Wiosna admirała

Tak sobie to czytam i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w logice świata nic się nie zmienia. I nie ma tu znaczenia, czy to potop szwedzki, czy XXI wiek.

Bardzo dobra powieść historyczna o niezwykłym człowieku. Ciepły, barwny język narracji. Doskonale przedstawione tło historyczne siedemnastowiecznej Polski. Czyta się jednym tchem. Kolejne części równie wspaniałe.

Bardzo dobrze napisana powieść historyczna zapomnianego dziś już autora. A szkoda że odchodzi do lamusa, bo napisana jest świetnie, z inteligentnymi dialogami, przemyślaną fabułą. Polecam! Więcej: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=493231#493231

Książka "Wiosna admirała" opisuje losy Krzysztofa Arciszewskiego. Ale jednocześnie ukazuje nam czasy historyczne, w których toczyło się jego życie.
A były to czasy pełne konfliktów, nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale i wewnątrz kraju. Magnateria i szlachta myśląca tylko o własnych osobistych
korzyściach, chce je zdobyć nie myśląc o losach ojczyzny. Za wszelką cenę nie chcą dopuścić do sytuacji, aby chłopi walczyli za ojczyznę, mimo że
każdy człowiek przydałby się do odparcia wroga. Szlachta chłopów traktuje na równi z bydłem. Można by było przychylniejszym okiem spojrzeć na hetmana polnego Krzysztofa Radziwiłła, który bohatersko broni granic przed Szwedami. Ale niestety on ma w tym też interes osobisty, jego ziemie są bezpośrednio zagrożone. Potem poznajemy jego jeszcze gorsze oblicze, gdy król go nie docenił, rozważa wystąpienie przeciwko władcy. Pisarz ukazuje nam także postać ówczesnego króla, Zygmunta III Wazę. Jest on przedstawiony nie za bardzo korzystnie. Ulega wpływom innych, zwłaszcza jezuitom. I znowu jest problem, bo walczący za ojczyznę innowiercy nie są odpowiednio wynagradzani za poświęcenie. Pozytywną postacią powieści jest główny bohater, Krzysztof Arciszewski. Jest odważny, waleczny i chłopa traktuje, jak człowieka (nauczył go tego ojciec - Arianin). Jedyną rysą na jego postaci może być samosąd dokonany na osobie Brzeźnickiego. Ale skoro z pomocą prawa nie mógł dochodzić sprawiedliwości... Cóż, poczuł się prawnie bezradny. Takie jest moje zdanie.
Książka jest napisana przystępnie, czyta się ją bardzo dobrze. Polecam.

Krzysztof Arciszewski jako postać literacka nie jest tak dobrze znany jak Wołodyjowski i Zagłoba, a jako postać historyczna nawet nie uwzględniany w podręcznikach akademickich, ale trylogia Michała Rusinka to powieść bardzo wysokich lotów. Szacunek dla autora dla bardzo wierny obraz dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej. Rozkosz dla wielbicieli historii i przygód osadzonych w dawnych epokach.

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Powieść przygodowa
  • Historyczna

Dodaj cytat z książki Wiosna admirała