Krwawy Sztorm. Złote klucze

1975-01-01
1975-01-01
morze potop szwedzki Gdańsk marynistyka

38/2021
Powrót do lektur z dzieciństwa.
Egzemplarz z mojej półki to sfatygowane, rozpadające się już niemal wydawnictwo, przeczytane w rodzinie po wielekroć.
Układając książki na nowej półce, czy raczej na półce w nowym miejscu – pieczętowałem je ex librisem. Kiedy wziąłem do ręki “Krwawy sztorm” odkryłem, że na stronie tytułowej mojego wydania widnieje parafka, podpis mojej Mamy.
Impuls ów przeniósł mnie w Krainę Dzieciństwa i odłożyłem tom na bok, by powrót ten uczynić pełniejszym.

Zadziwiające jest, jak długo w przekazie ustnym potrafią przetrwać pewne opowieści. Z czasem zacierają się szczegóły, ale pewne kluczowe dla danej historii zdarzenia – potrafią wryć się w społeczną pamięć mieszkańców konkretnego rejonu.
Augustyn Necel – kaszubski pisarz, badacz i propagator historii swojego rejonu, uczynił z owych przekazów punkt wyjścia do jednej ze swych powieści.

“Krwawy sztorm” to książka łącząca historię z fikcją literacką. Jej fabuła osnuta jest wokół najazdu Szwedów na Pomorze Gdańskie w roku 1626, akcja rozwija się chronologicznie rzucając bohaterów w słynne epizody tego “pierwszego potopu”: oblężenia Pucka i bitwy morskiej na gdańskiej redzie, znanej jako bitwa pod Oliwą.
Nie bez przyczyn Necel nazywany jest kaszubskim Sienkiewiczem.
Nader widoczna jest inspiracją naszym noblistą. Idea pokrzepienia serc, umiejętne łączenie wątków i postaci fikcyjnych z prawdziwymi, świetna stylizacja językowa – wszystko to przypomina słynną narodową trylogię.
Nie brakuje tu również opowieści o Wielkiej Miłości uwikłanej w krwawe starcia, miotanej wiatrem historii, ale i nagrodzonej za wytrwałość.
Nieco razić mogą naiwne rozwiązania fabularne – kolejne cudowne ocalenia – ale należy to wszystko przyjąć z otwartością, w ramach zastosowanej przez Autora konwencji.

Po wielu latach zatem powróciłem do losów szlachcica Piotra Sulickiego i jego ukochanej Barbarki oraz Jówy – dzielnego jastarnickiego rybaka o posturze stolema.
Piękna to opowieść, mimo że taka szlachetnie naiwna i poczciwa.
Dzisiaj jej największą wartością jest chyba ów aspekt historyczny, pozwalający ewentualnym młodym czytelnikom dowiedzieć się czegoś o wojnie z lat 1626-1627. Bo, idę o zakład, wiedza na ten temat wśród młodego pokolenia jest bliska zeru...
Ale nie łudzę się także, niestety, że młody użytkownik Tik Toka sięgnie po książki "kaszubskiego Sienkiewicza"...

38/2021
Powrót do lektur z dzieciństwa.

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...