Potop

więcej Więcej

Nudna, powtarzalna, przewidywalna. Ciągle tylko się biją, nicy historyczna, ale ileś jest zmyślone.

nie oszukujmy się, 'potop' nie znajdzie się w moim rankingu ulubionych książek, czy nawet książek, które lubię. jednak w porównaniu do 'lalki' i 'zbrodni i kary' (której krótką recenzję znajdziecie w wyróżnionej relacji!) wypada dość dobrze. bohaterowie są dobrze wykreowani i interesujący. główna bohaterka mogłaby być silną postacią kobiecą, gdyby poświęcono jej więcej...

Moja ulubiona część całej trylogii. Lubię czytać o losach Kmicica, który z różnym skutkiem stara się o przychylność pięknej Oleńki. Droga zmiany bohatera jest bardzo wywrotowa i pełna niegasnącej wiary, że los się jeszcze odwróci. Piękny język, malownicze opisy.

Klasyka Polskiej literatury .Jedynie szkoda ,że końcówka jest nudna.-wyliczanie bitew bez większego sensu (no można poza zahaczeniem z historią) ....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest zbyt propolska. Andrzej Kmicic został przedstawiony w jasnym świetle. To, co zrobił w Prusach, zasługuje na potępienie.

Arcydzieło. Uwielbiam, tym razem w wersji audio. Czysty kosmos!

Czyli Kmicic jako awanturnik (czytaj chamski alfachad) i morderca staje się szlachetnym bohaterem kiedy morduje dla ukochanej, Boga i ojczyzny... ? Ahh te Sienkiewiczowskie czarnobiałe klisze propagandowe. "Pisane dla pocieszenia narodu pod zaborami".

Ale lepiej się w to nie zagłębiać za mocno bo można sobie zepsuć całkiem niezłą przygodówkę opartą na historycznych...

Przeczytałem to bo musiałem. I nie chcę powielać stereotypów że lektury w Polsce są nudne i nie powinno się ich czytać. No ale ta książka właśnie taka jest. Tandetna książka przygodowa z absurdalnym wątkiem romantycznym, źle napisanymi protagonistami i "specyficzną" fabułą.
Ta książka jest wręcz do pożygu nudna. Grube pierwsze 200-300 stron można by usunąć i relacje...

Myślę, że Trylogię warto by znał każdy Polak, bo to jednak seria która ukonstytuowała nas jako Polaków. Polecam!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

22 523
    4 983