Dziewczyna, która pływała z delfinami

Sabina Berman Wydawnictwo: Znak literatura piękna
La mujer que buceó dentro del corazón del mundo
978-83-240-1766-9
Małgorzata Moś
Znak
Sabina Berman literatura meksykańska literatura iberoamerykańska Meksyk kobieta autyzm ekologia feminizm Forrest Gump
La mujer que buceó dentro del corazón del mundo
literatura piękna
978-83-240-1766-9
Małgorzata Moś

Gdybym miała jeszcze raz czytać tę książkę, wzbogacona o mądrość po fakcie, powiedziałabym sobie – Zapomnij o tym napisie na książce!
"Opowieść na miarę bestsellerowego FORRESTA GUMPA."
Wyrzuć go razem z kontekstem całkowicie z głowy! Tytuł też wyrzuć! Potem stworzysz sobie własny. Wyczyść też całkowicie wyobraźnię z porównań i sugestii.
Sio! Precz z umysłu!
Ma zostać tylko...

Autystyczna opowieść o autystycznej dziewczynie, Świat innymi oczami. Nie da się opisać, trzeba przeczytać. Po prostu.

Na okładce książki znajduje się porównanie do Forresta Gumpa, więc najpierw przeczytałam książkę o Forreście, żeby mieć jakieś odniesienie. Szczerze mówiąc nie na wiele mi się to przydało, bo to zupełnie odmienne historie i chyba nawet niepotrzebna była tej książce taka reklama.
Sara Berman to Meksykanka, co już czyni tę pozycję interesującą, bo nie tak często stykam się z...

Aaale mnie ta książka rozczarowała... Nic tylko tuńczyki i tuńczyki... A taki potencjał w głównej bohaterce. Taką piękną powieść można było stworzyć...

Wyjątkowa. Może nie czyta się jej z zapartym tchem, ale porusza i odkrywa prostotę istnienia w sposób bardzo osobliwy. Punkt widzenia autystycznej bohaterki bardzo różni się od sposobu postrzegania świata osób - jak nas ona określa - neuronormatywnych. A jednak to dla nas jest to postrzeganie pouczające i wartościowe. To my możemy w nim odkryć rzeczy, których sami odkryć...

Z tuńczykami!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fakt książka ma za dużo, dużo za dużo tuńczyka. Czasami miałam wrażeni jakbym czytała podręcznik.
Jak już to uda się zaakceptować to książkę czyta się naprawdę lekko.
Karen wypracowała sobie własną strategię kontaktu z ludźmi "normalnymi". Dzięki wsparciu ciotki nie daje się wyrzucić ze społeczeństwa a wręcz przeciwnie, ze swoją innością rzuca wyzwanie.
Minusem jest, oprócz...

Książka ta wpadła mi w ręce zupełnie przypadkiem - wybrałam się na randkę w ciemno z książką i wybrałam właśnie ją spośród innych zapakowanych w szary papier ;-)

Karen jest "stworzeniem". Tak właśnie ją nazywają - stworzenie, nie dziewczynka. Rozczochrana, zajada piasek z plaży i nie mówi. Gdy do rodzinnej posiadłości przyjeżdża Isabell, ciotka Karen, nie tego się...

Z całą pewnością każdy poważny czytelnik miał w swojej czytelniczej karierze takie momenty, gdy jego jedynym pragnieniem było odłożenie książki na bok i oderwanie się od makabrycznej nudy lub po prostu bardzo ciężkiego języka, jakim została napisana. Najczęściej zdarza się to w przypadku opasłych tomisk stworzonych przez pisarzy z innej epoki oraz tych napisanych w odległym...

Bardzo dobra (choć może nie pod względem literackim) książka. Z humorem przybliża specyfikę wysokofunkcjonujących osób z autyzmem.

Dyskusje

• 2012