Daleko od miłości

Michał MajewskiPaweł Reszka Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
polityka tusk po wybory platforma obywatelska PR Smoleńsk Donald Schetyna Drzewiecki Palikot Rokita
biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-09-07

Po sukcesie książki opisującej kulisy prezydentury Lecha Kaczyńskiego autorzy pokusili się o opis rządów Donalda Tuska. Rzeczowo i merytorycznie przybliżają czytelnikom karierę Premiera, ukazują relacje panujące w rządzie i partii oraz dzielą się z nami różnymi detalami i ciekawostkami (części z nich nawet nie pamiętałem np. wyprawa Tuska i jego żony do Ameryki Łacińskiej...

Przypisuję się Bismarckowi powiedzenie że ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę. Poznanie sekretów kuchni może okazać się straszna dla niektórych i powodować u nich katharsis. Jednak nie bójmy się jej odkryć -" Prawda nas wyzwoli" .
Odkryciem dla mnie była książka -Daleko od Wawelu - gdzie autorzy zakreślili prezydenturę ś.p. Lecha Kaczyńskiego i...

Niestety nie spełniła moich wątłych oczekiwań. Autorzy nie przeprowadzili wywiadu z bohaterem i jego rodziną, skazując się na skompilowanie materiałów prasowych ze strzępami wypowiedzi innych polityków. Otrzymany zlepek ukazuje zimną i cyniczną stronę pałającego żądzą władzy bezideowego technokraty, bez najmniejszych symptomów "ludzkiej twarzy". Mamy również kilka wątków...

Wiele ciekawych cytatów, opinii, smaczków. Generalnie bardzo polecam! Niemniej jednak mam trochę inną opinię na temat Donalda Tuska, niż wysuwają tutaj autorzy.

Sięgając po książkę w drugiej połowie 2016 roku, można bardzo szybko odczuć, jak bardzo się zdezaktualizowała. I w jakiej aurze pisali ją autorzy - w czasie podwójnych rządów Platformy Obywatelskiej i stabilnej wysokiej przewagi nad opozycyjnymi ugrupowaniami.

Z pozycji wyłania się dość jasny obraz byłego premiera - twardego gracza sceny politycznej, który dla argumentu...

Podobno nie powinno sie widziec, jak sie robi dwie rzeczy: parowki i polityke. A jednak kazdego z nas kusi chociazby na chwile zajrzec za kurtyne wladzy.

Sprawna analiza Donalda Tuska i jego pomysłu na politykę. Niestety - dziś przydałaby się jakaś aktualizacja, bo książka sprzed czterech lat w pewnych wątkach trąci myszką.

Niedosyt po przeczytaniu ;)

Nie będę ukrywać, że pomimo tego, że książka nosi miano biografii, zamiast ważnych faktów z życia, doszukiwałam się w niej raczej psychologicznego portretu premiera. Po pierwsze dlatego, że PR Tuska zawsze wydawał mi się sztuczny i chciałam doiwedzieć się, czy mam rację. Po drugie po to, aby sprawdzić tezę psychoanalityczki Alice Miller, która podając za przykład Hitlera...

dobra, krytyczna ale uczciwa. Fajnie napisana. Jedna z lepszych pozycji o polskiej polityce.

Dyskusje

• 2017
  • Polityka
  • Rok 2012
  • Przeczytane 2017
  • Res Gesta Rei Publicæ Rotundomensalis
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Daleko od miłości