Angelus dla Edwarda Pasewicza. „Pulverkopf” nagrodzony

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
17.10.2022

Angelus, nagroda przyznawana za najlepszą powieść w Europie Środkowej, po raz drugi w historii trafiła do autora z Polski. Decyzją jury najlepszą książką prozatorską ubiegłego roku wybrano „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza. Podczas gali poznaliśmy też autora najlepszego przekładu oraz zwycięzcę plebiscytu czytelników.

Angelus dla Edwarda Pasewicza. „Pulverkopf” nagrodzony Piotr Molecki/East News (Gala Nike 2022)

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”, ufundowana przez miasto Wrocław, uznawana jest za najważniejszą nagrodę dla książek prozatorskich wydanych po polsku, autorstwa pisarzy z Europy Środkowej. To również najwyżej opłacana nagroda literacka w Polsce. Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 tysięcy złotych ufundowany przez Prezydenta Wrocławia.

Decyzją jury po raz drugi w historii statuetka autorstwa Ewy Rossano trafiła w ręce polskiego autora.

Angelus 2022: „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza nagrodzony

Najlepszą powieścią wydaną w 2021 roku wybrano „Pulverkopf” autorstwa Edwarda Pasewicza, polskiego poety, prozaika, dramaturga i kompozytora, trzykrotnie nominowanego do towarzyszącej Angelusowi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (w 2009, 2012 i 2016 roku). Wiersze Pasewicza przetłumaczono na 12 języków.

Poprzednio „Pulverkopf” dostrzegła już między innymi kapituła Nagrody Literackiej Nike. Powieść znalazła się bowiem w finałowej siódemce.

O czym opowiada „Pulverkopf”?

Książka Pasewicza to doskonale skonstruowana powieść. Można w niej znaleźć mnóstwo nawiązań do niemieckiej muzyki klasycznej, liryczny język i poukrywane przez autora niespodzianki, które czekają na wytrawnych czytelników.

Rok 1993. Międzyrzecz. Nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków.

„Pulverkopf” w lubimyczytać.pl

Książka nagrodzona Angelusem przypadła do gustu również użytkownikom i użytkowniczkom naszego serwisu. Średnia ocena „Pulverkopf” w lubimyczytać.pl to wysokie 8,0.

Nasz publicysta Remigiusz Koziński, który przyznał książce aż 9 gwiazdek, pisze: „Doskonale opowiedziana historia/historie... Splatają się i rozplatają – ich wątki, takty, brzmienia. Językowo genialna. Dużo tropów można znaleźć i za nimi pójść… Jeśli ma się odwagę. Echa – czyli odbicia dźwięków – słyszę Grassa, Tourniera, Litella może też… Jedna z lepszych, jakie ostatnimi czasy przeczytałem”.

„Wyższa półka. Rozedrgane, nieoczywiste, splecione ludzkie historie zachodniego pogranicza z okresu wojennego i powojennego. Niezgrabne, zagmatwane zapiski Weroniki Werhunt, jej nietuzinkowej miłości, odwagi i dumy, a poza tym historia jej niehetero wnuka i ogromna więź łącząca tych dwojga. Pięknie napisana, niełatwa, wymagająca skupienia, stawiająca wyzwania dla naszego współczesnego rozedrgania technikolorem. Warto”, zapewnia Dor.

Angelus 2022: przekład i plebiscyt czytelników

W ramach Nagrody Angelus wyróżniani są również tłumacze. Co roku 40 tysięcy złotych trafia do autorki lub autora najlepszego przekładu. W tym roku jury nagrodziło Daniela Warmuza za przełożenie z węgierskiego książki „Szatański pomiot” Zoltána Mihálya Nagya.

W tym miejscu warto dodać, że nagroda dla autora przekładu ma dla nas szczególny smak. Daniel Warmuz jest bowiem związany z naszą redakcją. W serwisie lubimyczytać.pl mogliście przeczytać felietony, w których autor przybliżał węgierską literaturę, m.in. „Poezja nad Dunajem” czy „Czy Węgrzy mają swoją literaturę narodową?”.

Trzecie wyróżnienie to Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, upamiętniające zmarłą w 2013 roku rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Nagroda przyznawana jest w plebiscycie czytelników.

W tym roku doceniono „Ostatnią podróż Winterberga” autorstwa czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša. W ramach nagrody pisarz otrzymał zaproszenie na trzymiesięczne stypendium literackie fundowane przez Wrocławski Dom Literatury.


komentarze [10]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Outsider  - awatar
Outsider 02.11.2022 23:00
Czytelnik

No i super! Gratulacje dla autora! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA  - awatar
AINA 17.10.2022 22:56
Czytelniczka

Percypując Pasewicza, szczególnie aspekty dotyczące  ludzkiej wrażliwości (także przyzwolenia na zło), jak również sposobu współistnienia kilku narodowości, odnieśmy się do tego, co dzisiaj ma miejsce, co jest w nas i wokół nas. Z pewnością dostrzeżemy liczne analogie. Warto się w porę ocknąć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 17.10.2022 14:44
Czytelnik

Scheisskopf. Czyżby znowu opowieść o tym jak to straszni Polacy mordowali żydów, a bohaterscy Niemcy kitrali ich na strychach przed mitycznymi "nazistami"?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 17.10.2022 19:57
Bibliotekarz

Ktoś tam doszukał się nawet motywów LGBT https://lubimyczytac.pl/ksiazka/pulverkopf/opinia/72698700  😈 Nie piszę czy powinien / nie powinien otrzymać nagrody bo zaraz przybędzie Strażnik Galaktyki i zapyta: "A czytałeś"?  😇

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 17.10.2022 20:10
Czytelnik

Na każde "A czytałeś?" zawsze reaguję słowamy "A wsadzałeś nos w gówno żeby sprawdzić czy śmierdzi?".  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 17.10.2022 20:15
Czytelniczka

@Armand_Duval  znowu mnie rozbawiłeś😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA  - awatar
AINA 17.10.2022 21:19
Czytelniczka

Nosił  wilk razy kilka, ponieśli i wilka.  Nie pytać, co to oznacza, bo też będę wulgarna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA  - awatar
AINA 17.10.2022 23:06
Czytelniczka

Motywów LGTB tam nie trzeba szukać. One sobie tam w tej powieści leżą okazałe, jak krowy na pastwisku. No, chyba, że się jest Koszałkiem Opałkiem szukającym wiosny... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 18.10.2022 13:44
Czytelnik

Nic dziwnego, jak możemy dowiedzieć się z krótkiej noty o Panu artyście w wikipedii: 

"W latach 2014–2020 był prezesem Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK)."

Jak widzę gdzieś słowa: "queer, aktywistka, feministka, działacz na rzecz, weganin, zwolennik dochodu podstawowego, antyfaszysta" to instynktownie wiem czego się po takiej literaturze spodziewać i jak omijać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 17.10.2022 10:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post