Prawidła życia. Pedagogika dla dzieci i młodzieży

Okładka książki Prawidła życia. Pedagogika dla dzieci i młodzieży Janusz Korczak
Okładka książki Prawidła życia. Pedagogika dla dzieci i młodzieży
Janusz Korczak Wydawnictwo: Pelikan nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Pelikan
1988-01-01
1988-01-01

Mój wzór pedagoga , człowiek o złotym sercu. Czytam wszystko co Korczak napisał i nigdy nie skończę . Prawidła życia - proste , ponadczasowe, empatyczne.

Bez zadęcia, bez zbędnego moralizowania książka dla dzieci, którą każdy dorosły powinien przeczytać – „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Niby o rzeczach oczywistych, a jednak autor pokazuje je z takiej perspektywy, że mam wrażenie, że dopiero teraz na pewne aspekty otworzyły mi się oczy. W dodatku ten niepowtarzalny styl Doktora – pełen wyrozumiałości, łagodności i szacunku dla drugiego człowieka, zwłaszcza dla kilkuletniej istoty ludzkiej. Pomijając specyfikę czasów, w których ta publikacja powstała i którymi mimo wszystko jest naznaczona, jest w „Prawidłach życia” mnóstwo spraw niezwykle aktualnych i uniwersalnych, a podejście Korczaka do nich sprawia, że mam wrażenie, że wszystkie supernianie razem wzięte to mogłyby Doktorowi buty czyścić. Książka genialna w swej prostocie. Serdecznie polecam.

Ostatnio coraz bardziej jestem oczarowana książkami z dziedziny naukowej. Jeszcze niedawno nie śmiałabym nawet otworzyć książki z takiego gatunku, jednak – chyba za sprawą pracy w bibliotece – zaczęłam coraz częściej je czytać. Tym razem w moje dłonie trafiły „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Już na samym początku bardzo spodobała mi się okładka. Kolorystycznie zgrana z całością książki. Niebieski przykuwa wzrok zaś jasny szary podpowiada nam że to książka poważna. Sam środek książki aż pobudza to przeczytania książki autorstwa Korczaka. Zawiera mnóstwo ilustracji, które nadaje estetyczny wygląd. Najbardziej podobają mi się oznaczenia nowego rozdziału. Przy każdym rozdziale, oprócz jego nazwy są rysunki, które wyglądają, tak jakby zrobiło je dziecko, co sprawia że od razu miło zaczyna się czytać kolejny, nowy rozdział.

Właśnie ta książka została wydana na 45-lecie Orderu Uśmiechu w ramach Roku Janusza Korczaka.

Swoje pierwsze wydanie książka miała w 1929 r.(w moich dłoniach jednak trafiła z wydania 2012 w bardzo przyjemniej twardej oraz cudownie kolorowej oprawie). Uznaje się ją za poradnik dla młodych, którzy mają problem rozumowaniu innych i nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym. Jednak według mnie książka może interesować nie tylko młodych czytelników, ale także również rodziców i wychowawców.

W sposób obrazkowy i jeżykiem prostym, Korczak przekazuje swoje refleksje na temat dojrzewania, zdolności, różnic miedzy płciami, różnic społecznych młodzieży i dzieci. W bardzo śmiały sposób, ukazuje czytelnikowi wiele istotnych problemów dotyczących życia dziecka w domu, szkole czy też w grupie rówieśniczej.

„Prawidła życia” to książka o spotkaniu dzieci i dorosłych w codzienności. Obecnie „codziennością” zaczęli zajmować się historycy, socjologowie czy też antropolodzy kultury. Należy podkreślić że w czasie kiedy Korczak wydał swoją książkę, nie wzbudziła ona zbytniego entuzjazm wśród czytelników, ponieważ wtedy ludzie „codzienności” nie rozumieli.

Tytuł „Prawidła życia” posiada trzy znaczenia:

To normy, zasady, które przekazują, jak powinno się pracować z dzieckiem oraz, jak z dorosłym.
Ukazują, co robić, aby być mądrzejszym i nie dać ponieść się złości. A zatem w pewnym sensie, ma pomóc w „naprawieniu siebie”.
Najogólniejsza synteza wiedzy o dziecku i doświadczenia, które Korczak zdobył w swojej praktyce pedagogicznej
Moja opinia!

„Prawidła życia” to książka dla każdego – zarówno dla młodzieży i dorosłych. Korczak dokładnie oraz wnikliwie rozważa, analizuje swój temat. Ukazuje on, że nie wszystko w życiu jest biało – czarne. Próbuję nam zrozumieć emocje osób drugich. Jednak nie jest to takie proste…

Książka na pierwszy rzut oka może zniechęcać swoja tematyką, ale dopiero w czasie gdy jest czytana, naszym oczom ukazuje się prostszy obraz rozumowania korczakowskiego. Dostrzegamy jaką moc ma rozmowa oraz wsłuchiwanie się w to, co mówi do nas osoba młodsza.

Według mnie „Prawidła życia” to cenne wskazówki, które przekazują jak mądrze wychowywać dzieci dla rodziców bądź dla opiekunów dzieci.

Janusz Korczak - mój idol, człowiek którego podziwiam.
Książka dla dużego, dla małego.
Najprostsze rzeczy i terminy w życiu okazują się najtrudniejsze do zrozumienia, do wytłumaczenia samemu sobie, a tym bardziej dziecku.
Pedagogika dobrego rodzica i encyklopedia wspaniałego dziecka w pigułce.
Czuję niedosyt, chcę więcej - tak bardzo żałuje, ze Kroczak nie żyje w naszych czasach. Dzieci byłby szczęśliwsze a rodzice mądrzejsi. :)

Janusz Korczak - mój idol, człowiek którego podziwiam.
Książka dla dużego, dla małego.
Pedagogika dobrego rodzica i encyklopedia wspaniałego dziecka w pigułce.

Kupiłam i miałam sprzedać po przeczytaniu, ale się rozmyśliłam. Zostawiam ją w domu. Jakże głęboka w swojej prostocie. Korczak pisze niby oczywiste rzeczy, o których na co dzień po prostu zapominamy. Wspaniała książka dla dzieci i rodziców.

kiedyś bym sama chciala ją dostać; teraz dam dziecku...

kiedyś bym sama chciala ją dostać; teraz dam dziecku...

Ciekawe porady życiowe: od poważnych po zabawę.
Pisane językiem dorosłych z perspektywy dorosłego ale ze zrozumieniem struktury myślenia dzieci.
Polecam wychowawcom, do wielokrotnego czytania. Można sobie i innym wiele wybaczyć po jej przeczytaniu.

Ciekawe porady życiowe: od poważnych po zabawę.

Ponadczasowa!!!

Ponadczasowa!!!

Książka, którą każdy powinien przeczytać.

Książka, którą każdy powinien przeczytać.

Na pewno bardziej dla młodzieży, bo sporo tu jest pokazywania jacy różni są ludzie, przy dorosłych nie zawsze jest to aż tak zajmujące. Ale było też sporo ciekawych przemyśleń. Czytam wszystko, co Korczaka, bo jego książki mają wyjątkowe dusze.

• Pedagogika
  • Korczak