to kontynuacja świetnej literatury. Lata 1914 - 1944 to okres wzmożonej działalności autora na polu literackim (przestaje być akademikiem w Cambridge) oraz rozpoczęcie wielkiej przygody z pacyfizmem i szeroko zakrojoną pracą na polu społecznym. Za swój sprzeciw wobec I wojny światowej trafia do więzienia, co w przypadku bycia lordem i profesorem było dosyć niezwykłym wydarzeniem. Imperium Brytyjskie traktowało jednak przeciwników rzezi wojennej jako zdrajców państwa, mając ich w najlepszym przypadku w głębokiej pogardzie. Ówczesna sytuacja polityczna, opinia publiczna prawie jednostronnie prowojenna oraz duszna atmosfera w środowisku uczonych oraz establishmentu, nie sprzyjały tendencjom pacyfistycznym, tym bardziej należy uznać nieugiętą postawę uczonego jako wyraz bardzo twardego kręgosłupa moralnego. Lata powojenne i znaczna część drugiej wojny światowej to czasy emigracji w USA, gdzie Russell trudnił się zarówno działalnością społeczną (w dużej mierze nastawioną na pedagogikę),w dalszym ciągu propagował pokój na świecie, ale także został zatrudniony, pomimo zmasowanych ataków środowisk prawicowych i kościelnych, na tamtejszych wyższych uczelniach.
Druga część autobiografii kontynuuje świetny styl literacki poprzedniej, autor opisuje swoje życie z dużym dystansem do siebie i spraw w jakich brał udział, czemu towarzyszy nieodłączny lekko ironiczny humor oraz niebywała inteligencja. W tym czasie Russell wiele podróżował po świecie, wiele widział, zdobył bardzo dużo doświadczeń, a także miał okazję spotkać znane osoby ze świata polityki (po rozmowie z Leninem stwierdził, iż jest to "ograniczony intelektualnie ortodoks marksistowski"),kultury (cenił sobie bardzo znajomość i szanował Josepha Conrada) i nauki. Nie wszędzie był przyjmowany z otwartymi ramionami (jego poglądy były dla wielu środowisk nie do przyjęcia),ale wszędzie wzbudzał własną osobą nie mały intelektualny ferment. Jego oceny zjawisk, wydarzeń i ludzi są niezmiernie interesujące, nawet jeśli ktoś nie podziela prezentowanego przezeń światopoglądu.
Warto sięgnąć po drugi tom autobiografii Russella. Spojrzenie na pierwszą połowę XX wieku jego oczami może dać wiele korzyści.

• Bertrand Russell
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe