Balagan. Alfabet izraelski

Oficjalne recenzje i

Co Ty wiesz o Izraelu?

[ 10 ] Link do recenzji

Konto usunięte

Trzecia przeczytaną książka Pawła Smoleńskiego. Druga o Izraelu. Nie porywa, brakuje wciągających historii, jednak dosyć ciekawie przedstawia Izrael. Na minus, że sporo wątków powtarza się w książce "Izrael już nie frunie". Warto zacząć od tej książki, jeżeli nie ma się żadnej wiedzy o Izraelu.

Bardzo przystępnie opisane najważniejsze pojęcia, postacie i zjawiska związane z Izraelem. Dobra pozycja, by od niej rozpocząć poznawanie tego Państwa, jego genezy i rządzących nim mechanizmów. Jedyny mankament, to momentami minimalnie trudniejszy do zrozumienia język autora, ale są to jedynie momenty i zawsze można zdanie przeczytać drugi raz ;)

Warto zapoznać się alfabetem Smoleńskiego przed wizytą w Izraelu. Wyostrza wzrok, lepiej prowadzi po meandrach kraju od niejednego przewodnika.

Może dlatego, że bardzo szanuję i lubię reportaże Smoleńskiego? A może dlatego, że to Izrael a tam nic nie jest oczywiste? Książka jest absolutnie obowiązkowa dla kogoś, kto chce się wypowiadać na temat Bliskiego Wschodu, Izraelczyków oraz Palestyńczyków. Nie znajdziecie w "Balaganie" stronniczości, obrywa się absolutnie każdemu- Żydom i Arabom, chrześcijanom zresztą...

Lektura obowiazkowa dla odwiedzajacych Izrael, szczegolnie dla tych pierwszorazowych, absolutna podstawa wiedzy o tym kraju...

To druga książka, którą przeczytałem jako eBook i to na telefonie. Formuła książki temu sprzyja bo składa się ona z dość krótkich "rozdzialików", które są ze sobą powiązane bardzo luźno.

To jest o Izraelu, nie jest to jednak kompletna opowieść mająca doprowadzić czytelnika do jakiegoś konkretnego celu. To jest coś w rodzaju encyklopedii, gdzie poszczególne hasła...

Jak odebrać książkę która jest ciekawie napisana przez osobę która bardzo dużo czasu spędziła w rejonie który opisuje, rozmawia, przyjaźni się, zna osoby zarówno powszechnie znane jak i anonimowe na Bliskim Wschodzie a jednocześnie popełnia dużo błędów rzeczowych??
Mnie zastanowił link znaleziony na...

Książka napisana plastycznym i wciągającym językiem. Inna sprawa, że autor w bardzo niechlujny sposób podszedł do warsztatu (zbieranie danych):

Smoleński (ur. 1959) dziennikarz GW, nie popisał się, bo jeśli nawet tylko jedna czwarta zarzutów przedstawionych na stronie:

....jest uzasadniona, to mamy do czynienia z autorem niesolidnym, a reportażami kłamliwymi i bezwartościowymi. Żałuję, że do ...

Izrael mnie nieprzerwanie oczarowuje, Żydzi mnie fascynują. Albo inaczej – Ziemia Święta mnie oczarowuje; jakoś nie potrafię w swych zachwytach nad tym skrawkiem świata oddzielić Palestyny od Izraela. Tamtejsi ludzie i kultura to dla mnie swego rodzaju perełka wśród innych narodów i kultur.

Ta książka mnie niestety troszkę rozczarowała. Choć przeczytałam ją z ciekawością,...

• 2014
  • Literatura faktu