Daleko od Wawelu

2010-12-01
2010-12-01
978-83-7700-010-6
polityka Lech Kaczyński

Bardzo interesująca pozycja. Odkłamuje nieco obraz prezydenta. Pokazuje go jako człowieka, który miał jakiś pomysł, ale przegrywał w mediach bo był postrzegany przez pryzmat brata. Czytałem zarówno Daleko od miłości (o Donaldzie Tusku) i Daleko od Wawelu. Obie polecam.

Ciekawa książka ale stylem pisarskim znacznie odbiega od pióra Krasowskiego. Sporo w niej szczegółów, detali i ciekawostek, z których wyłania się obraz Prezydenta jako poprawnego gentlemana ale niezbyt skutecznego polityka i negocjatora, który łatwo się denerwował, był zależny od brata bliźniaka, a swoją pozycję i urząd, który piastował, traktował nad wyraz patetycznie. Autorzy starają się być obiektywni ale mimo wszystko daje się odczuć momenty, w których starają się ocieplić wizerunek Lecha Kaczyńskiego (w tamtym czasie sam na niego głosowałem choć aktualnie z Pisem mi nie po drodze). Szybko sie czyta. Myślę, że warto poświęcić dwa dni na przeczytanie tej książki choć Krasowskiego czytało mi się lepiej.

W książce "Daleko od Wawelu" autorzy opisują 5 lat rządów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Znajdziemy w nich wypowiedzi ludzi związanych z prezydentem Kaczyńskim oraz premierem Tuskiem. Jak zaznaczają autorzy książki miała zostać wydana w kwietniu 2010 roku lecz po katastrofie smoleńskiej premierę odłożona na grudzień tego samego roku. W książce jednak nie znajdziemy sprawy katastrofy. Warto przeczytać żeby przypomnieć sobie jak wyglądała polityka dekadę temu.

"Daleko od Wawelu" jest zbyt pobieżna, by być biografią prezydenta Kaczyńskiego i za bardzo chaotyczna, by stanowić krytyczną analizę jego prezydentury. Rzeczywiście nie brakuje w niej ciekawostek czy anegdotek "zza kulis", ale to nie one są najważniejsze. Książka jest przede wszystkim próbą odpowiedzi na pytanie, co w tej kadencji nie wyszło i dlaczego - zdaniem autorów - Lech Kaczyński nie pasował do funkcji, którą pełnił. Chociaż autorzy nie pozostają bezkrytyczni także wobec jego politycznych przeciwników, wielu zwolennikom prezydenta, widzącym w nim "postać pomnikową" książka może się raczej nie spodobać. Mimo tego zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

polityka od kuchni

polityka od kuchni

Wawel zakulisowy, bez dziennikarzy, bez kamer telewizyjnych, za to z wieloma kretymi korytarzami. Polityka w swej odartej z gornolotnych slow postaci.

No cóż, książka z promocji, wydana już dość dawno, przypomniały mi się dawne czasy:). Nic się chyba nie zmieniło. Ci sami pociągają za sznurki etc.

Autorzy opisali tyle ile potrzba było, czasami zbyt skupiali się na konkretnych tematach, czasami resztę pomijali. Może ciut za mało i skakali o kilka lat, aby wrócić do wcześniejszych wydarzeń.

Da się przeczytać.

Da się przeczytać.

Bardzo wciągająca lektura. Wypożyczyłam, żeby zapoznać się z opiniami tej "drugiej" strony. Fajnie zaraz po albo zaraz przed przeczytać "Daleko od miłości".

Ciekawa, chociaż nie jest obiektywna. Wyraźne oznaki sympatii do Prezydenta i jego środowiska politycznego, chociaż warto zaznaczyć próby obiektywizacji- sporadyczne, ale zawsze...

Warta przeczytania nawet dziś po 14 prawie latach od wydania. Ksiażka która pokazuje Polską politykę w sposób obiektywny, czego dziś bardzo brakuje.

• Literatura faktu
  • 2017