Balagan. Alfabet izraelski

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2012-06-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-06-09
- Liczba stron:
- 264
- Czas czytania
- 4 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326807565
- Tagi:
- Izrael Żydzi podróże Palestyna przewodnik
"Ten alfabet winien zaczynać się od I. Bo dotyczy jednego z najgorętszych I, jakie kiedykolwiek pojawiły się w geografii, polityce, kulturze - Izraela. Kraj nie ma jeszcze stu lat, lecz historię liczy od czasu proroków, kiedy morze umiało się rozstąpić, bo chciał tego Bóg i człowiek. Miejsca tam jak na świątecznym obrusie, ludzi niewiele więcej a problemów tyle, ile nie mieści żadna inna litera alfabetu. Kamieni pamiętających pradawność i świętych miejsc też więcej tu niż gdziekolwiek indziej. Ale mnie się zdaje, że Izrael najlepiej poznawać przez ludzi, którzy po tych kamieniach chodzą każdego dnia: przyjaciół, obcych, gaduł i milczków, spokojnych i awanturników. To mój słownik przewodnik po Izraelu, bo tylko takich ludzi tam widziałem. Spotkacie innych ludzi (a spotkacie z pewnością), ułoży wam się własny."
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Co Ty wiesz o Izraelu?
Izrael to temat bliski, a zarazem egzotyczny. Niemal co dzień słyszymy o tym gorącym miejscu – gorącym nie tylko pod względem klimatu, ale przede wszystkim atmosfery politycznej. Nieustanne zagrożenie zamachami, które regularnie mają tam miejsce i napięta sytuacja na granicy między Izraelem i Palestyną, ogniskują uwagę ludzi na całym świecie. Staje się dziś Izrael papierkiem lakmusowym dla nastrojów panujących w polityce międzynarodowej. Historia Izraela to także w dużej mierze historia relacji polsko-żydowskich. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu. I tę możliwość daje nam książka Pawła Smoleńskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, wybitnego znawcy tematyki izraelskiej – „Balagan. Alfabet izraelski”.
Nie jest to jakiś specjalnie rzeczowy przewodnik po sprawach izraelskich. Smoleński wykorzystał popularną formę alfabetu, by stworzyć zbiór ciekawych i niepozbawionych osobistych wtrętów felietonów. Warto tę książkę przeczytać z dwóch powodów – po pierwsze widać, że autor zna temat, o którym pisze wyjątkowo dobrze i jest on mu bliski; po drugie – osobista, acz dążąca do obiektywizmu perspektywa, zaproponowana w „Balaganie” daje szansę skonfrontować nasze wyobrażenia na temat problemów dzisiejszego Izraela z poglądem kogoś, kto stoi blisko i potrafi o tym „bałaganie” ciekawie opowiedzieć.
No właśnie – „balagan” to słowo brzmi znajomo i nie jest to przypadek. Jest to jeden z nielicznych przypadków, gdzie źródłem na co dzień używanego, hebrajskiego słowa jest język polski. „Balagan” to także charakterystyczna cecha egzystencji państwa Izrael, które jest niesamowitym tyglem kulturowym i politycznym. Z tego, co pisze Paweł Smoleński, wynika, że różnorodność świata hebrajskiego jest olbrzymia – od ortodoksyjnych, radykalnie religijnych Żydów, po zupełnie ateistycznych, nastawionych na rozrywkę ludzi (Smoleński pisze, że dużą tolerancją cieszy się w Izraelu społeczność gejowska, co może dziwić w zestawieniu z problemami geopolitycznymi, z którymi boryka się Izrael). Do tego dochodzi ludność muzułmańska, która z jednej strony stanowi poważne zagrożenie, z drugiej ma bardzo ważny udział w życiu izraelskiego państwa. To naprawdę bardzo skomplikowane pomieszanie sprawia, że z jednej strony ludność arabska jest poddawana represjom, z drugiej współżycie tych dwóch kultur oparte musi być na daleko idącej tolerancji – z tego, co pisze sam Smoleński, wynika, że jest to jakaś przedziwna lub, jak kto woli, perwersyjna tolerancja dla wroga. Świadomość, że obok polityki i historii żyją po obu stronach zwyczajni ludzie.
Na okładce jednego z ostatnich numerów polskiego Newsweeka znalazły się tradycyjne, „świętoobrazkowe” wizerunki Chrystusa i Maryi. Pod spodem widniał napis „Jezus! Maria! Żydzi!!!”. Ta okładka prowokacyjnie oddaje nasz odwieczny problem z kulturą żydowską, która z jednej strony jest tak nam bliska, wypływa z tych samych źródeł, z drugiej oddziela nas od niej mur trudnych doświadczeń, kompleksów i poczucia winy. Smoleński pisze o tym wszystkim w sposób lekki, przez pryzmat osobistego doświadczenia i rozmów z ludźmi stojącymi po obu stronach barykady. Nie stroni od błahych refleksji na temat wina, piwa czy kuchni izraelskiej, by po chwili pisać o historii, zamachach i intifadach. Straszny panuje w tej książce „balagan”, ale najważniejsza kwestia postawiona, to pytanie, jak wyglądałby współczesny świat bez Izraela. Smoleński, dochodząc do tej refleksji powoli i mozolnie, uświadamia czytelnikowi, że odwieczny problem z Izraelem jest także jego problemem.
Sławomir Domański
Popieram [ 11 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Ciekawe spojrzenie na Izrael, głębsze, wiele tłumaczące. Myślę, że warto przeczytać.
Ciekawe spojrzenie na Izrael, głębsze, wiele tłumaczące. Myślę, że warto przeczytać.
Pokaż mimo toKsiążka jest świetna. Autor rewelacyjny. Pan Paweł za się na Izraelu, Bliskim Wschodzie, ale potrafi też słuchać tamtejszych ludzi. Żyd, Arab zna ich różnice. Dlaczego dojść do pokoju nie może pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Jakimi wielkimi autorami, a u nas niezbyt znanymi są Edgar Keret oraz Amos Oz. W tej książce poznamy najważniejsze pojęcia kulinarne, kulturalne, geograficzne itp. To już 4 książka tego autora i za każdym razem to opowieść nie typowy reportaż. Polecam !!!
Książka jest świetna. Autor rewelacyjny. Pan Paweł za się na Izraelu, Bliskim Wschodzie, ale potrafi też słuchać tamtejszych ludzi. Żyd, Arab zna ich różnice. Dlaczego dojść do pokoju nie może pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Jakimi wielkimi autorami, a u nas niezbyt znanymi są Edgar Keret oraz Amos Oz. W tej książce poznamy najważniejsze pojęcia kulinarne, kulturalne,...
więcej Pokaż mimo toZauważyłam, że gdy czytam historię, która jest autorowi wyjątkowo bliska, gdy czuję z tekstu, że ma on do niej stosunek bardzo emocjonalny to natychmiast w to wchodzę. Uśmiecham się pod nosem i próbuję wejść w skórę pisarza. I to jest cudowny stan, kiedy staję się kimś innym. Jestem autorem książki, ale nie tylko i wyłącznie podczas jej pisania, tylko szerzej, bardziej, gdy jest aktorem w opisywanych przez siebie historiach.
W „Bałaganie” stałam się Pawłem Smoleńskim już po kilku pierwszych stronach. Natychmiast mu uwierzyłam. Poczułam. Doznałam. I wchodziłam w ten stan za każdym razem gdy wracałam do lektury. Bo bije z niej zachwyt i niewątpliwa znajomość tematu, potraktowana co prawda w dużym skrócie i dość ogólnikowo ale moim zdaniem nie chodzi o to w „Bałaganie” aby spełniał on rolę kompendium wiedzy o Izraelu. On ma być przedsionkiem, przyczynkiem do zgłębienia tematu.
Zauważyłam, że gdy czytam historię, która jest autorowi wyjątkowo bliska, gdy czuję z tekstu, że ma on do niej stosunek bardzo emocjonalny to natychmiast w to wchodzę. Uśmiecham się pod nosem i próbuję wejść w skórę pisarza. I to jest cudowny stan, kiedy staję się kimś innym. Jestem autorem książki, ale nie tylko i wyłącznie podczas jej pisania, tylko szerzej, bardziej, gdy...
więcej Pokaż mimo toMuszę przyznać, że miałam duże oczekiwania w stosunku do tej książki, a jednak umęczyłam się straszliwie. Zanim jednak o tym.. Trzeba przyznać, że styl autora jest bez zarzutu, czytało się dosyć miło. Pomysł na formę przedstawienia zagadnień w porządku alfabetycznym też na plus. Jednak książka ma tę niefajną cechę, że rozbudza ciekawość w wielu tematach, a nie przekazuje nawet ułamka informacji. Kiedy czytałam o jakimś zagadnieniu omawianym przez Smoleńskiego byłam zaciekawiona, chciałam wiedzieć coś więcej, czytałam łapczywie dalej.. a tu nagle autor urywał i przechodził do następnego tematu. Strasznie frustrujące. Mam mnóstwo notatek i podkreśleń z tej książki, bo niektóre tematy naprawdę były ciekawie zarysowane - na pewno będę szukać więcej informacji o nich w innych książkach. Dla osób początkujących w historii Izraela ta książka może być też dosyć chaotyczna i przedstawiać za dużo nowych informacji na raz, także polecam czytać powoli i czasami rzucać okiem na opracowanie danego tematu lub zagadnienia chociażby w Internecie, żeby wiedzieć o co chodzi.
Muszę przyznać, że miałam duże oczekiwania w stosunku do tej książki, a jednak umęczyłam się straszliwie. Zanim jednak o tym.. Trzeba przyznać, że styl autora jest bez zarzutu, czytało się dosyć miło. Pomysł na formę przedstawienia zagadnień w porządku alfabetycznym też na plus. Jednak książka ma tę niefajną cechę, że rozbudza ciekawość w wielu tematach, a nie przekazuje...
więcej Pokaż mimo toŚwietne kompendium dla początkujących. Sporo wyjaśnia, sporo rozjaśnia. Jednego z bohaterów poznałem osobiście.
Świetne kompendium dla początkujących. Sporo wyjaśnia, sporo rozjaśnia. Jednego z bohaterów poznałem osobiście.
Pokaż mimo toMam pewność słabość do książek Smoleńskiego. Z definicji uważam je za dobre. I tak było i tym razem. Ciekawa forma przestawienia zagadnień i historii związanych z Izraelem. Myślę, że w innej formie ciężko byłoby podkreślić niektóre z informacji, które w tej książce przyjmują pełną formę wyrazu. Polecam każdemu kogo interesuje chociaż trochę tak egzotyczny, a zarazem wydający się tak blisko kraj, jak Izrael.
Mam pewność słabość do książek Smoleńskiego. Z definicji uważam je za dobre. I tak było i tym razem. Ciekawa forma przestawienia zagadnień i historii związanych z Izraelem. Myślę, że w innej formie ciężko byłoby podkreślić niektóre z informacji, które w tej książce przyjmują pełną formę wyrazu. Polecam każdemu kogo interesuje chociaż trochę tak egzotyczny, a zarazem...
więcej Pokaż mimo toPodoba mi się pomysł na książkę, czyli podążanie za alfabetem i słowami-kluczami. Wprowadza to przyjemny i kontrolowany chaos, w którym łatwo się odnaleźć, ponieważ Smoleński wprowadza nas zaledwie w podstawowy.
Styl pisania i samo „bycie” Smoleńskiego to coś, co za każdym razem przekonuje mnie do sięgnięcia po jego książki. Nie jestem jednak fanką jego na wyrost oczywistej i widocznej subiektywności, która wynika prawdopodobnie z miłości do Izraela. Perspektywa nieproizraelska pojawia się w książce wielokrotnie. Zazwyczaj w takim kontekście: tak, Arabowie w Izraelu są obywatelami drugiej kategorii, ale i tak jest im tam lepiej niż w innych krajach; tak, izraelska armia potrafi przesadzić i zaatakować niewinnych, ale ogólnie to jest bardzo zorganizowana i wzbudza respekt. Nie dla mnie taka argumentacja, rozumiem, że dla kogoś może być świetna.
Jeśli stykamy się z Izraelem kolejny raz nie będziemy zaskoczeni. Nawet po redakcji jest to książka świetnie podsumowująca wstępne informacje na temat Izraela, a więcej szczegółów poszukajmy np. w innych reportażach Smoleńskiego lub zupełnie innych książkach.
Podoba mi się pomysł na książkę, czyli podążanie za alfabetem i słowami-kluczami. Wprowadza to przyjemny i kontrolowany chaos, w którym łatwo się odnaleźć, ponieważ Smoleński wprowadza nas zaledwie w podstawowy.
więcej Pokaż mimo toStyl pisania i samo „bycie” Smoleńskiego to coś, co za każdym razem przekonuje mnie do sięgnięcia po jego książki. Nie jestem jednak fanką jego na wyrost...
Fantastyczna. Naszpikowana ciekawostkami, historią i anegdotami, o Żydach i Izraelu. Służbach specjalnych, Palestyńczykach, geografii regionu i państwach ościennych. Napisana tak, że ciężko odłożyć na półkę.
Dla mnie jedna z lepszych książek, które czytałem w tym roku.
Polecam z całego serca. Naprawdę warto kupić.
Fantastyczna. Naszpikowana ciekawostkami, historią i anegdotami, o Żydach i Izraelu. Służbach specjalnych, Palestyńczykach, geografii regionu i państwach ościennych. Napisana tak, że ciężko odłożyć na półkę.
Pokaż mimo toDla mnie jedna z lepszych książek, które czytałem w tym roku.
Polecam z całego serca. Naprawdę warto kupić.
Moim zdaniem, pierwsza część tytułu książki odzwierciedla jej zawartość. Alfabet zawiera pewne, wybrane przez autora pojęcia, ale klucza do tego wyboru jakoś nie zauważyłam. W alfabecie są m.in. wyrazy określające żydowską tradycję, geografię Izraela ludzi kultury, polityków, historię, piwo...itd. Wszystko to i jeszcze coś można znaleźć pod różnymi literami alfabetu. Jest tam też hasło "balagan" (nie ma w alfabecie hebrajskim litery "Ł)". Przeróżnych tego typu i innych ciekawostek jest sporo chociaż niektóre pewnie ciekawe są tylko dla nielicznych a inne potraktowane ogólnikowo. To pierwsza przeczytana przeze mnie książka autora, nie wiem więc czy bałaganiarski jest jego styl czy celowe zamierzenia odnośnie Izraela. Bo coś w tym jest. Ogólnie książka warta przeczytania a zgłębić temat zawsze można.
Moim zdaniem, pierwsza część tytułu książki odzwierciedla jej zawartość. Alfabet zawiera pewne, wybrane przez autora pojęcia, ale klucza do tego wyboru jakoś nie zauważyłam. W alfabecie są m.in. wyrazy określające żydowską tradycję, geografię Izraela ludzi kultury, polityków, historię, piwo...itd. Wszystko to i jeszcze coś można znaleźć pod różnymi literami alfabetu. Jest...
więcej Pokaż mimo toNa świecie nie ma chyba kraju tak młodego a tak złożonego w swojej historii i życiu codziennym jego mieszkańców. W państwie, gdzie jak nigdzie indziej, na jednej ulicy mieszają się świeccy i ortodoksyjni żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. W Izraelu tradycja wywiera ogromny wpływ nawet na tych, którzy ją odrzucają. W chaosie kultur i różnic poglądów przebija się jednak niewidoczny na pierwszy rzut oka ład. Co w takim razie porządkuje Izrael? Próbuje to sklasyfikować Paweł Smoleński w książce "Balagan. Alfabet izraelski".
Jest to II wydanie książki. Nie czytałem pierwszego, więc podszedłem do książki Smoleńskiego jak do nowości i nie zawiodłem się. Znajdziemy wiele informacji dotyczących obecnych wydarzeń w Izraelu.
Zachwycił mnie również koncept na książkę. Gra pojęć i słów, aż widać lekki uśmiech autora, który przekomarza się z czytelnikiem. Tytuł książki "Balagan. Alfabet izraelski" sam w sobie jest nielogiczny, widać w nim konflikt. Smoleński tworzy subiektywny słownik pojęć, które według niego oddają ducha Izraela, układając je alfabetycznie. Zatem bałagan chce uporządkować. Co może lepiej oddawać paradoksy współczesnego Izraela?!
W tytule książki nie ma polskiego ”ł” (piszący to bardzo późno zauważył subtelną różnicę), jak autor wyjaśnia jest to wyraźny dowód, że założyciele Izraela pochodzili z Polski, a samo słowo weszło na stałe do języka hebrajskiego. Układ haseł, choć sklasyfikowany został alfabetycznie to zróżnicowany jest tematycznie. Mamy pojęcia odnoszące się do konkretnych osób (np. Ben-Gurion Dawid), terminologii religijnej (np. Tora), nazw geograficznych/miast (np. Zachodni Brzeg) czy historii, życia codziennego, polityki i muzyki. Dzięki zastosowanemu układowi można wybierać dowolne pojęcie, nie połykać ich wszystkich od razu. Warto spróbować zrozumieć inny świat, momentami tak bardzo bliski polskiemu. Pojęcia są kluczem, które otwierają następne kategorie ważne w Izraelu. Czułem się momentami jak uczeń jesziwy odkrywający w wersetach Tory następne znaczenia, za którymi trzeba podążać. Kategorii opisanych w książce jest 65. Liczba ta w symbolice żydowskiej odnosi się do jednego z imion Boga. Przypadek? Cóż Izrael sam w sobie ma boski pierwiastek odczuwalny w każdym jego miejscu.
Książka może być bardzo dobrym vademecum dla ludzi, którzy chcą poznać ten niezwykły kraj. Izrael był i prawdopodobnie będzie krajem, który odwiedza coraz więcej Polaków. Oprócz pielgrzymek chrześcijan, zyskuje na popularności świecka turystyka zachęcona plażami, morzem, egzotyką, różnorodnością smaków i zapachów skupioną na niewielkim obszarze. Kraj zbudowany został z marzeń i aspiracji, ale mocno osadził się we współczesnym świecie. Podążając za subiektywnymi pojęciami autora, widzimy Izraela jego oczami. Ten podstawowy "Alfabet izraelski" może stanowić początek do szukania i doświadczania tego świata, którego "Balagan" jest tylko powierzchowny.
Na świecie nie ma chyba kraju tak młodego a tak złożonego w swojej historii i życiu codziennym jego mieszkańców. W państwie, gdzie jak nigdzie indziej, na jednej ulicy mieszają się świeccy i ortodoksyjni żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. W Izraelu tradycja wywiera ogromny wpływ nawet na tych, którzy ją odrzucają. W chaosie kultur i różnic poglądów przebija się jednak...
więcej Pokaż mimo to