Dobre książki o architekturze: 8 ciekawych propozycji

Anna Sierant Anna Sierant
26.10.2022

Architektura i urbanistyka to dziedziny, które – jeśli spojrzeć na liczbę wydawanych w ostatnich latach książek na ten temat – cieszą się coraz większą popularnością wśród czytelników i czytelniczek. Nie tylko tych, którzy są ekspertami czy ekspertkami właśnie w tym zakresie. Jeśli więc interesują was te zagadnienia i szukacie dobrych książek o architekturze, zapoznajcie się z poniższymi tytułami!

Dobre książki o architekturze: 8 ciekawych propozycji 3844328 (https://pixabay.com/pl/users/3844328/), za: Canva

Książki o przyszłości architektury

„Dobrze nastrojone miasto”, Jonathan F.P. Rose, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,0/10

Jonathan F.P. Rose, amerykański urbanista i deweloper, znany z tego, że w swoich projektach zwraca uwagę przede wszystkim na tworzenie zróżnicowanych ekologicznie i odpowiedzialnych społecznie osiedli, napisał książkę o „Dobrze nastrojonym mieście”. Przedstawił w niej, jak – korzystając z najlepszych pomysłów ludzkości w zakresie architektury – choć w teorii stworzyć miasto doskonałe, szczęśliwe. Według Rose’a taka wizja miasta idealnego opiera się na 5 podstawowych zasadach: spójności, cyrkularności, odporności, wspólnocie i współczuciu. W swoim projekcie, który przedstawia czytelnikom i czytelniczkom, autor książki bierze pod uwagę również takie wyzwania współczesnego świata, jak globalne ocieplenie, wyczerpywanie się zapasów, zwiększające się nierówności ekonomiczne czy fakt, że już w połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło ponad 10 miliardów ludzi.

Jak napisał użytkownik Eleazar:

Nigdy wcześniej bym nie przypuszczał, że książka o urbanistyce może być taka ciekawa! Od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w kluczowy problem – jak czuć się dobrze w miejscu, w którym się mieszka, żyje, pracuje, odpoczywa? Rozlewające się przedmieścia, gentryfikacja, coraz szersze autostrady i obwodnice to tylko czubek góry lodowej problemów coraz bardziej przeludniających się metropolii. W moim odczuciu ta książka to absolutny hit, tym bardziej że za kilkadziesiąt lat 80% ludzi na świecie będzie mieszkało w miastach.

„Wielkie małe plany”, Jane Jacobs, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,3/10

Jane Jacobs była amerykańsko-kanadyjską dziennikarką, aktywistką miejską znaną dzisiaj przede wszystkim z ogromnego wpływu, jaki jej twórczość wywarła na XX-wieczną urbanistykę. Jacobs napisała m.in. „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, ale również „Wielkie małe plany”. Autorka zwykła podkreślać, że „potulny konformizm nie jest cnotą”, a odpowiedzi na pytania o to, dlaczego jedne miasta upadają, a drugie kwitną przez lata, szukała w zagadnieniach z dziedziny etyki i filozofii, pozornie od architektury i urbanistyki oderwanych. W „Wielkich małych planach” czytelnicy i czytelniczki znajdą 37 esejów, wywiadów, przemówień, polemik, a także reportaży, które przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin Jacobs (w roku 2016).

Jak zauważyła użytkowniczka Lengua:

W moim przekonaniu J. Jacobs jest jedną z najważniejszych myślicielek XX wieku, przy czym jest zdecydowanie zbyt mało znana. To wydawnictwo jest dużym krokiem w kierunku, aby to zmienić. A warto!

Nie tylko dla miłośników miast, urbanistyki, aktywistów itd.

Historia architektury

„Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,9/10, oraz „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,4/10, Grzegorz Piątek

Podobno gdy Grzegorz Piątek miał 6 lat, dostał w prezencie książeczkę „Pomniki Warszawy”, dzięki której zainteresował się historią stolicy, a zainteresowanie to nie przeszło mu i 30 lat później. Piątek jest z wykształcenia architektem, a jego „Najlepsze miasto świata” – książka o tym, jak z gruzów „cały naród budował swoją stolicę” – otrzymała wiele nagród i nominacji. Znalazła się m.in. w finale Nagrody Nike w 2021 roku, otrzymała również Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepsze wydarzenie architektoniczne oraz Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii Edycja warszawska. Piątek pisze o odbudowie stolicy nie tylko z perspektywy architektonicznych detali, ale przede wszystkim z tej ludzkiej, z samych szczytów komunistycznej władzy; również z perspektywy tych, którym przyszło odbudowę zaplanować. Jak napisał w oficjalnej recenzji Wojciech Sobański:

Grzegorz Piątek w swojej książce „Najlepsze miasto świata” opisuje w fascynujący i wielowątkowy sposób odbudowę Warszawy w latach 1944–1949. Na kartach tej publikacji przeczytamy o architektach i komunistycznych politykach, o nowych ambitnych projektach i ciasnych, ciemnych ruderach. Nade wszystko przeczytamy jednak o Warszawie. To ona jest główną bohaterką tej książki. Chichotem historii jest, że ostateczny kształt nadał stolicy towarzysz Bierut, a jej symbolem do dziś pozostaje Pałac Kultury podarowany przez Stalina.

To publikacja dla wszystkich zainteresowanych dziejami Warszawy i dla miłośników najnowszej historii Polski.

W 2022 roku ukazała się kolejna książka Piątka, „Gdynia obiecana”, o mieście, które od lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach „najbardziej zadowolonych mieszkańców” oraz miejsc najbardziej przyjaznych do życia. Gdynia jest miastem wyjątkowym na mapie Polski – wystarczająco młodym, by nie ciążyło na nim brzemię zaborów i zniszczeń, nieodbudowywanym, a budowanym zupełnie od podstaw, mającym stanowić realizację marzeń o idealnym mieście i idealnej Polsce. Czy jednak w podróż, dzięki której miała ona uciec do przodu, nie zabrała samej siebie i wszystkich swoich problemów?

„Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, Filip Springer, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

Budynki z czasów PRL-u, można by rzec, nikogo nie pozostawiają obojętnym. Jedni bardzo się cieszą na wieść o kolejnych wyburzeniach i zastępowaniu tych architektonicznych dzieł innymi budynkami, inni – wiedzeni nostalgią za tym, „że kiedyś było lepiej”, wspomnieniami z konkretnych miejsc – uważają, że PRL-owskich budowli nie powinno się wyburzać. Że stanowią stały już element niejednego polskiego miasta.

Filip Springer, autor m.in. „Miedzianki” i „13 pięter”, tym razem postanowił przyjrzeć się w swojej książce właśnie tym „źle urodzonym” dziełom architektury. Reporter pisze m.in. o dworach w Warszawie i Katowicach, o Emilii i Cracovii, poznańskim Okrąglaku, warszawskim Pawilonie Chemii i Supersamie. Autor przybliża czytelnikom i czytelniczkom okoliczności ich powstania, a także sylwetki czołowych postaci polskiej architektury – w książce możemy przeczytać m.in. o Zofii i Oskarze Hansenach, Mieczysławie Królu, Halinie Skibniewskiej, Marku Leykamie, Henryku Buszcze czy Aleksandrze Francie. Filip Springer stara się przedstawić ich motywacje i twórcze postawy oraz pokazać, jak starali się realizować swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej.

Jak napisała użytkowniczka Ewelina:

To bardzo ciekawy reportaż i równie potrzebny. Niezwykle podobało mi się przedstawienie perspektywy architektów – ich punktu widzenia i motywów tworzenia tych obiektów. Dla nich często nie były to tylko zwykłe budynki, a wiązały się z nimi emocje, bywało, że były dla nich jak dzieci.

Myślę, że dla nas, dla Polaków, to szczególnie ciekawa pozycja, ponieważ mówi o budynkach, z których część zna każdy z nas. Wielu mija je codziennie, może krytykuje i cieszy się z decyzji o wyburzeniu kolejnego reliktu świadczącego o naszej historii, myśląc o nim tylko, że jest „brzydki”.

Zawód nie tylko dla mężczyzn

„Gdzie są architektki?”, Despina Stratigakos, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,9/10

Despina Stratigakos jest kanadyjską badaczką i historyczką architektury, zajmującą się w swojej pracy przede wszystkim kwestią równouprawnienia płci właśnie w dziedzinie architektury. W swojej publikacji „Gdzie są architektki?” autorka zwraca uwagę, że pionierki – pierwsze studentki, członkinie stowarzyszeń, architektki – rozbijały szklany sufit już ponad 100 lat temu, mimo że dzisiaj nie zawsze się o nich pamięta. Stratigakos zauważa również, że choć ponad połowa osób zaczynających studia architektoniczne to kobiety, to po 20 latach przedstawicielki płci żeńskiej stanowią tylko niewielki odsetek architektów prowadzących własne pracownie. Co jest tego przyczyną? Niechęć do przyznawania zleceń kobietom, pomijanie je w artykułach prasowych związanych z architekturą, zapominanie o ich wkładzie w rozwój tej dziedziny? Czy da się tej sytuacji jakoś zaradzić? To tylko niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć w swojej książce Stratigakos.

Jak napisała użytkowniczka Oliwia:

Krótka, zwięzła i bardzo ciekawa książka o problemie niedostatku udokumentowanych wzorców kobiet w architekturze. Każdy rozdział podejmuje temat od innej strony, pozwala nam się zapoznać ze statystykami, przekonaniami i zaniedbaniem w sprawie podjętego problemu. To moje pierwsze spotkanie z literaturą architektoniczną i czuję się mocno zainspirowana do podjęcia własnej próby szukania architektek. Najbardziej zaciekawił mnie rozdział o Barbie Architektce, gdzie najlepiej można było zrozumieć fale feminizmu związane z dyskryminacją kobiet w zawodzie i zderzeniem różnych jego pokoleń. Serdecznie polecam!

„Architektki”, Agata Twardoch, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,0/10

Architektkom swoją książkę poświęciła również Agata Twardoch, urbanistka i architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, współprowadząca pracownię projektową. Autorka we wstępie książki zaznacza, że powstała ona ze złości – na to, że kobietom jest w zawodzie architekta trudniej, że są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. Książkę, która stanowi zapis rozmów z ekspertkami w dziedzinie architektury, autorka podzieliła na cztery części: Miasta, Budynki, Obok (tu przedstawia bohaterki, które nie mieszczą się w podziale na architekturę i urbanistykę) oraz Słowa, czyli rozmowy z kobietami kształtującymi rzeczywistość za pomocą badań, zdań, edukacji, a nie samodzielnie wykonywanych projektów.

Jak zauważa użytkowniczka Emilazaczytana:

Ta książka to zbiór rozmów, autorka przeprowadzała je z kobietami architektkami. Przeprowadzone w luźnej formie sprawiają, że fajnie się je czyta. Spojrzenie kobiet, które pracują w tym trudnym i wymagającym zawodzie, ich rozterki, radości i mega pozytywna energia.

Czytało mi się świetnie, tak jakbym wybrała się z koleżankami na kawę. Podejście kobiet do feminatywów, jak i również do feminizmu.

Nie zdradzę wam już niczego, zapraszam do przeczytania.

Architektura dla najmłodszych

„Archistoria”, Magdalena Jeleńska, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,7/10

Wśród dobrych książek o architekturze nie brakuje również publikacji dla najmłodszych. „Archistoria” Magdaleny Jeleńskiej, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, to architektoniczna podróż przez wieki, pełna ciekawostek. W czasie lektury książki można porównać kopułę bazyliki św. Piotra i kopułę Tadż Mahal i sprawdzić, która jest bardziej imponująca. Czytając książkę, dowiemy się także, po co właściwie powstał Łuk Triumfalny, możemy też zobaczyć, jak dawna elektrownia w Londynie zamieniła się w nowoczesną galerię oraz poznać przykłady budynków, w których planach projektanci połączyli realizm, innowacyjność, ale również… poczucie humoru. Warto dodać, że o oprawę graficzną książki zadbało Acapulco Studio, czyli Agata Dudek i Małgosia Nowak.

Użytkowniczka Ediza napisała o „Archistorii” tak:

Ciekawie i oryginalnie wydany przewodnik po słynnych budowlach architektonicznych dla młodszych czytelników. Gratka wiedzy o materiałach i rozwiązaniach budowlanych, historii i ciekawostkach związanych z ich budową. Przedstawione budowle pochodzą z całego świata, jest też kilka przykładów z Polski. Polecam tym, którzy interesują się tematem.

A jakie książki wy dodalibyście do tej listy? Czekam na wasze propozycje w komentarzach!


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JustynaZaczytana  - awatar
JustynaZaczytana 15.06.2023 07:00
Czytelniczka

20 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w Zodiak Warszawskim Pawilonie Achitektury odbędzie się spotkanie przy okazji promocji książki "Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022 r.", podczas którego o przemianach architektonicznych krajobrazu Warszawy ostatnich 20 lat rozmawiać będą prof. Sławomir Gzell, Grzegorz Piątek i dr hab. Grzegorz Rytel...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
JustynaZaczytana  - awatar
JustynaZaczytana 20.12.2022 22:41
Czytelniczka

I nowość "Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022 roku"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarieAntoinette  - awatar
MarieAntoinette 28.10.2022 17:16
Czytelniczka

Mam sentyment do Łodzi, więc polecam piękny album   Wkręgu łódzkiej secesji

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wkręgu łódzkiej secesji
Aguirre  - awatar
Aguirre 27.10.2022 23:43
Czytelnik

Bardzo ciekawy temat. Springera zdecydowanie polecam. Jak już wspomniano o odbudowie Warszawy to warto zapoznać się z twórczością nieodżałowanego Jarosława Zielińskiego, a szczególnie cyklem  Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy: Śródmieście historyczne. Tom 14:...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy: Śródmieście historyczne. Tom 14: Nowowiejska - Francesco Nullo  Gawędy Warszawskiego Architekta  Siedem placów Warszawy  Warszawskie pożegnania  Dlaczego budynki stoją  Architektura po modernizmie  Historia architektury zachodniej  Zarys dziejów architektury w Polsce  Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym  Architektura drewniana w Polsce
Róża_Bzowa  - awatar
Róża_Bzowa 27.10.2022 10:17
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Nie tylko o architekturze, ale szerzej
Art déco Secesja w Poznaniu.
Po za tym "Deliryczny Nowy Jork"
A dla dzieci (i nie tylko)
D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji Deliryczny...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Art déco  Secesja w Poznaniu  D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji  Deliryczny Nowy Jork. Retroaktywny manifest dla Manhattanu
JustynaZaczytana 30.10.2022 12:54
Czytelniczka

@Róża_Bzowa Przepraszam za mój (usunięty) błędny wpis. Nie zauważyłam,  że tylko okładka książki się przesunęła. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 27.10.2022 01:52
Redaktor

. Z "poznańskiej bajki" wspomnienia Wspomnienia architektaoraz Jane Jacobs, ale trochę inna, choć sporo ideoi tych samych - mądrych, moim zdaniem Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JustynaZaczytana  - awatar
JustynaZaczytana 26.10.2022 21:09
Czytelniczka

- Domy świata pięknie wydany autorski album prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego, którego ilustracje stanowią rysunki tworzone w ciągu 50 lat podczas jego podróży po świecie, a opisy - wspomnienia i refleksje im towarzyszące.  
- O Architekturze. Szkice pisane i rysowane

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Domy świata  O Architekturze. Szkice pisane i rysowane  Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 26.10.2022 20:33
Czytelniczka

Przeczytałam  Śmierć i życie wielkich miast Ameryki. Książka opisuje miasta z perspektywy nauk społecznych. Ciekawe to było, chociaż odnoszę wrażenie, że dzisiaj chyba już szerokie chodniki nie byłyby atrakcją dla dzieciaków. Nikt już nie bawi się w berka, ani nie rysuje kredą na chodniku. Nie widuje też...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Śmierć i życie wielkich miast Ameryki
Caroline_Q 26.10.2022 21:32
Czytelniczka

Wiem, że to dowód anegdotyczny, ale za to bliski, a nawet osobisty - moje dziecko pół dnia po szkole spędza na zewnątrz z innymi dziećmi z okolicy, całe lato organizowali występy akrobatyczno-artystyczne dla rodziców. Tylko, że my tu mamy na to miejsce, a gdyby pojechać bliżej centrum miasta, tego miejsca robi się, paradoksalnie, coraz mniej. Wszystko jest zbite, głośne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 26.10.2022 22:21
Czytelniczka

@Caroline_Q czyli może być, że likwidacja chodników i zmniejszanie przestrzeni dla niezmotoryzowanych powoduje, że ludzie uciekają w świat wirtualny. Może lepsze zagospodarowanie przestrzeni publicznej przyczyniłoby się do zmian nawyków. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 26.10.2022 18:48
Czytelnik

Źródło Ayn Rand

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Emilian  - awatar
Emilian 26.10.2022 18:43
Czytelnik

Moje ulubione:
 1. Rozmowy o architekturze
2.  Oczy skóry: Architektura i zmysły 
3. Katedra gotycka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rozmowy o architekturze  Oczy skóry: Architektura i zmysły  Katedra gotycka