Furie

Amber
2012-02-19
2012-02-19
mitologia boginie zemsta

Bardzo dlugo się rozkręca. Akcja leniwie zaczyna się gdzieś w 160str... A książka ma tylko 238stron

Nie przypadła mi do gustu. Spodziewałam się że będzie lepsza!!!

Nie przypadła mi do gustu. Spodziewałam się że będzie lepsza!!!

"Furie... Mityczne boginie zemsty. Nieubłagane, okrutne, bezlitosne. Przybywają na ziemię z ciemności podziemnego świata. A wtedy nic nie jest w stanie przebłagać ich gniewu..."

Po przeczytaniu tego opisu, myślałam, że w książce będzie jednak więcej z mitologii i więcej na temat tych mitycznych Furii. A tu prawie nic takiego nie znalazłam 🤷‍♀️

Jednak nie zmienia to faktu, że książka jest fajną młodzieżówką. Wciąga i naprawdę przyjemnie się ją czyta🙂

W książce autorka ukazuje typowe problemy i życie amerykańskich nastolatków, dla których liczy się przede wszystkim status społeczny i dobry wygląd. Widzimy jak na porządku dziennym jest gnębienie "gorszych" uczniów i ośmieszanie ich. W wyniku tego często dochodzi do prób samobójczych lub udanych samobójstw młodych ludzi, którzy nie są w stanie poradzić sobie z kpinami i zaczepkami ze strony innych nastolatków. To dręczenie ciągnie się czasem tygodniami a czasem nawet latami. Jest to naprawdę smutne.

Książka ma w sobie mało nawiązań do mitologii i jest tylko trochę fantastyczna, ale porusza interesujące tematy. Także uważam, że warto ją przeczytać🙂

Jednak nie zmienia to faktu,...

Furie to świetna książka, super połączenie mitologii, a problemami nastoletnimi. Znajdziesz tu wątek uczuć, oraz samotności i problemów w życiu, o których czasami za mało się mówi w książkach. Według mnie jest bardzo dobrze napisana, ale są niedociągnięcia w nie których akcjach. Polecam każdemu i kiedyś sięgnę po drugi tom.

Furie” Elizabeth Miles to książka skierowana typowo do młodzieży. Autorka połączyła w niej mitologię, wątek uczuć oraz typowe problemy nastolatków.

Poznajemy tutaj historię dwojga bohaterów, których na pierwszy rzut oka nie łączy nic poza chodzeniem to tej samej szkoły i byciem „gwiazdą”

Emily Winters to typowa nastolatka z jedną bliską przyjaciółką Gabs, grupą koleżanek i już nie tak popularnym przyjacielem z dzieciństwa. Kilkukrotnie zostało wspomniane o jej trudnych relacjach z rodzicami, którzy, zdaniem dziewczyny, zbyt mocno skupiają się na pracy. Za to nie czuję większego oporu przed wydawaniem ich pieniędzy. Nasza bohaterka podkochuje się w Zachu, chłopaku Gabs. Jednak po wyjeździ dziewczyny z kraju to „podkochiwanie” przeradza się w coś większego. I tu właśnie pojawia się pierwszy defekt książki. Autorka zbyt mocno skupiła się na opisie relacji damsko-męskich zarówno w przypadku Emily jak i Chase. Owszem są one istotne dla fabuły, ale mogłoby być ich ciut mniej. Samo zachowanie dziewczyny jest mocno irytujące. W jednej chwili jest w stanie się rozpłakać na myśl, co zrobiła swojej przyjaciółce a zaraz potem pędzi w ramiona Zacha. Na szczęści ciągle utrzymywany jest nieco tajemnicy nastrój. Różne niewyjaśnione zjawiska nie pozwalają zapomnieć o Furiach.

Chase Singer jest jednym z najlepszych rozgrywających w szkolnej drużynie sportowej. W przeciwieństwie do swoich znajomych pochodzi z bardzo ubogiej rodziny co stara się zatuszować swoim zachowaniem. Już po pierwszych stronach opisu chłopaka można powiedzieć o nim: kobieciarz. Teoretycznie najlepszym przyjacielem Chase jest Zach, lecz tutaj też ukryta jest pewna tajemnica. Główna historia zaczyna się, gdy bohater wracając z imprezy napotyka na swojej drodze piękną i tajemniczą Ty oraz jej kuzynki. I ponownie zaczynają się relacje damsko-męskie, lecz w tym przypadku zaślepiony uczuciem jest właśnie Chase. Dziewczyna szybko owija go sobie wokół palca i sprawia, że bez niej nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Znający tytuł książki, sądzę że bardzo łatwo się domyślić kim są tajemnicze dziewczyny spotkane przez Chase oraz kto komplikuje życie Emily. Natomiast znaczenie czerwonego storczyka nie jest już takie oczywiste. Intencje Furii nie są takie płytkie, jak mogło by się na początku wydawać. Nie chodzi im o tylko o niszczenie życia ludziom. Warto zastanowić się, dlaczego wybrały akurat Emily i Chase? I co wspólnego z tym wszystkim ma próba samobójcza Sashy?
Jeśli chodzi o zakończenie to jest ono jednocześnie bardzo dobre i bardzo złe. Bardzo dobre, ponieważ wydarzenia nabierają tempa, mamy nagłe zwroty i dość zaskakujące rozwiązanie. Historia Chase zostaje zamknięta a wszystkie dotyczące go tajemnice zostają wyjaśnione. Gorzej ma się sprawa Emily. Owszem, główny wątek „Furii” został wyjaśniony i to dość ambitnie. Niestety, kupując książkę nie doczytałam, że jest to pierwszy tom serii. Oczywiście, wydawnictwo Amber nie wydało już kontynuacji… Dlatego też czytelnik zostaje z otwartym zakończeniem. Nie mogę napisać, jakie pytania można by postawić, gdyż wynikają one bezpośrednio z zakończenia ale na pewno zostało wiele do wyjaśnienia.

Na koniec wspomnę tylko, że styl pisania autorki je bardzo prosty w odbiorze. Konstrukcje zdań i używane słownictwo idealnie pasują do tematyki i grona odbiorców tej książki.

"Furie" Elizabeth Miles wbrew temu co mogłoby się zdawać, to książka bardzo życiowa, w prosty sposób, przystępny dla młodego czytelnika ukazująca wagę podejmowanych przez nas decyzji. Na początku zadaj sobie pytanie, czy przemyślałaś wszystkie decyzje, które w życiu podjąłeś? Czy wyrządzając komuś krzywdę, choćby była to według ciebie niewinna błahostka, czy myślałeś kiedyś o konsekwencjach? Cóż, ta dość krótka opowieść jest w stanie uświadomić ci, że wszystko co robisz, powinieneś robić świadomie.

W książce zapoznajemy się z historiami dwojga nastolatków, których życie różni się od siebie pod naprawdę wieloma względami. Ich drogi spotykają się jednak, gdy do miasta, w którym mieszkają przybywają mitologiczne furie, piękne, a zarazem okrutne siostry. Gdyby się jednak głębiej zastanowić ich okrucieństwo to nic innego jak jedynie wzmożone echo decyzji bohaterów, a dokładniej ich konsekwencje. Główna bohaterka, Emily, można powiedzieć idzie za głosem serca, a raczej młodzieńczą miłostką, nie licząc się z tym co może stracić. Nie dostrzega również szczęścia, które ma obok siebie, otwiera oczy dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Chase, drugi bohater opowieści to dzieciak z problemami, zarówno w szkole , jak i w domu. Nie ma prostego życia, ma świadomość błędu, który kiedyś popełnił, ale mimo to nie starał się go naprawić, aż zrobiło się za późno. Chłopak ten ukazuje jak ciężko jest sprostać oczekiwaniom i jednocześnie jak łatwo samemu się zatracić i paść ofiarą cudzych intryg.

Motyw mitologiczny w książce dopełnia całą historię jednak jej nie dominuje, co też uważam za wielki plus. Postacie furii spełniają swoje zadanie, autorka wykorzystała mit, który każdy z nas zna, na potrzebę swojej historii. Mityczne siostry od samego początku funkcjonowania w kulturze miały swój cel, z czasem stały się jednak jedynie symbolem, symbolem, którego znaczenie zna każdy, ale nic poza tym. Elizabeth Miles ten symbol wskrzesiła i wplotła w świat, w którym żyjemy, tak, aby mógł na nowo spełniać swoją powinność.

Czytaniu towarzyszyły mi emocje oraz ogromna chęć dowiedzenia się co będzie dalej. Z tej pozycji płynie pewne przesłanie, które ciężko zignorować, takie nad którym każdy z nas powinien się zastanowić.

Całkiem w porządku książka, jednak nie było to nic odkrywczego.

Całkiem w porządku książka, jednak nie było to nic odkrywczego.

"Wpadasz do mojego serca jak nagły podmuch wiatru."

W Ascension zaczęły się ferie, a Emily zakochała się w chłopaku swojej najlepszej przyjaciółki. Chase, jej najlepszy kumpel z klasy też ma problemy i pewien sekret do ukrycia. Nagle w mieście zjawiają się trzy seksowne i niesamowite dziewczyny, dla których każdy chłopak traci głowę i które pozostawiają po sobie tajemniczy czerwony kwiat....

Naczytałam się kilka niepochlebnych opinii na temat tej książki, ale mnie zupełnie wciągnęła ta historia! :D Idealna na jeden dzień, typowa młodzieżówka z elementami fantastycznymi. Pokazuje do czego może doprowadzić niewinny głupi żart i, że zemsta czasami bywa bardzo bolesna...

"Wpadasz do mojego serca jak nagły podmuch wiatru."

Furie to książka nawiązująca do bogiń zemsty. Ali, Ty i Meg chcą ukarać ludzi którzy zrobili coś co skrzywdziło innych. Nasza główna bohaterka Emily skrzywdziła swoją najlepszą przyjaciółkę spotykając się z jej chłopakiem. Natomiast Chase rozwiesił w szkole kompromitujące wyznania koleżanki Sashy, która po tym próbuje popełnić samobójstwo. Furie każdej swojej ofierze podrzucają czerwonego storczyka. Cała książka byłą dosyć ciekawa ponieważ różni się od typowych fantastyków. Jednak jestem rozczarowana końcówką.
Polecam.