Wampiry wśród nas. Ukryta prawda

Okładka książki Wampiry wśród nas. Ukryta prawda Konstantinos
Okładka książki Wampiry wśród nas. Ukryta prawda
Konstantinos Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2011-11-21
2011-11-21
Ewa Androsiuk-Kotarska

Dziwna książka. Znalazłem ją przypadkiem w dziale „szurskich” książek między czymś o planecie małp i kryptozoologią. Kupiłem za 14 pln z ciekawości i żeby się ewentualnie pośmiać. Można powiedzieć, że książka składa się z trzech części. Wprowadzeniu, co to w ogóle jest wampiryzm, udokumentowanych przypadkach wampirów krwiopijców i mniej udokumentowanych przypadkach wampirów astralnych. Część o krwiopijcach mi się podobała – nie narzucała faktu istnienia wampirów, a wręcz je negowała. Była wzmianka o Drakuli, hrabinie Batory, było kilka listów od współczesnych ludzi pijących krew. Wymienił również historyczne sposoby zabijania wampirów, takie jak drewniane kołki, spalenie, czy wycinanie serca. I to było fajne. Ale mam wrażenie, że w części o wampirach astralnych autor popłynął. Przede wszystkim „ataki” to zwykły paraliż senny. Nie wiem, czy w latach 90., kiedy pisał książkę ta wiedza nie była powszechna. Następnie dostajemy rozdział o energii życiowej, drugiej śmierci, postaciach astralnych i rytuałach, które mogą pomóc w obronie przed wampirami. Ostatnie całkowicie pominąłem. Także książka dziwna, jednocześnie wyjaśniająca pewne sprawy dość racjonalnie, a zarazem... Nie wiem. Tak czy siak, miła lektura na popołudnie.

Książka ma potencjał... szkoda, ze rozdział 6 opisuje to, co wiadome jest nawet dzieciom. Można ten temat było inaczej opisać- moim subiektywnym zdaniem.

Paradoksalnie o tematyce wampiryzmu o wampirach to najwięcej dowiedziałam się właśnie z "Draculi" Brama Stokera i z "Cyklu Kroniki wampirów" Anny Rice:)

Bajeczka do zanudzenia. Spodziewałam się historycznego podejścia do sprawy i zagłębienia się w genezę pojęcia. W zamian otrzymujemy jakieś śmieszne historyjki współczesnych popaprańców pijących krew i oszołomów z XVI wieku, którzy nie wiedzieli czym jest medycyna sądowa i zmyślali pełno historii dla sławy oraz jakiś drobnych pieniędzy za sensację. Dużo ble ble ble. W rozdziale 1 autor zapowiada co będzie w rozdziale 9, a w 9 każe się cofnąć do rozdziału 1. Pozapychana byle czym, sam autor chyba nie jest do końca normalny skoro wierzy w takie opowiastki do straszenia dzieci. Nie polecam! Jedynie zmarnowany papier (swoją drogą okładka ohydna, na szybko skrobana w darmowym kreatorze zdjęć). Nie będę jej oceniać jako fantasy, bo widnieje w internecie jako popularno-naukowa. Żart roku!

Książka w sam raz na deszczowe wieczory. Autor, okultysta, w sposób interesujący i realistyczny przybliża nam postać wampira, charakteryzując go i odwołując się do wszystkich źródeł historycznych jakimi dysponował. Książkę tą polecam w szczególności osobą, które przekonane są, ze wampir to typowy Edward Cullen.

Nawet Studio Astropsychologii zainteresowało się tym paranormalnym światkiem, do jakiego należą nasze nieśmiertelne "bestie" i stworzyło coś na wzór mini encyklopedii na temat wampirów. Nic w tym dziwnego - w końcu przez ostatnie lata był na nie spory szał. "Wampiry wśród nas. ukryta prawda" to książka, która pokazuje wampiry od każdej możliwej strony. W zasadzie może się za nią zabrać nawet zwykły laik, który nie wie na ich temat praktycznie nic. Co więcej - autor próbuje przekonać czytelnika, że one istnieją naprawdę - i nie jest to tylko fikcja wymyślona przez mózg. Jako dowody przywołuje różne historie znane mniej lub bardziej na przekroju wieków. Na dodatek przywołuje wiele legend dotyczących wampirów, próbując nas przekonać do swojego punktu widzenia. Żeby tego było mało w tej książce znajdziemy nie tylko fakty i mity dotyczące tych nieśmiertelnych stworów, ale i sposoby, jak się przed nimi ochronić. To i wiele innych mniej lub bardziej ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z tej książki. Książki - nie powieści, to trzeba zaznaczyć. Nie jest to zwykła historia ze skrojoną fabuła, akcją i masą fantastycznych wątków. Nie. Więc, jeśli ktoś na to liczył, to nieźle się przeliczy. W moim odczuciu jest to coś na wzór lektur takich, jak chociażby "Harry Potter i filozofia", albo "Zmierzch i filozofia". Fakt więcej tu filozofowania, niż konkretów, przez co mi osobiście lektura do gustu nie przypadła. Ma w sobie kilka ciekawych historii, ale mimo wszystko jest tego za mało w porównaniu do całości. Poza tym okładka również nie napawa mnie szczególnym uwielbieniem. Szczerze powiedziawszy widząc ją na sklepowej półce zapewne bym ją pominęła w swoich zakupach - ale wiadomo, nie okładka się liczy, a treść. A ta, może dla niektórych ciekawa - mnie nie urzekła.

Cóż, nie co się zawiodłam,mam nie odparte wrażenie, że książka została tylko i wyłącznie napisana w celach marketingowych z powodu obecnej "mody" na wampiry...

"Mieć wampira za sąsiada

Książek o wampirach było, jest i będzie mnóstwo. Motyw żywiących się ludzką krwią i energią stworów nocy przewija się w filmie i literaturze od wieków. Jest niezmienną inspiracją dla twórców szeroko pojętej grozy, romansów, fantasy, ludowych podań, legend, baśni, elementem badań parapsychologów, tematem prac maturalnych. Fenomenem przywróconym w ostatnich latach do popularności. Krwiopijca to jedna z niewielu istot, której nie można zaszufladkować do określonego grona odbiorców, konkretnego wyobrażenia. Nie poddaje się stereotypom. Potrafi być zarówno wrażliwym, posiadającym sumienie obiektem miłosnych westchnień, jak i inteligentnym, okrutnym, manipulującym innymi dżentelmenem oraz pozbawioną ludzkich odruchów, prymitywną, rozszarpującą przypadkowe gardła kreaturą, która kieruje się tylko prymitywnym instynktem. Nawet w polskim folklorze spotykamy się z określeniem "wąpierz". Od najmłodszych lat interesuję się tematyką wampiryzmu w kulturze i nie tylko. Sięgając po "Wampiry wśród nas. Ukryta prawda" chciałam zapoznać się ze świeżym spojrzeniem na historię motywu wampira, zaintrygowała mnie też informacja o wampirach energetycznych i tych nieświadomych swojego jestestwa. Czy publikacja Konstantinosa wnosi coś nowego do tłumu pozycji z wątkiem wampirycznym?

"Wampiry wśród nas. Ukryta prawda" to interesująca przeprawa przez motyw wampira - od starożytności do czasów współczesnych. Autor przedstawia nam rozwój i historię jego wizerunku w starożytnych wierzeniach, legendach, filmie, książkach. Ponadto zapoznaje nas z historycznymi pierwowzorami obrazu krwiopijców. Opowiada też o swoich osobistych przypuszczeniach, badaniach i doświadczeniach związanych z tzw. wampiryzmem widmowym. Wyobraź sobie, że można być wampirem i o tym nie wiedzieć. Że znienawidzona przez Ciebie osoba bez Twojej wiedzy skutecznie pozbawia Cię energii i dobrego samopoczucia... i możesz temu zapobiec. Jak rozpoznać takiego "pasożyta"? Kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o stworach nocy? Jeśli szukasz publikacji oryginalnie podchodzącej do tematu, przybliżającej tradycyjny i mniej znany obraz wampira - sięgnij po książkę Konstantinosa - pasjonata tej tematyki i znawcy tych stworzeń.

Publikacja dzieli się na dziesięć zasadniczych rozdziałów, każdy z nich zajmuje się innym aspektem dotyczącym postaci wampira. Już we wstępie autor pozostawia nam samodzielny osąd prawdziwości przytaczanych przez niego faktów, wiedzy, przypuszczeń. Pozwala, by - wedle naszej woli - potraktować jego dzieło poważnie bądź z pobłażliwym przymrużeniem oka. Dlaczego? Konstantinos mówi zarówno o wampiryzmie fikcyjnym, kulturowym, filmowym, jak i bada przypadki osób podających się za wampiry i rozważa przypadki ich działalności we współczesnym świecie. Przytacza nam też fragmenty listów od osób uważających się za te istoty i robiących wszystko, by się nimi stać - włącznie z dość kontrowersyjnymi i szkodliwymi nawykami żywieniowymi. Ciekawych przypadków nie brakuje i stanowi to jedną z mocniejszych stron książki, bo ludzie, by zyskać odpowiedni rozgłos bądź upodobnić się do swoich ulubieńców - są zdolni zrobić prawie wszystko.

"Wampiry wśród nas. Ukryta prawda" to pozycja zaskakująca świeżością w spojrzeniu na wampiryzm. Wyróżnia się, miejscami zaskakuje, prezentuje świeże spojrzenie na wampiry, pozbawione przesłodzenia bądź przewidywalności. Oryginalne spostrzeżenia i zainteresowania Konstantinosa nie muszą wszystkich przekonać do przyjęcia jego poglądów, ale z pewnością powinny zaintrygować każdego pasjonata tych istot. Czytając trudno się nudzić, widać, że książka została napisana z pasją, a wiedza autora jest bardzo rozległa. Dla mnie najciekawszym elementem jest krótki przewodnik dotyczący wierzeń z różnych stron świata , w których wspomina się te istoty - włączając m. in. Mezopotamię, Indie, Afrykę, Amerykę Północną i Południową. Całość prezentuje się zwięźle, ale obejmuje dużą ilość ciekawostek, w tym o postaciach historycznych - takich jak Elżbieta Batory i Wład Drakula.

Książkę charakteryzuje lekki język, przeciętny odbiorca nie powinien mieć z nim najmniejszych problemów. Każdy temat został ciekawie przedstawiony, nieraz lekko subiektywnie. Dodatkowy plus stanowią historie z życia autora, obfitujące w powiązania z wampiryzmem. Całość nie jest obszerna, zachęca tym do samodzielnego zgłębiania mniej rozwiniętych wątków.

Pozycja "Wampiry wśród nas. Ukryta prawda" była dla mnie przyjemną czytelniczą przygodą, nieraz zaskakującą, lekką, zachęciła mnie do zapoznania się z kilkoma starożytnymi kulturami i legendami. Z pewnością kiedyś do niej wrócę, bo nie można odmówić jej oryginalności.

POLECAM: wszystkim miłośnikom wampirów, również tym znudzonym schematycznymi książkami na ich temat, osobom szukającym krótkiego kompendium wiedzy o tych istotach.

NIE POLECAM: czytelnikom szukającym bardzo szczegółowego źródła informacji o wampirach bądź tym zainteresowanym tylko i wyłącznie historią motywu wampiryzmu w kulturze.
(...)"

CAŁA RECENZJA NA:

"Mieć wampira za sąsiada

Z pewnością każdy wiem, kim jest wampir. Jak wygląda i czym się żywi. Świat dosłownie oszalał na punkcie wampirów. Znajdziemy je nie tylko w książkach, ale również filmach. Zaczynając od przerażającego Drakuli, a na przystojnych braciach Salvatore z Pamiętników Wampirów kończąc. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się jaka jest historia wampirów?

Konstantinos – od piętnastu lat badający okultyzm i praktykujący magię. Poznał nie tylko sekrety wampirów, ale także wkroczył do ich społeczności. Swoje umiejętności wykorzystuje do demaskowania fałszywych przejawów sił nadprzyrodzonych. Prowadzi wykłady na tematy związane ze zjawiskami paranormalnymi, a także śpiewa w zespole grającym muzykę gothic rock.

„Wampiry wśród nas. Ukryta prawda” są dość cienką pozycją, jednakże informacje w niej zawarte są szczegółowo wyselekcjonowane. Całość składa się z dziesięciu rozdziałów, w których autor przedstawia mnóstwo faktów świadczących o istnieniu wampirów. Konstantinos dzieli wampiry na cztery podstawowe typy: nieśmiertelni krwiopijcy, śmiertelni krwiopijcy, świadome wampiry widmowe oraz mimowolne wampiry widmowe. Każdy z typów opisuje szczegółowo, a dzięki temu mamy możliwość zobaczenia m.in. który z typów jest najgroźniejszy oraz jak go rozpoznać. Ponadto autor zamieszcza legendy zebrane z całego świata, przedstawia portrety wampirów oraz nawiązuje do znanych postaci historycznych m.in. Wład Drakula czy też Hrabina Batory. Dowiecie się także jak skutecznie obronić się przed atakiem wampira. Jak myślicie, czosnek i krzyż pomogą? Przekonajcie się sami.

Muszę przyznać, że niektóre rozdziały tak mnie wciągnęły, że chciałam więcej i więcej, a po niektórych niestety odkładałam książkę na półkę. Według mnie najlepszym rozdziałem jest rozdział „Legendy o wampirach z całego świata”. To właśnie z tego rozdziału dowiecie się mnóstwo ciekawych legend o wampirach, m.in. z Mezopotamii i współczesnego Iraku, Indii, Chin, Afryki czy też Europy. Dużym plusem książki jest to, że autor nie stara się narzucić czytelnikowi swoich poglądów, ale podkreśla, abyśmy sami ocenili to, co nam przedstawił.

Książkę polecam miłośnikom wampirów, jednak nie spodziewajcie się przystojniaków Salvatore. Polecam także tym, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o historii wampirów

Konstantinos – od piętnastu...

Jakiś czas temu panowała moda na wampiry, ja sama a właściwie z bratanicą, śledziłam co nowego pojawia się na rynku wydawniczym, starając się być na bieżąco w tym temacie. Pamiętam moją pierwszą przeczytaną sagę, jaką był „Zmierzch” S. Meyer, potem „Błękitnokrwiści”, i tak im dalej, tym gorzej. W każdym bądź razie nie do końca współczesne wampiry przypadły mi do gustu. Ale czy wiecie, ile jest prawdy we współczesnym obrazie wampira, czy choć trochę przypomina on istotę sprzed lat?.

Konstantions już od piętnastu lat bada okultyzm, analizując między innymi ewolucję wizerunku wampira. W książce tej, próbuje nam wyjaśnić, jak z budzącego grozę wampira, stał się on idolem nastolatek, i nie tylko ich.

W Starym Testamencie możemy znaleźć takie zdanie: „Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego”. Krew to życie, to energia witalna, im więcej jej tracimy, tym bardziej słabnie nasze ciało. Ale czy jej picie powoduje wzrost sił, czy dzięki niej możemy stać się nie tylko mocni, ale też nieśmiertelni?

„Wampiry wśród nas” to książka, która pokazuje nam obraz pierwszych wampirów, autor prowadzi nas poprzez różne okresy w dziejach ludzkości, by pokazać jak w różnych kulturach, jak na przestrzeni wieków, zmieniał się ich wizerunek. Jak widzieli ich ludzie w Mezopotamii, a jak były postrzegane np. w Indiach. A przede wszystkim wyjaśnia nam znaczenie słowa wampir.

W różnych kulturach, w różnych częściach świata, wampir jawił się raz jako upiór, innym razem jako demon, wampirem mogła stać się osoba, która zmarła gwałtownie, lub osoba pochowana poza murami cmentarza. Konstantions postanowił podzielić je na różne typy, a wszystko to na podstawie zapisków, dzieł literackich, które zachowały się do dziś. W końcu w każdej legendzie jest ziarnko prawdy.

I tak poznajemy pierwsze wampiry, autor opisuje nam, jak one wyglądały, czym się żywiły (wbrew pozorom nie tylko krwią),jakie posiadały moce. Burzy nam tym samym całkowicie wizerunek współczesnych wampirów, znanych z książek takich autorów jak np. Anne Rice, czy Mellisy de la Cruz. Ale jak dla mnie warto, gdyż dzisiejszy wizerunek nie bardzo przypadł mi do gustu.

Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się bliżej z wiedzą na temat „dzieci nocy”, to koniecznie musi sięgnąć po tę książkę. Autor przedstawił historię wampirów nie tylko tych najstarszych, ale także tych współczesnych. Ich wizerunek zdecydowanie różni się od tego, który większość z nas zna, dlatego myślę, że warto przyjrzeć im się bliżej :)

W ostatnich latach na czytelniczym rynku powstało wielkie bum na książki o wampirach. Sama na swojej półce mam sporo książek o tej tematyce m.in. słynne serie "Zmierzch" i "Pamiętniki wampirów". Nie mogłam więc przejść obojętnie obok kolejnego wampirzego tytułu "Wampiry wśród nas. Ukryta prawda". Ciekawiło mnie ile prawdy a ile fikcji jest w książkach o wampirach.

Czym są wampiry? Jakie są ich rodzaje? Czy wszystkie żywią się krwią, tak jak to sobie wielu z nas wyobraża? Konstantinos raczy nas historiami na temat wampirów z całego świata. Pokazuje co jest mitem, a co ma w sobie choćby źdźbło prawdy. Dowiadujemy się sporo o ich wyglądzie; już na dzień dobry autor burzy wyobrażenie człowieka, który wyobraża sobie wampiry jako śmiertelnie chude i trupio blade stworzenia mogące chodzić po świecie tylko w nocy. Czym różni się śmiertelny krwiopijca od nieśmiertelnego? I co najważniejsze: czy wampiry naprawdę istnieją? Na te pytania na pewno odpowie Wam autor książki!

W książce zawartych jest wiele ciekawostek o wampirach, więc na pewno ta pozycja będzie gratką dla maniaków książek o tematyce wampirze. Napisana jest w miarę przystępnym językiem co sprawia, że czyta się ja szybko i przyjemnie. W książce zdarzają się fragmenty przy których czytelnik ma wręcz ciary na całym ciele a oczy wychodzą z orbit. Żałuję jedynie, że w książce nie pojawiają się zdjęcia wampirów - na pewno znacznie zwiększyłyby przekaz książki.

Moja ocena: 4/6

Czym są...