Balagan. Alfabet izraelski
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Data wydania:
- 2012-06-09
- Liczba stron:
- 264
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326807565
- Tagi:
- Izrael Żydzi podróże Palestyna przewodnik
"Ten alfabet winien zaczynać się od I. Bo dotyczy jednego z najgorętszych I, jakie kiedykolwiek pojawiły się w geografii, polityce, kulturze - Izraela. Kraj nie ma jeszcze stu lat, lecz historię liczy od czasu proroków, kiedy morze umiało się rozstąpić, bo chciał tego Bóg i człowiek. Miejsca tam jak na świątecznym obrusie, ludzi niewiele więcej a problemów tyle, ile nie mieści żadna inna litera alfabetu. Kamieni pamiętających pradawność i świętych miejsc też więcej tu niż gdziekolwiek indziej. Ale mnie się zdaje, że Izrael najlepiej poznawać przez ludzi, którzy po tych kamieniach chodzą każdego dnia: przyjaciół, obcych, gaduł i milczków, spokojnych i awanturników. To mój słownik przewodnik po Izraelu, bo tylko takich ludzi tam widziałem. Spotkacie innych ludzi (a spotkacie z pewnością), ułoży wam się własny."
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Co Ty wiesz o Izraelu?
Izrael to temat bliski, a zarazem egzotyczny. Niemal co dzień słyszymy o tym gorącym miejscu – gorącym nie tylko pod względem klimatu, ale przede wszystkim atmosfery politycznej. Nieustanne zagrożenie zamachami, które regularnie mają tam miejsce i napięta sytuacja na granicy między Izraelem i Palestyną, ogniskują uwagę ludzi na całym świecie. Staje się dziś Izrael papierkiem lakmusowym dla nastrojów panujących w polityce międzynarodowej. Historia Izraela to także w dużej mierze historia relacji polsko-żydowskich. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu. I tę możliwość daje nam książka Pawła Smoleńskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, wybitnego znawcy tematyki izraelskiej – „Balagan. Alfabet izraelski”.
Nie jest to jakiś specjalnie rzeczowy przewodnik po sprawach izraelskich. Smoleński wykorzystał popularną formę alfabetu, by stworzyć zbiór ciekawych i niepozbawionych osobistych wtrętów felietonów. Warto tę książkę przeczytać z dwóch powodów – po pierwsze widać, że autor zna temat, o którym pisze wyjątkowo dobrze i jest on mu bliski; po drugie – osobista, acz dążąca do obiektywizmu perspektywa, zaproponowana w „Balaganie” daje szansę skonfrontować nasze wyobrażenia na temat problemów dzisiejszego Izraela z poglądem kogoś, kto stoi blisko i potrafi o tym „bałaganie” ciekawie opowiedzieć.
No właśnie – „balagan” to słowo brzmi znajomo i nie jest to przypadek. Jest to jeden z nielicznych przypadków, gdzie źródłem na co dzień używanego, hebrajskiego słowa jest język polski. „Balagan” to także charakterystyczna cecha egzystencji państwa Izrael, które jest niesamowitym tyglem kulturowym i politycznym. Z tego, co pisze Paweł Smoleński, wynika, że różnorodność świata hebrajskiego jest olbrzymia – od ortodoksyjnych, radykalnie religijnych Żydów, po zupełnie ateistycznych, nastawionych na rozrywkę ludzi (Smoleński pisze, że dużą tolerancją cieszy się w Izraelu społeczność gejowska, co może dziwić w zestawieniu z problemami geopolitycznymi, z którymi boryka się Izrael). Do tego dochodzi ludność muzułmańska, która z jednej strony stanowi poważne zagrożenie, z drugiej ma bardzo ważny udział w życiu izraelskiego państwa. To naprawdę bardzo skomplikowane pomieszanie sprawia, że z jednej strony ludność arabska jest poddawana represjom, z drugiej współżycie tych dwóch kultur oparte musi być na daleko idącej tolerancji – z tego, co pisze sam Smoleński, wynika, że jest to jakaś przedziwna lub, jak kto woli, perwersyjna tolerancja dla wroga. Świadomość, że obok polityki i historii żyją po obu stronach zwyczajni ludzie.
Na okładce jednego z ostatnich numerów polskiego Newsweeka znalazły się tradycyjne, „świętoobrazkowe” wizerunki Chrystusa i Maryi. Pod spodem widniał napis „Jezus! Maria! Żydzi!!!”. Ta okładka prowokacyjnie oddaje nasz odwieczny problem z kulturą żydowską, która z jednej strony jest tak nam bliska, wypływa z tych samych źródeł, z drugiej oddziela nas od niej mur trudnych doświadczeń, kompleksów i poczucia winy. Smoleński pisze o tym wszystkim w sposób lekki, przez pryzmat osobistego doświadczenia i rozmów z ludźmi stojącymi po obu stronach barykady. Nie stroni od błahych refleksji na temat wina, piwa czy kuchni izraelskiej, by po chwili pisać o historii, zamachach i intifadach. Straszny panuje w tej książce „balagan”, ale najważniejsza kwestia postawiona, to pytanie, jak wyglądałby współczesny świat bez Izraela. Smoleński, dochodząc do tej refleksji powoli i mozolnie, uświadamia czytelnikowi, że odwieczny problem z Izraelem jest także jego problemem.
Sławomir Domański
Popieram [ 10 ]
Oceny
Książka na półkach
- 275
- 227
- 77
- 10
- 7
- 6
- 6
- 4
- 4
- 4
Opinie [28]
Trzecia przeczytaną książka Pawła Smoleńskiego. Druga o Izraelu. Nie porywa, brakuje wciągających historii, jednak dosyć ciekawie przedstawia Izrael. Na minus, że sporo wątków powtarza się w książce "Izrael już nie frunie". Warto zacząć od tej książki, jeżeli nie ma się żadnej wiedzy o Izraelu.
Pokaż mimo toBardzo przystępnie opisane najważniejsze pojęcia, postacie i zjawiska związane z Izraelem. Dobra pozycja, by od niej rozpocząć poznawanie tego Państwa, jego genezy i rządzących nim mechanizmów. Jedyny mankament, to momentami minimalnie trudniejszy do zrozumienia język autora, ale są to jedynie momenty i zawsze można zdanie przeczytać drugi raz ;)
Pokaż mimo toWarto zapoznać się alfabetem Smoleńskiego przed wizytą w Izraelu. Wyostrza wzrok, lepiej prowadzi po meandrach kraju od niejednego przewodnika.
Pokaż mimo toMoże dlatego, że bardzo szanuję i lubię reportaże Smoleńskiego? A może dlatego, że to Izrael a tam nic nie jest oczywiste? Książka jest absolutnie obowiązkowa dla kogoś, kto chce się wypowiadać na temat Bliskiego Wschodu, Izraelczyków oraz Palestyńczyków. Nie znajdziecie w "Balaganie" stronniczości, obrywa się absolutnie każdemu- Żydom i Arabom, chrześcijanom zresztą...
więcejLektura obowiazkowa dla odwiedzajacych Izrael, szczegolnie dla tych pierwszorazowych, absolutna podstawa wiedzy o tym kraju...
Pokaż mimo toTo druga książka, którą przeczytałem jako eBook i to na telefonie. Formuła książki temu sprzyja bo składa się ona z dość krótkich "rozdzialików", które są ze sobą powiązane bardzo luźno.
więcejTo jest o Izraelu, nie jest to jednak kompletna opowieść mająca doprowadzić czytelnika do jakiegoś konkretnego celu. To jest coś w rodzaju encyklopedii, gdzie poszczególne hasła...
Jak odebrać książkę która jest ciekawie napisana przez osobę która bardzo dużo czasu spędziła w rejonie który opisuje, rozmawia, przyjaźni się, zna osoby zarówno powszechnie znane jak i anonimowe na Bliskim Wschodzie a jednocześnie popełnia dużo błędów rzeczowych??
więcejMnie zastanowił link znaleziony na...
Książka napisana plastycznym i wciągającym językiem. Inna sprawa, że autor w bardzo niechlujny sposób podszedł do warsztatu (zbieranie danych):
Pokaż mimo tohttp://izrael.org.il/ksiazki/2405-ben-gurion-smolenski-balagan-alfabet-izraelski.html
Smoleński (ur. 1959) dziennikarz GW, nie popisał się, bo jeśli nawet tylko jedna czwarta zarzutów przedstawionych na stronie:
więcejhttp://izrael.org.il/ksiazki/2405-ben-gurion-smolenski-balagan-alfabet-izraelski.html
....jest uzasadniona, to mamy do czynienia z autorem niesolidnym, a reportażami kłamliwymi i bezwartościowymi. Żałuję, że do ...
Izrael mnie nieprzerwanie oczarowuje, Żydzi mnie fascynują. Albo inaczej – Ziemia Święta mnie oczarowuje; jakoś nie potrafię w swych zachwytach nad tym skrawkiem świata oddzielić Palestyny od Izraela. Tamtejsi ludzie i kultura to dla mnie swego rodzaju perełka wśród innych narodów i kultur.
więcejTa książka mnie niestety troszkę rozczarowała. Choć przeczytałam ją z ciekawością,...