Zstąpiłeś na Broadway, Mesjaszu

Jerzy Ofierski Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1977-01-01
1977-01-01

Pierwsze spotkanie z twórczością Ofierskiego bardzo udane. Przedstawienie american dream niepozbawione krytycyzmu, a i sam polski bohater lektury "święty" nie był (szczegółów nie zdradzę). Styl języka sprawiał, że trudno było odłożyć książkę. W akcji nie gubiłem się, więc taki styl pisania jest dla mnie.

Twórca niezapomnianej postaci sołtysa Kierdziołka, przy okazji niezły prozaik, napisał w połowie lat 70. książkę o Polaku, który zostaje w Stanach, i tam usiłuje zrobić karierę. Oczywiście nie udaje mu się i cała rzecz kończy się źle. Mimo pewnego wydźwięku propagandowego (lepsza polska siermiężność od amerykańskiego blichtru) rzecz całą czyta się nieźle, chociaż wielka proza to nie jest.

Książka wpadła mi w ręce przypadkowo. Autorem jest twórca niezapomnianej postaci sołtysa Kierdziołka (Cie choroba...) z 'Podwieczorku przy mikrofonie' (kto go dzisiaj pamięta?),satyryk i prozaik zupełnie dziś zapomniany, a szkoda, bo pisał zupełnie przyzwoitą prozę. W tej książce przedstawia losy polskiego pisarza i filmowca, który będąc na delegacji w USA postanawia nie wracać do PRLu tylko zrobić karierę na Zachodzie pisząc wielką powieść o Mesjaszu, który pojawia się w Nowym Jorku.

Rzecz przypomina klimatem książkę Redlińskiego 'Szczuropolacy' (inny tytuł: Szczurojorczycy) czy dramaty Janusza Głowackiego, traktujące o emigrantach, którym się nie powiodło w Ameryce, ale jest od nich gorsza bo Ofierski mocno ułatwia sobie zadanie. Jego bohater w ogóle nie zabiera się do pisania, za to popija ostro (dla mnie to alkoholik),zabawia się z prostytutkami, hazarduje się, więc od razu wiadomo, że za wielką wodą żadnej kariery nie zrobi, prędzej pójdzie na dno, jak wielu przed nim i po nim. Poza tym bohater książki jest zupełnie samotny, a ludzie wokół głównie starają się go oszwabić, dolar królem, moralność się nie liczy! Przy okazji dostajemy obraz Ameryki, a raczej jej dołów społecznych, gdzie jeden drugiemu oczy gotów wydrapać za dolara, obraz mało piękny i deczko chyba przerysowany, nie jest tak źle w tej Ameryce...

Oczywiście wszystko kończy się, źle, a bohater wreszcie rozumie, że prawdziwą jego ojczyzną jest Polska, i tam mu będzie najlepiej. Książka niosła ważne w PRLu propagandowe przesłanie: lepsza swojska siermiężność niż kapitalistyczne miraże. Niemniej czytało mi się to nieźle, bo Ofierski pisać umie i fajnie, dosyć realistycznie przedstawia rzeczywistość amerykańską, ale żadna wybitna proza to nie jest.

Lata siedemdziesiąte. Pewien polski pracownik, z branży estradowo-filmowej, postanawia nie wracać z ekipą do Kraju, tylko zostać w Stanach Zjednoczonych. Uciec, po prostu - tak się to wtedy nazywało. Czy da sobie radę? Czy osiągnie sukces? Czy przeciwnie - sięgnie dna?
To nie jest kryminał, ani romans, ani powieść sensacyjna. Ale też i nie studium psychologiczne, choć zapewne blisko się o nie ociera. Naturalistyczny opis codziennego życia człowieka, który w Stanach startuje od zera, może przerażać tych, którzy zdecydowaliby się na podobny krok - i zapewne temu należy przypisać fakt, że ówczesna cenzura zgodziła się tę powieść wydrukować. Autor burzy tam bowiem idylliczny obraz Ameryki, jaki funkcjonował w głowach wielu Polaków w czasach PRL: kraju wolności, bogactwa i wielkich możliwości.
Napisane przekonująco, realistycznie, prawdziwie.
Polecam, zwłaszcza że to krótka i zwarta powieść.

• Przeczytane w 2016r.
  • Humor