rozwiń zwiń

Przegrany

Okładka książki Przegrany
Grzegorz KrólPaweł Marszałkowski Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Przegrany
Czerwone i Czarne
2016-02-17
2016-02-17
piłka nożna Ekstraklasa hazard kariera

Okładka książki Radosław Kałużny. Powrót Taty Mateusz Karoń, Radosław Kałużny
Ocena 6,3
Radosław Kałuż... Mateusz Karoń, Rado...
Okładka książki Fucking Polak. Nowe życie Izabela Koprowiak, Arkadiusz Onyszko
Ocena 6,9
Fucking Polak.... Izabela Koprowiak, ...
Okładka książki Zasypany. Życie na zakręcie Paweł Hochstim, Żelisław Żyżyński
Ocena 6,3
Zasypany. Życi... Paweł Hochstim, Żel...

Niestety nie jest to wyjątkowa historia. To tylko jedna z wielu podobnych do siebie opowieści o tym jak uzależnienia niszczą ludzi. Przykro się to czyta

Zapis smutnej historii o tym, jak hazard i używki mogą doprowadzić utalentowanego sportowca na samo dno.

Czyta się dobrze, książka jest ciekawa. Napisana jest jednak trochę chaotycznie. Za dużo skakania po tematach i różnych okresach życia piłkarza.

Naprawdę dobra książka, znów bardziej o życiu niż o piłce. Mocno i szczerze, o tym jak hazard i alkohol potrafią zniszczyć człowieka z niewystarczająco mocną psychiką, gdy szybko pojawiaja się łatwe, duże pieniadze, a wolnego czasu aż nadto. Kolejna książka ku przestrodze, podobna do Iwana, Sypniewskiego i Janczyka - co ciekawe sami napastnicy, czy to na nich presja jest największa?

Szczera pozycja, ostra jazda, momentami szokuje jak można się tak zachowywać i myśleć. Dla fanów tematyki - obowiązkowo!

Ciekawa książka

Ciekawa książka

Smutna historia długotrwałego staczania, aż w końcu spektakularnego upadku jednego ze zdolniejszych napastników początku XXI wieku w polskiej piłce. Na zdecydowany plus ogromna ilość anegdot okraszonych konkretnymi nazwiskami, co dodaje wiarygodności tym historiom.

Do tej pory nie czytałam żadnej innej biografii piłkarza, więc ta historia mnie przeraziła. Przeraził mnie fakt, że ogromne pieniądze rządzą ludźmi, że tylko znikoma część osób potrafi "zachować twarz". Tylko znikoma część osób potrafi zrezygnować z pokus i niemoralnych przyjemności.
Czasami marzy mi się "szóstka w totka", chociażby po to by spokojnie wybudować dom marzeń... Ale czym byłby dom marzeń gdybym nie miała kochającego męża? Czym byłby dom marzeń, gdybyśmy nie wiedzieli co jest w życiu najważniejsze?
"Pieniądze szczęścia nie dają" - szkoda, że gro osób musi się o tym przekonać na własnej skórze, aby to zrozumieć.

Intrygująca jest psychika ludzi lubujących się w zapoznawaniu brudnych historii, porażek czy skandalizujących wydarzeń - wszelakich celebrytów, polityków czy choćby sąsiadów. Sam złapałem się na tym, że bardziej mnie "ciągnie" do biografii tych niepokornych, wydają się one bowiem ciekawsze niż suche, często wyidealizowane opisy życia, tych którzy osiągnęli sukces. I nie, nie przemawia przeze mnie zazdrość, kibicuję im gorąco, traktując ich jako inspirację i motywację w drodze do dalszego sukcesu. Natomiast w przypadku Grzegorza Króla, mamy obraz człowieka, który podobnie jak Dawid Janczyk (choć on nadal walczy o powrót) przegrał swoją karierę, przez zgubny nałóg. Alkohol czy hazard, często idące razem w parze. W gruncie rzeczy dla młodego człowieka przywołane historie mogą wydawać się nawet atrakcyjne, nieprzypadkowo król życia, warto mieć wszelako nadzieję, iż niniejsze przestrogi (ileż ich było!) ochronią wielu przed, paradoksalnie, niebezpiecznymi sytuacjami bramkowymi.

Książka niby mocna, niby ukazująca kulisy polskiej piłki, niby ostrzegająca przed zachowaniem Króla, ale po wielu tego typu publikacjach w ostatnich latach (Kowal, Iwan, Sypniewski, Szamotulski) czytanie o tym, kto z kim wypił, kto od kogo pożyczał pieniądze oraz kto z kim się przespał, nie robi większego wrażenia. Półka niżej niż książki Stanowskiego na podobny temat, z czasem robi się monotonnie.

Prawdziwie smutna i jednocześnie świetnie napisana biografia kolejnego w Polsce zmarnowanego talentu. Hazard w pierwszej i alkohol w drugiej kolejności znaczyły dla niego więcej niż cokolwiek. Zdradzał żony, grał mecze po pijaku i zadłużał się - zaczynając od kolegów a kończąc na mafii. Ta książka po prostu do mnie przemówiła. Wiele z tłumaczeń Króla sprawia, że nie mogę się z nim do końca zgodzić, bo ostatecznie każdy jest odpowiedzialny za siebie, ale jest to naoczne świadectwo bankructwa (zarówno materialnego jak i psychicznego) do którego doprowadzić można się nawet mając bogatych kolegów i wrodzone "cwaniactwo".

Dodaj cytat z książki Przegrany