Dwie polskie książki w finale Angelusa. Kto jest nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej?

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
31.08.2023

Na długiej liście nominowanych znalazło się czternaście tytułów, a teraz poznaliśmy finałową siódemkę. Z czterech książek z Polski z szansą na wygraną pozostały dwie. Będą konkurować z tytułami z Ukrainy, Słowacji i Niemiec oraz z tytułem autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. Zobaczcie publikacje uznane przez jury za najlepsze powieści w Europie Środkowej.

Dwie polskie książki w finale Angelusa. Kto jest nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej? Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Facebook

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najwyższa finansowa nagroda literacka w Polsce – na zwycięzcę czeka 150 tysięcy złotych. Nominowani do finałowej siódemki otrzymują 5 tysięcy złotych. Nagroda trafia także do tłumacza – 40 tysięcy złotych otrzyma autor najlepszego przekładu.

Do Angelusa 2023 zgłoszono 125 powieści, a jury wybrało z nich czternaście, których tytuły ogłoszono w czerwcu. Mocna reprezentacja literatury ukraińskiej, Austria, Słowacja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina oraz Albania, a także cztery tytuły z Polski walczyły o miejsce w finale. Teraz wiemy już, które książki uznano za warte wyróżnienia ostateczną nominacją. 

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023 – finałowa siódemka:

  1. Stanisław Asiejew, „Świetlana droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
  2. Tamara Duda, „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
  3. Katarína Kucbelová, „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art | Słowacja
  4. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Wydawnictwo W.A.B. Foksal | Polska
  5. Judith Schalansky, „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art | Niemcy
  6. Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry | Polska
  7. Saša Stanišić, „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty | Bośnia i Hercegowina / Niemcy

Na liście nie zabrakło powieści, które dotykają palącego i niezwykle aktualnego problemu wojny. Tego tematu dotyczą zarówno „Córeczka” Tamary Dudy (piszącej o wojnie w Donbasie w 2014 roku), jak i „Świetlana droga” Stanisława Asiejewa (opisującego terror obozu koncentracyjnego w Doniecku). Autor ten – dziennikarz pochodzący z tego miasta – został przez Rosjan uznany za szpiega i terrorystę. Od wojny nie ucieka też proza Sašy Stanišicia (uchodźcy z Bośni i Hercegowiny, który od 14. roku życia mieszka w Niemczech), który w nominowanej powieści „Skąd” wraca do lat 90. i konfliktu na Bałkanach.

Z kolei niemiecka pisarka Judith Schalansky w „Spisie paru strat” pochyla się nad problemem utraty, w tytułowym spisie wymieniając zatopione wyspy, wymarłe zwierzęta czy wyblakłe mapy „w przekonaniu, że choć pisanie nie przywraca niczego do życia, to jednak pozwala wszystkiego doświadczyć”. Słowacka poetka Katarína Kucbelová w debiucie prozatorskim relacjonuje swoją podróż do regionu w Niżnych Tatrach. Ucząc się szyć tytułowy czepiec, autorka słuchała miejscowych, a w wyniku jej spotkań z mieszkańcami powstała powieść reportażowa o wykorzystywaniu kultury ludowej przez słowackie władze oraz stereotypach niszczących miejscową społeczność.

Jedna z dwóch polskich powieści nominowanych w finale także porusza temat wojny. Pochodzący z Wrocławia Piotr Siemion w „Bella, ciao” opisuje zrujnowany świat, gdy armie się wycofują, zostawiając za sobą gruzy oraz zniszczone życia. W piekle jest jednak nadzieja, którą odnaleźć można w krótkim losie splotów i zdarzeń… lecz czy na pewno?

Zyta Rudzka w „Ten się śmieje, kto ma zęby” przedstawia historię małżeństwa fryzjerki Wery zakończonego śmiercią jej męża. Rudzka powołuje do życia silną, charyzmatyczną bohaterkę, nie szczędząc przy tym humoru i ostrego języka. Za tę powieść autorka otrzymała niedawno Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

„We wszystkich nominowanych tytułach odnajdziemy doświadczenia, które pomagają nam pojąć, czym jest szeroko rozumiana środkowoeuropejskość. Są w nich echa wojen, zarówno tych z ubiegłego stulecia jak i współczesnych, narodowych i rodzinnych traum przenoszonych z pokolenia na pokolenie, a także ciągłego mierzenia się z przeszłością i pamięcią. Nie są to też obrazy optymistyczne, niestety” – komentują członkowie jury Angelusa.

Angelus 2023. To już osiemnasta edycja nagrody

Nad tegoroczną, osiemnastą już edycją nagrody czuwa przewodniczący jury Martin Pollack. Wraz z nim w gremium jurorskim znaleźli się: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

O swoich faworytach zdecydować mogą też czytelnicy, przyznając Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej. Publiczność może na książki z finałowej siódemki oddawać głosy w internetowym głosowaniu. Potrwa ono od 18 września do 13 października. Laureat lub laureatka plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu.

W zeszłym roku Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej doceniono „Ostatnią podróż Winterberga” autorstwa czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša. Autorem najlepszego przekładu został Daniela Warmuz – za tłumaczenie z węgierskiego książki „Szatański pomiot” Zoltána Mihálya Nagya. Z kolei Angelus 2022 trafił w ręce Polaka – nagrodzono „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza. Czy w tym roku statuetka również powędruje do autorki lub autora z Polski? Przekonamy się 14 października.

Czytaliście nominowane książki? Kto waszym zdaniem zasługuje na wygraną?


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rick Deckard 02.09.2023 09:12
Czytelnik

Dobrze że są takie rankingi, wtedy wiem czego nie czytać. Widzę tradycji stało się zadość, wśród laureatów postmodernistyczne barachło, nafaszerowane w większości obscenicznym, rynsztokowym językiem. Jak zwykle, odgrzewanie starych kotletów na okrągło. Mamy tutaj aż trzy ksiązki promujące sodomię, o uchodźctwie, oczywiście o wojnie na Ukrainie i i złych moskalach, tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Wisienka 12.09.2023 09:56
Czytelniczka

W punkt. Popieram. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
eve 31.08.2023 21:10
Czytelnik

To jest po prostu nieuczciwe, żeby tak słabą "Bella, ciao" w ogóle nominować. Ta książka to wielkie nic. Ani tam treści, ani zakończenia autor nie wymyślił przez sześć lat, ani portretów psychologicznych, ani plastycznego świata, ani badań terenowych czy archiwalnych, ani smacznego języka, ani akcji, ani nic do przemyślenia, po prostu NIC. Stek bluzgów, coś się autowi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Małgorzata 02.09.2023 14:47
Czytelnik

Nominowana i nagradzana w tym roku książka "Ten się śmieje kto ma zęby"  to też kpina z czytelników.  Sztuczny, wulgarny język, brak fabuły.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katarzyna k 31.08.2023 16:50
Czytelniczka

Żałuję, że w finałowej 7 zabrakło świetnej książki Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w AlbaniiLea Ypi. To bardzo dobry reportaż, ale też napisany bardzo dobrze pod względem literackim. To była moja faworytką. No cóż przede mną jeszcze kilka pozycji do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ewa Cieślik 31.08.2023 11:00
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post