Czuły barbarzyńca

Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala literatura piękna
Něžný barbar
literatura piękna
2012-01-12
Aleksander Kaczorowski
Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala

Chcesz poczuć bohemę w wersji praskiej? No to bierz się za tę książkę! Nie ma, powiadam, nie ma lepszego przewodnika niż sam wujaszek Bohumil :)

czasami bardzo śmieszna, kurwa fiks

Mistrz słowa, bez dwóch zdań. Tyle o formie. A treść, hmm... ot, zestaw cudzych wspomnień, z których jednak dobywa się klimat, jakiego nie doznamy podczas łikendu w Pradze. Dziś takie rzeczy to już tylko u Hrabala.

Hrabalowska perełka. Portret jego niezwykłego przyjaciela, grafika Vladimira Boudnika. Nadwrażliwy artysta, jego szalone pomysły i twórcze wizje, które nie mieściły się w ramach socjalistycznej rzeczywistości. Koniecznie!

W księgarni był temat Hrabala. W trakcie rozmowy ze sprzedawcą zapytałem o coś wesołego, "Czuły barbarzyńca" jest wesołą książka - odpowiedział. No cuż, nie było to wesołe. Przez większą część lektury czytało mi się topornie. Specyficzny rytm, powracające jak mantra tematy: Vladimir odwala coś szalonego, Egon Bondy zszokowany, Vladimir odwala coś szalonego, Egon Bondy...

Kurna fiks!
Za każdym razem, gdy otwieram książkę Hrabala i zaczynam czytać pierwsze zdanie, mimowolnie uśmiecham się i zaczynam czuć niesamowitą frajdę z obcowania z tak pięknym językiem. Tak, pięknym! Pomimo tego, że pisze potocznie, nie sili się na ozdobniki ani wygładzone kwestie, jego język zawsze wciąga pięknem i swobodą. Hrabal to niby taki zwykły gawędziarz, ale...

Nie polubiłam głównego bohatera. Książkę przeczytałam tylko dla samego stylu Hrabala. Wspaniale potrafi on przedstawić nasze człowieczeństwo, historie, które dzieją się codziennie, a jednak nie chcemy o tym opowiadać, bo są zbyt ludzie, zbyt odzierające nas z wyjątkowości. Z drugiej strony w obecnych czasach, gdy jesteśmy zbyt zajęci komórkami, laptopami, serialami, dobrze...

Niesamowicie prosta w odbiorze, siła jej jest ciepło i nadzieja, że ten beznadziejny świat jest jednak piękny - wystarczy założyć odpowiednie okulary. Duży potencjał dla osób z tlaca się nadzieją, dla mnie to za mało. Za tę lekkość i ciepło jednak, wysoka ocena.

Inspirująca książka, przedstawiająca spojrzenie na życie z perspektywy artysty.
Vladimir jest człowiekiem, któremu nie wystarczy przecientny sposób przeżywania, poszukuje głębi doznań i niestandardowych zachowań. Daj się zainspirować i uwrażliwić.

Poczucie humoru, język i spojrzenie na rzeczywistość, które bardzo do mnie trafiają. Polecam każdemu tę krótką wycieczkę po Pradze z Bohumiłem i Vladimirem.

Dyskusje

• Literatura czeska