Prawidła życia

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Ezop
- Data wydania:
- 2012-05-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 1988-01-01
- Liczba stron:
- 136
- Czas czytania
- 2 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389133731
- Tagi:
- wychowanie
„Prawidła życia” ukazały się drukiem po raz pierwszy w 1929 roku w wydawnictwie Jakuba Mortkowicza. Książka przeznaczona była dla młodych odbiorców, jednak jej problematyka – tak zresztą jak cała twórczość Janusza Korczaka, znacznie wyprzedzała swoją epokę. Poruszała ona szereg spraw uważanych przez szerokie kręgi publiczności czytającej za „nieodpowiednie dla dzieci”, dlatego też funkcjonowała głównie w kręgu odbiorców dorosłych, przede wszystkim pedagogów.
Książka ta oczywiście trochę się zestarzała w detalach, bo nie ma w niej laptopów i komórkowych telefonów, ale w zasadniczych sprawach dziecka jest wciąż aktualna i śmiało porusza wiele ważnych problemów jak życie dziecka w domu, szkole, grupie rówieśniczej, refleksja nad różnicami społecznymi i materialnymi, refleksja dziecka nad samym sobą, jego plany życiowe itd. Wydaje mi się nawet, że zmiany ustrojowe do pewnego stopnia przywróciły jej aktualność, w każdym razie na tyle, by czytelnik mógł zastanawiać się, co przez blisko sto lat zmieniło się w sytuacji dzieci, a co pozostało po dawnemu. We współczesnym języku można ją zakwalifikować jako poradnik inteligencji emocjonalnej, a więc sztuki rozumienia innych i życia w społeczeństwie. Dlatego sądzę, że jest odpowiednia chwila, aby spowodować renesans tej znakomitej pozycji.
Wznowienie tej pozycji w nowoczesnej szacie edytorskiej, z dobrymi, dynamicznymi ilustracjami to znakomity sposób uczczenia roku korczakowskiego. Z jednej strony może ona zainteresować bardziej ambitnych i myślących czytelników młodych; z drugiej zaś strony może być przydatna dla nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, dostarczyć im materiału do wspólnej z dziećmi refleksji nad postacią Korczaka. Dlatego gorąco popieram ten projekt wydawniczy. Sądzę, że byłoby dobrze poprzedzić ten tekst wstępem jakiegoś znanego pisarza młodego pokolenia, na przykład Grzegorza Kasdepke, którego nazwisko jest bardzo popularne wśród czytelników. /Sam zresztą jest autorem poradników dla młodych/ Z taką rekomendacja książka miałaby ułatwioną drogę do dzieci współczesnych.
Podsumowując, uważam, że inicjatywa wznowienia „Prawideł życia” w najwyższym stopniu zasługuje na wsparcie.
Joanna Papuzińska
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 114
- 102
- 28
- 7
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Na pewno bardziej dla młodzieży, bo sporo tu jest pokazywania jacy różni są ludzie, przy dorosłych nie zawsze jest to aż tak zajmujące. Ale było też sporo ciekawych przemyśleń. Czytam wszystko, co Korczaka, bo jego książki mają wyjątkowe dusze.
Na pewno bardziej dla młodzieży, bo sporo tu jest pokazywania jacy różni są ludzie, przy dorosłych nie zawsze jest to aż tak zajmujące. Ale było też sporo ciekawych przemyśleń. Czytam wszystko, co Korczaka, bo jego książki mają wyjątkowe dusze.
Pokaż mimo toMój wzór pedagoga , człowiek o złotym sercu. Czytam wszystko co Korczak napisał i nigdy nie skończę . Prawidła życia - proste , ponadczasowe, empatyczne.
Mój wzór pedagoga , człowiek o złotym sercu. Czytam wszystko co Korczak napisał i nigdy nie skończę . Prawidła życia - proste , ponadczasowe, empatyczne.
Pokaż mimo toBez zadęcia, bez zbędnego moralizowania książka dla dzieci, którą każdy dorosły powinien przeczytać – „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Niby o rzeczach oczywistych, a jednak autor pokazuje je z takiej perspektywy, że mam wrażenie, że dopiero teraz na pewne aspekty otworzyły mi się oczy. W dodatku ten niepowtarzalny styl Doktora – pełen wyrozumiałości, łagodności i szacunku dla drugiego człowieka, zwłaszcza dla kilkuletniej istoty ludzkiej. Pomijając specyfikę czasów, w których ta publikacja powstała i którymi mimo wszystko jest naznaczona, jest w „Prawidłach życia” mnóstwo spraw niezwykle aktualnych i uniwersalnych, a podejście Korczaka do nich sprawia, że mam wrażenie, że wszystkie supernianie razem wzięte to mogłyby Doktorowi buty czyścić. Książka genialna w swej prostocie. Serdecznie polecam.
Bez zadęcia, bez zbędnego moralizowania książka dla dzieci, którą każdy dorosły powinien przeczytać – „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Niby o rzeczach oczywistych, a jednak autor pokazuje je z takiej perspektywy, że mam wrażenie, że dopiero teraz na pewne aspekty otworzyły mi się oczy. W dodatku ten niepowtarzalny styl Doktora – pełen wyrozumiałości, łagodności i szacunku...
więcej Pokaż mimo toOstatnio coraz bardziej jestem oczarowana książkami z dziedziny naukowej. Jeszcze niedawno nie śmiałabym nawet otworzyć książki z takiego gatunku, jednak – chyba za sprawą pracy w bibliotece – zaczęłam coraz częściej je czytać. Tym razem w moje dłonie trafiły „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Już na samym początku bardzo spodobała mi się okładka. Kolorystycznie zgrana z całością książki. Niebieski przykuwa wzrok zaś jasny szary podpowiada nam że to książka poważna. Sam środek książki aż pobudza to przeczytania książki autorstwa Korczaka. Zawiera mnóstwo ilustracji, które nadaje estetyczny wygląd. Najbardziej podobają mi się oznaczenia nowego rozdziału. Przy każdym rozdziale, oprócz jego nazwy są rysunki, które wyglądają, tak jakby zrobiło je dziecko, co sprawia że od razu miło zaczyna się czytać kolejny, nowy rozdział.
Właśnie ta książka została wydana na 45-lecie Orderu Uśmiechu w ramach Roku Janusza Korczaka.
Swoje pierwsze wydanie książka miała w 1929 r.(w moich dłoniach jednak trafiła z wydania 2012 w bardzo przyjemniej twardej oraz cudownie kolorowej oprawie). Uznaje się ją za poradnik dla młodych, którzy mają problem rozumowaniu innych i nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym. Jednak według mnie książka może interesować nie tylko młodych czytelników, ale także również rodziców i wychowawców.
W sposób obrazkowy i jeżykiem prostym, Korczak przekazuje swoje refleksje na temat dojrzewania, zdolności, różnic miedzy płciami, różnic społecznych młodzieży i dzieci. W bardzo śmiały sposób, ukazuje czytelnikowi wiele istotnych problemów dotyczących życia dziecka w domu, szkole czy też w grupie rówieśniczej.
„Prawidła życia” to książka o spotkaniu dzieci i dorosłych w codzienności. Obecnie „codziennością” zaczęli zajmować się historycy, socjologowie czy też antropolodzy kultury. Należy podkreślić że w czasie kiedy Korczak wydał swoją książkę, nie wzbudziła ona zbytniego entuzjazm wśród czytelników, ponieważ wtedy ludzie „codzienności” nie rozumieli.
Tytuł „Prawidła życia” posiada trzy znaczenia:
To normy, zasady, które przekazują, jak powinno się pracować z dzieckiem oraz, jak z dorosłym.
Ukazują, co robić, aby być mądrzejszym i nie dać ponieść się złości. A zatem w pewnym sensie, ma pomóc w „naprawieniu siebie”.
Najogólniejsza synteza wiedzy o dziecku i doświadczenia, które Korczak zdobył w swojej praktyce pedagogicznej
Moja opinia!
„Prawidła życia” to książka dla każdego – zarówno dla młodzieży i dorosłych. Korczak dokładnie oraz wnikliwie rozważa, analizuje swój temat. Ukazuje on, że nie wszystko w życiu jest biało – czarne. Próbuję nam zrozumieć emocje osób drugich. Jednak nie jest to takie proste…
Książka na pierwszy rzut oka może zniechęcać swoja tematyką, ale dopiero w czasie gdy jest czytana, naszym oczom ukazuje się prostszy obraz rozumowania korczakowskiego. Dostrzegamy jaką moc ma rozmowa oraz wsłuchiwanie się w to, co mówi do nas osoba młodsza.
Według mnie „Prawidła życia” to cenne wskazówki, które przekazują jak mądrze wychowywać dzieci dla rodziców bądź dla opiekunów dzieci.
Ostatnio coraz bardziej jestem oczarowana książkami z dziedziny naukowej. Jeszcze niedawno nie śmiałabym nawet otworzyć książki z takiego gatunku, jednak – chyba za sprawą pracy w bibliotece – zaczęłam coraz częściej je czytać. Tym razem w moje dłonie trafiły „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Już na samym początku bardzo spodobała mi się okładka. Kolorystycznie zgrana z...
więcej Pokaż mimo toKsiążka, którą każdy powinien przeczytać.
Książka, którą każdy powinien przeczytać.
Pokaż mimo toCiekawe porady życiowe: od poważnych po zabawę.
Pisane językiem dorosłych z perspektywy dorosłego ale ze zrozumieniem struktury myślenia dzieci.
Polecam wychowawcom, do wielokrotnego czytania. Można sobie i innym wiele wybaczyć po jej przeczytaniu.
Ciekawe porady życiowe: od poważnych po zabawę.
Pokaż mimo toPisane językiem dorosłych z perspektywy dorosłego ale ze zrozumieniem struktury myślenia dzieci.
Polecam wychowawcom, do wielokrotnego czytania. Można sobie i innym wiele wybaczyć po jej przeczytaniu.
Ponadczasowa!!!
Ponadczasowa!!!
Pokaż mimo toJanusz Korczak - mój idol, człowiek którego podziwiam.
Książka dla dużego, dla małego.
Najprostsze rzeczy i terminy w życiu okazują się najtrudniejsze do zrozumienia, do wytłumaczenia samemu sobie, a tym bardziej dziecku.
Pedagogika dobrego rodzica i encyklopedia wspaniałego dziecka w pigułce.
Czuję niedosyt, chcę więcej - tak bardzo żałuje, ze Kroczak nie żyje w naszych czasach. Dzieci byłby szczęśliwsze a rodzice mądrzejsi. :)
Janusz Korczak - mój idol, człowiek którego podziwiam.
więcej Pokaż mimo toKsiążka dla dużego, dla małego.
Najprostsze rzeczy i terminy w życiu okazują się najtrudniejsze do zrozumienia, do wytłumaczenia samemu sobie, a tym bardziej dziecku.
Pedagogika dobrego rodzica i encyklopedia wspaniałego dziecka w pigułce.
Czuję niedosyt, chcę więcej - tak bardzo żałuje, ze Kroczak nie żyje w naszych...
kiedyś bym sama chciala ją dostać; teraz dam dziecku...
kiedyś bym sama chciala ją dostać; teraz dam dziecku...
Pokaż mimo toKupiłam i miałam sprzedać po przeczytaniu, ale się rozmyśliłam. Zostawiam ją w domu. Jakże głęboka w swojej prostocie. Korczak pisze niby oczywiste rzeczy, o których na co dzień po prostu zapominamy. Wspaniała książka dla dzieci i rodziców.
Kupiłam i miałam sprzedać po przeczytaniu, ale się rozmyśliłam. Zostawiam ją w domu. Jakże głęboka w swojej prostocie. Korczak pisze niby oczywiste rzeczy, o których na co dzień po prostu zapominamy. Wspaniała książka dla dzieci i rodziców.
Pokaż mimo to