Krzyżacy t.1

klasyka

Kup książkę

Opinie [1 007]

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy XX wieku, w mojej młodości jego powieści znajdowały się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, więc niejako z automatu starsze pokolenie, do którego ja należę zna jego literaturę.

„KRZYŻACY” to powieść historyczna, w której autor przybliżył nam obraz polskich...

Jedna z wielu ulubionych, super.

Lekturę przeczytałam oczywiście jeszcze jako dzieciak w szkole, ale już wtedy doceniłam warsztat Sienkiewicza i sposób, w jaki skonstruował powieść.
Chociaż na początku książka nieco mi się dłużyła, w pewnym momencie nie mogłam się już oderwać. Narracja, prezentowanie świata przedstawionego i cudowny archaiczny język sprawiły, że poczułam się jak w XV wieku.

Ech teraz już tak nikt nie pisze. Teraz tylko przekleństwa i wulgaryzmy. Kultura jest coraz bardziej pozbawiana kultury. Gdyby tak Henryk Sienkiewicz napisał powieść fantasy to byłoby arcydzieło. Zresztą „Krzyżacy” zapewne mają klimat literatury fantasy więc powinni być lekturą obowiązkową dla fanów tego gatunku. Gdyby tak Andrzej Sapkowski zechciał uczyć się kultury w...

Jedyna lektura szkolna, której nie byłam w stanie przeczytać ... to chyba mówi samo za siebie.

poraszka xD co można więcej powiedzieć. Atak serio to była moja lektura. Totalnie nie mój styl, gatunek itp. Cało stronowe opisy, nieporadna imfantylna Danusia, język średniowieczny masakra! Jeśli to nie jest wasza lektura to nie czytajcie! Możę gdyby to były nowsze czasy inny język to może by by było w granicach tolerancji, ale tak nie jest :( 😒

Nieco idealistyczna wizja średniowiecza oczami XIX-wiecznego pisarza, tworzącego ku pokrzepieniu serc. Jednak trzeba przyznać, że ciekawa historia, barwne opowieści, opisy poszczególnych miast, miasteczek, dworów królewskich, książęcych, Malborka, ziem, a w nich ostępów leśnych, pól uprawnych i innych, no i bitwa, którą czyta się jednym tchem wciąga bardzo mocno. Człowiek...

K l a s y k a.
Cóż więcej rzec? Wszystko o tym utworze zostało już powiedziane. Może jedynie dodam, że z roku na rok książka staje się dla młodzieży coraz bardziej niezrozumiała. Przez co dziewięćdziesiąt pięć procent jej żywi do niej urazę. Uważam, że świetnym pomysłem byłoby przełożenie książki na bardziej współczesny język.

Życzę powodzenia...

Książka nie powinna być lekturą szkolną. Inaczej czyta się ją i odbiera w różnym wieku. Oczywiście klasyk do przeczytania.

Kolejna z dzieł tego autora trochę mnie wciągnęła, trochę mnie przygnębiała, szczególnie język. Jednak to klasyk i trzeba przeczytać.

29 920
    5 924