O sobie i innych

Okładka książki O sobie i innych Ryszard Bugaj
Okładka książki O sobie i innych
Ryszard Bugaj Wydawnictwo: The Facto biografia, autobiografia, pamiętnik
The Facto
2010-11-30
2010-11-30

Okładka książki Nowy Obywatel 3/2011 Rafał Bakalarczyk, Ryszard Bugaj, Ewa Charkiewicz, Jordan Cibura, Joanna Duda-Gwiazda, Piotr Ikonowicz, Michał Juszczak, Rafał Łętocha, Konrad Malec, Remigiusz Okraska, Maciej Pańków, Janina Petelczyc, Michał Sobczyk, Joanna Szalacha-Jarmużek, Jarosław Tomasiewicz, Krzysztof Wołodźko
Nowy Obywatel ... Rafał Bakalarczyk,&...

1.Książka Ryszarda Bugaja po lekturze pozostawia tyleż optymizmu, co zwątpienia. Nadzieją napełnia fakt, że są w polskiej polityce ludzi, którzy pozostają przyzwoici, nie dają się zanurzyć w szambie kunktatorstwa, tego co Ryszard Bugaj nazywa dowcipnym, ironicznym eufemizmem "elastycznością".

2.Jednostkowe świadectwa zawsze powinny być traktowane jako jednostkowe - nawet w przypadku ludzi, którzy czynami dowiedli swojej uczciwości. Więc ta książka to dla mnie kolejny opis dużej części przemian na scenie polskiej polityki drugiej połowy XX wieku. Myślę, że są to niesłychanie cenne lekcje dla człowieka w moim wieku, który obserwuje scenę polityczną z pewnym niezrozumieniem - książki dotyczące drugiej poł. XX w., a w szczególności lata '90 pokazują drogę, jaką przeszła polska polityka i z czego wynika jej obecny kształt. Jest to wartościowa lektura także dla tych, którzy uznają, że polityki nie można zostawić na żer "elastyczności" zawodowych polityków, dla których ta rola to "być albo nie być". Szukam w tym środowisku takich ludzi jak autor tej książki.

PS Trudno oceniać tymi samymi gwiazdkami "Kosmos" Gombrowicza i "O sobie i innych". 8 gwiazdek za to, jak uczciwie i mądrze jest napisana książka mimo wszystko wspomnnieniowo-publicystyczna, mająca mniejszą rangę niż powieści czy traktaty filozoficzne.

Dobra książka niezwykle uczciwego człowieka, dobre spostrzeżenia na czas przemian w Polsce.

• 52 książki 2012
  • 2016
  • Książki
  • Książki 2012
  • Pro publico
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik

Dodaj cytat z książki O sobie i innych