rozwiń zwiń

W kraju niewiernych
Wydawnictwo Literackie
2008-01-01
2000-01-01
clerical SF fantastyka religijna cyberpunk wirtualna rzeczywistość światy alternatywne

Okładka książki PL +50. Historie przyszłości Zygmunt Bauman, Maciej Dajnowski, Cezary Domarus, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Lech Jęczmyk, Ryszard Kapuściński, Maja Lidia Kossakowska, Stanisław Lem, Karol Maliszewski, Daniel Odija, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Tomasz Piątek, Barnim Regalica, Jerzy Sosnowski, Jadwiga Staniszkis, Olga Tokarczuk, Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak, Bartłomiej Świderski, Maciej Żerdziński
Ocena 6,1
PL +50. Histor... Zygmunt Bauman, Mac...
Okładka książki Science Fiction Michał Cetnarowski, Jacek Dukaj, Alexander Gütsche, Błażej Jaworowski, Rafał Kosik, Paweł Majka, Andrzej Miszczak, Jakub Nowak, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Wojciech Szyda, Cezary Zbierzchowski
Ocena 7,5
Science Fiction Michał Cetnarowski,...

2069

Na półkach: , , , , , , , ,

Łukasz Jonak pisał w „Nowej Fantastyce”: »Autor „Złotej Galery” jest jednym z niewielu pisarzy, których robotę można poznać po przeczytaniu jednej strony. Używa specyficznych konstrukcji słownych, wydłuża frazy, szpikuje teksty technoneologizmami, kształtując opowiadania podług owego hermetycznego kodu SF. Indywidualizacja języka jest zawsze plusem, niemniej może być przez niektórych poczytana za denerwującą manierę.«

Nic dodać, nic ująć. Czasami udaje się Dukajowi tak wyważyć stosunek pomiędzy kreowaniem egzotycznych światów a czytelnością tekstu, że powstają opowiadania genialne. Zwłaszcza gdy porówna się je z tym, co w tym samym czasie pisała konkurencja. Czasami jednak proporcje wydają się zakłócone, tekst balansuje na krawędzi nieczytelności, irytuje zbędnym „rozdmuchaniem”, aby koniec końców zwalić się w przepaść odrzucenia przez czytelnika niczym zbyt pewny siebie linoskoczek, któremu nie wyszedł trudny technicznie numer. Szanuje się takiego artystę, bo poległ na bardzo wysokim poziomie. Ale chciałoby się jednak zobaczyć, jak mu taki numer na linie wychodzi bezbłędnie.

Nie będę omawiał poszczególnych opowiadań. Wszystkie są warte przeczytania a każdy amator fantastyki może znaleźć w nich coś, co go poruszy. Dukaj był na przełomie wieku (chyba jedynie poza Huberathem) tym polskim pisarzem, który używał konwencji SF na poważnie, usiłując przekazać za jej pomocą stosunkowo trudne i uniwersalne tematy. Nie znajdziemy w tym zbiorze na przykład polskich tekstów rozrachunkowych (od tego był raczej „Xavras Wyżryn”) ani radosnej militarnej SF pisanej w stylu „łubudu-blam-bang!” (choć jej elementy bywają tu używane). Autor nieustannie krąży wokół tematów religijnych, ale znajduje dla nich niezwykle atrakcyjne, wręcz niebywałe otoczki. 20 lat później czyta się te opowiadania nadal bardzo dobrze, częściowo z zapartym tchem.

Facyt: Bardzo dobry przekrój ciekawej prozy młodego autora. Wymaga jednak cierpliwości i skupienia.

Irrehaare i IACTE mocne dziewiątki!
Odnoszę wrażenie, że opowiadania po ich wydaniu, były inspiracjami wielu autorów i wytrychami do wprowadzenia wielu rozwiązań technologicznych.
Zgłaszam wniosek, by jeśli już będzie możliwe skanowanie procesów myślowych, skan procesu twórczego Pana Jacka wystawić w Sèvres jak wzorzec Arcyimaginatora!

Chwileczkę, małe sprostowanie. Nie obowiązują już fizyczne wzorce metra i kilograma, teraz definiuje się je wzorami ze stałą Plancka, kurczę, zmienia się to wszystko jak w Irrehaare...

Irrehaare i IACTE mocne dziewiątki!

Chwileczkę, małe sprostowanie. Nie...

Uwielbiam Dukaja, więc w ocenie będę nieobiektywna :)
Opowiadania napisane pod koniec lat 90. i na początku 2000 zaskakuja pomysłowością i wyobraźnią.
Największym problemem z Dukajem jest to, że kiedy zaczyna się czytać to nie rozumie się absolutnie nic, a największą zaletą Dukaja jest to, że zadaje odważne pinadczasowe pytania.
Zbiór opowiadań poprzeplatany jest wątkami religijnymi w bardzo szerokim znaczeniu.
Każdy znajdzie tutaj swoje ulubione opowiadanie, mnie chyba najbardziej przypadła Ziemia Chrystusa.
Dla tych, których nie frustruje, że niewiele rozumieją i dla odważnych poszukiwaczy.

Uwielbiam Dukaja, więc w ocenie będę nieobiektywna :)
Zbiór opowiadań poprzeplatany jest wątkami...

Niepowtarzalny autor i genialne pomysły na historie. Opowiadania w tym zbiorze zawierają mnóstwo odniesień do popkultury, jak chociażby film Kontakt, z których autor bierze kilka elementów, którym nadaje jeszcze większej esencji i zupełnie innego ukierunkowania. Pomysły na historie i to jak zostają poprowadzone potrafią wgnieść w fotel, konkretnie namieszać w głowie i zmienić postrzeganie na otaczającą nas rzeczywistość. Autor świetnie dysponuje umiejętnościami łączenia świata sci-fi z elementami teologii, co nie odrzuca a wręcz przeciwnie niesamowicie wciąga. Bohaterowie są świetnie napisani i na długo pozostają w pamięci wraz ze światem jaki tworzy Dukaj do każdego opowiadania. Wielu osób może uznać książkę za ciężką, ze względu na olbrzymie poświęcenie autora w to jakimi informacjami, pojęciami i pomysłami operuje. Czytelnik jest więc zmuszony do pogłębienia swojej wiedzy z dziedzin fizyki, matematyki czy chemii co jeszcze bardziej angażuje w poznawanie świata i zżywa z losami bohaterów. Brnąc przez strony jesteśmy zobligowani do oswojenia się ze specyficznym i bardzo zróżnicowanym słownictwem co jest olbrzymim plusem, przez co każde opowiadanie jest po prostu wyjątkowe. Wiele z nich choć może się zdawać, że porusza ten sam temat, robi to w zupełnie inny i unikatowy sposób. Każde ma swoje niesamowitą treść i niezwykłe przesłanie, które przez wiele dni będzie krążyło czytelnikowi w głowie. Polecam każdemu kto się nie obawia złożoności i wielowymiarowości czytelniczych. Zdecydowanie wybitny i niezrównany w swojej pomysłowości autor.

Jestem fanem tego autora i lubię wszystko. Może nie 10 jak Lód czy Inne pieśni ale zawsze z szacunkiem.

Co tutaj się wydarzyło?!

Jacek Dukaj porusza "w kraju niewiernych" bardzo ważne tematy, które nie dla każdego mogą okazać się do przełknięcia.

Wiara niejako jest w Polsce tematem tabu. Każdy kto myśli inaczej aniżeli władza kościelna, ten, jest gorszy, nie jest człowiekiem, etc.
Autor daje pod rozwagę śmiałe tezy dotyczące właśnie wiary, a konkretnie chrześcijaństwa.

Ten zbiór kilku opowiadań na prawdę daje do myślenia. Co prawda trzy pierwsze opowieści trochę mnie umęczyły, ale dalej było tylko lepiej. Gorąco zachęcam do czytania.

Co tutaj się wydarzyło?!

Autor daje pod rozwagę śmiałe tezy dotyczące właśnie wiary, a konkretnie...

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań sci-fi

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań sci-fi

Drugi tom "W kraju niewiernych" podobnie, jak pierwszy zawiera cztery opowiadania. W mojej opinii najlepszy pomysł został zawarty i najlepiej wykonany w "Ziemi Chrystusa". Inne opowiadanie nie zrobiły na mnie takiego wrażenia.

Bardziej podobały mi się historie opisane w pierwszym tomie, ale umiarkowanie polecam całość. Sadzę, że znajduje się tutaj kilka bardzo solidnych pomysłów i ktoś, kto lubi fantastykę znajdzie coś dla siebie.

W pierwszym tomie "W Kraju NIewiernych" znajdują się cztery opowiadania. 3/4 czyta się dość dobrze, ale żadne nie sprawiło mi wielkiej przyjemności.
"Irrehaare" rozpoczyna się bardzo ciekawie, ale zakończeniu trochę brakuje. "Ruch Generała" oraz "Muchobójca" kończą się prostymi, ale interesującymi twistami.

Jednak żadne z tych opowiadań mną nie wstrząsnęło. Cieszę się, że je trochę zróżnicował - niektóre są bardziej fantastyczne niż inne.

Jednak żadne z tych opowiadań mną nie wstrząsnęło. Cieszę się, że...

Wyobraźnia Jacka Dukaja nie ma sobie równych.

Ten pierwszy tom jego opowiadań stanowi istną eksplozję zaskakujących, wizyjnych pomysłów wplecionych w atrakcyjne fabuły. Czy będzie to tradycyjna choć oryginalna SF(IACTE), czy fantastyka religijna( Ziemia Chrystusa to prawdziwe arcydzieło gatunku) czy odlotowy cyberpunk (Irrehaare – wierzyć się nie chce, że to napisał dziewiętnastolatek) proza tego godnego następcy Lema olśniewa, zaskakuje, porywa.

Doprawdy, czy dwudziestoparoletni Lem byłby w stanie kreować takie światy? Trudno dociec, bo nasz wielki pisarz z Krakowa miał to nieszczęście, że jego najlepsza młodość przypadła na ponury hitlerowsko-stalinowski okres. Dukaj ma szczęście żyć w bardziej pokojowych czasach i dzięki temu jego talent pełniej zakwitł już w młodym wieku. Czy więc to będą cuda Katedry czy progresywna fantasy w Ruchu Generała, można stwierdzić tylko jedno: Dukaj to geniusz i cieszmy się z jego obecności w polskiej literaturze. Ja zaś mogę się cieszyć z tego, że mam przed sobą lekturę następnych książek autora Extensy.

Wyobraźnia Jacka Dukaja nie ma sobie równych.