Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942-1945

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
- Data wydania:
- 2011-10-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-10-07
- Liczba stron:
- 536
- Czas czytania
- 8 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-932202-4-3
- Tagi:
- Zagłada Żydów Holocaust Wieś stosunki polsko-żydowskie złote zniwa
Książka jest efektem kilkuletniej pracy członków i współpracowników warszawskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Na tom składają się oryginalne studia poświęcone mniej znanym aspektom dramatu Żydów ukrywających się na wsi w trzeciej, ostatniej fazie Zagłady. Dramat ten rozgrywał się na ziemiach polskich w latach 1942–1945, kiedy to dziesiątki tysięcy żydowskich niedobitków, którym udało się uniknąć śmierci w okresie likwidacji gett i masowych wywózek do obozów śmierci, szukały ratunku pomiędzy Polakami.
Autorzy zarysowują krajobraz badawczy stosunków polsko-żydowskich na wsi polskiej w okresie po eksterminacji. Poddają analizie chłopską mentalność w kategoriach antropologicznych, starając się odtworzyć ówczesny wizerunek społeczny wsi. W części artykułów przedstawiają perspektywę ogólną: strukturę i zakres władzy Niemców nad wsią, rolę władzy lokalnej i policji granatowej czy nastawienie organizacji podziemnych do żydowskich rozbitków, w innych proponują bardziej szczegółowe studia – dotyczące zachowanych akt gminy Wawrzeńczyce czy okupacyjnych dziejów okolic Łukowa. W kolejnych tekstach podejmują tematy takie jak z jednej strony pomoc Żydom na wsi, z drugiej zaś ich wydawanie i mordowanie przez chłopów, a także postawy Polaków oskarżonych po wojnie o współudział w wydawaniu i mordowaniu Żydów.
Książka oparta jest na mało znanych i dotychczas niewykorzystywanych materiałach z archiwów polskich, niemieckich i izraelskich
"Co do Żydów, stoimy na stanowisku, że jest ich w Polsce za dużo. Wiele zagadnień naszego życia gospodarczego, politycznego, kulturalnego nie może być pomyślnie rozwiązane dlatego, że ciąży na nas ogromna masa żydowska. Ostatnie doświadczenia przekonały nas, że masa ta jest nam wroga, a w najlepszym razie obojętna. Choć dalecy jesteśmy od tego, aby stosować okrutne metody niemieckie, to jednak stoimy na stanowisku, że przerost udziału Żydów w naszym życiu musi być zlikwidowany."
Dokument programowy Stronnictwa Ludowego „Roch”,
Polityczny ustrój państwa. Uwagi ogólne, „Przebudowa”, czerwiec–lipiec 1942
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 67
- 12
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Przerażająca i przygnębiająca pozycja. Książka, która tratuje narodowe mity i obraca w proch i pył narodową dumę i samozadowolenie z postawy Polaków wobec Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Autorzy udowadniają, że Sprawiedliwi wśród Narodów Świata byli nielicznymi, samotnymi wyspami w morzu obojętności, a także wrogości i okrucieństwa wobec tych, którzy szukali na polskiej wsi ocalenia przed Zagładą. A było takich wielu, bardzo wielu.
"Zarys krajobrazu..." to praca naukowa, pełna odniesień do źródeł, cytatów z tychże źródeł, a także wyjaśnień i zastrzeżeń metodologicznych. Poszczególne rozdziały łączy tematyka, ale mogłyby również stanowić samodzielną całość. Pierwszy rozdział o kulturze chłopskiej polecam wyłącznie bardzo zaprawionym w bojach z literaturą naukową socjologom i kulturoznawcom. Pozostali czytelnicy niewiele stracą, omijając tę część. Również drugi rozdział (o stosunku polskiej konspiracji do Żydów i Zagłady) może zniechęcać. Wydaje się, że materiały źródłowe przytłoczyły autora, tekst jest rozwlekły i chaotyczny. Zabrakło uporządkowania zdobytej wiedzy i przejrzystej syntezy. Pozostałe części są już pozbawione tych słabości. Autorzy przekazują wiedzę zdobytą w trakcie gruntownych badań o stosunku do Żydów i traktowaniu Żydów przez kolejno: polskie oddziały partyzanckie (związane z różnymi siłami politycznymi),polską policję granatową, polską ochotniczą straż pożarną, polskich przedstawicieli władz gminnych i wiejskich i - w końcu - zwykłych mieszkańców wsi. Wiele miejsca poświęcono Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów przez Zagładą na terenach wiejskich - ich charakterystyce, motywacji, pozycji w społeczności wiejskiej i stosunku tejże społeczności wobec Sprawiedliwych.
Ta lektura zadaje ból. Ale przecież "prawda was wyzwoli", czyż nie?
Przerażająca i przygnębiająca pozycja. Książka, która tratuje narodowe mity i obraca w proch i pył narodową dumę i samozadowolenie z postawy Polaków wobec Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Autorzy udowadniają, że Sprawiedliwi wśród Narodów Świata byli nielicznymi, samotnymi wyspami w morzu obojętności, a także wrogości i okrucieństwa wobec tych, którzy szukali na...
więcej Pokaż mimo toW mojej ocenie chyba najrozsądniejsza książka i najlepsza na początek –w tym temacie.
Trudna książka, szalenie trudna, rozdziały z relacjami nierzadko małych dzieci proszących by nie były zabijane, albo kilkuletniej (trzy?) dziewczynki, której jakaś Polka po wzięciu pieniędzy za jej „ratowanie”, zabiera ubrania jakie ma na sobie (buciki, czapeczkę, kurteczkę),by oddać ją na śmierć Niemcom owiniętą w stary śmierdzący koc… nie umiem nawet opisać jakie uczucia mną szarpały.
To w temacie emocji, a emocje wokół tego tematu są wielkie. Książka poświęcona jest wsi polskiej (to z uwagi na dwie rzeczy – wieś skupiała większość mieszkańców a z drugiej strony relacji z miast jest po prostu więcej),w głównie trzeciej fazie zagłady Żydów czyli tzw. „Judenjagd” – polowania na ukrywających się Żydów po aktion Reinhard – czyli tych którzy z jakiś powodów uniknęli zagłady w głównym procesie samego zabijania. Na ukrywających się Żydów polowali Niemcy, oni byli inspiratorami całego procesu zagłady, ale wyłapywali ich także Polacy.
Książka składa się z tak naprawdę osobnych artykułów, poświęconych określonemu aspektowi polowań na Żydów. Jest nawet rozdział o sprawiedliwych wśród narodów – czyli tych heroicznych Polaków, z narażeniem własnego życia ratujących Żydów. Samo w sobie pokazuje jak ostrożnie badacze starali się podejść do tematu. Widać jak i „Sprawiedliwi” bali się donosów swoich polskich sąsiadów, ale także jak cienka granica była między podłością a niegodziwością. Jak mogło się okazywać że ten który ratował, nagle zmieniał zdanie, ale także jak ten który wydawał - mógł przejść odmianę. Jak sam ratunek to nie zawsze tylko heroiczne czyny, ale jak wiele tam było szarości.
Takich książek w Polsce przez długi czas nie wydawano, ba w oficjalnych historiach istniał dość zafałszowany obraz o tych relacjach. A wymagają one szerokiego naświetlenia i wiązania przyczyn ze skutkami – mnie nop uderzyło że w miejscach gdzie przed wojną (w II RP) dochodziło do antyżydowskich pogromów – często widać wzmożone polowania na Żydów, miejsca przed wojną wolne od takich ekscesów z kolei procentowały zwiększoną liczbę Żydowskich ocaleńcow i większej skłonności lokalnej ludności do ratowania.
Trudna książka – w kontekście obecnych sporów historycznych – konieczna rzecz do przeczytania.
W mojej ocenie chyba najrozsądniejsza książka i najlepsza na początek –w tym temacie.
więcej Pokaż mimo toTrudna książka, szalenie trudna, rozdziały z relacjami nierzadko małych dzieci proszących by nie były zabijane, albo kilkuletniej (trzy?) dziewczynki, której jakaś Polka po wzięciu pieniędzy za jej „ratowanie”, zabiera ubrania jakie ma na sobie (buciki, czapeczkę, kurteczkę),by oddać ją...