W obcym domu

Okładka książki W obcym domu
Sabina Waszut Wydawnictwo: Muza Cykl: Rozdroża (Sabina Waszut) (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Rozdroża (Sabina Waszut) (tom 2)
Muza
2015-09-23
2015-09-23

Ocena na wyrost w związku rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę, chciałem dać 8 gwiazdek, dla mnie ocena taka 7,5 gwiazdki.
"Zamykam przeszłość, chowam ją głęboko, ale nigdy nie zniszczę. To pudło będzie z nami tam, dokąd zaprowadzi los. Bo rodzina, aby mieć siłę, musi znać swoją historię. Dobrą i złą, z chwilami szczęści i godzinami smutku. Trzeba pamiętać, bo bez tej pamięci nie istniejemy."

Cykl „Rozdroża” Sabiny Waszut - to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki . Do przeczytania tego cyklu zachęciły mnie pozytywne opinie recenzentów i oczywiście wojna i miejsce – Górny Śląsk oraz problemy tego regionu po plebiscycie. Temat zapowiadał się obiecująco. Jednak
po przeczytaniu pierwszego tomu czułam pewien niedosyt, jak dla mnie zbyt powierzchownie opowiedziana historia. Myślałam, że kolejny tom autorka bardziej się postara. Niestety kolejny tom przeczytałam bez szczególnego zachwytu i bez szczególnych emocji. I na tym skończę ten cykl.

Drugi tom pięknej opowieści.Historia zwykłej kobiety ze Śląska porusza.I chce się więcej.
Mamy bolesne lata stalinowskie ,książka kończy się na 1950 roku.
Sophie ,próbuje żyć.Mimo osobistej tragedii.

To prosta kobieta,nie myśli.O filozofi,upadku moralnym człowieka.
otuje,sprząta ,pierze.Kocha.

Mamy losy górników,którzy pracują w ciężkich warunkach w ZSRR.

Z tej książki czuć gwar Śląska ,zapach gotowanych potraw.

I choć Śląsk jest mi daleki.To czuje ,że jest mi blisko.Do tych bohaterów.

Mamy bolesne lata stalinowskie ,książka kończy się na 1950 roku.
Sophie ,próbuje żyć.Mimo osobistej tragedii.

To prosta kobieta,nie myśli.O filozofi,upadku moralnym człowieka.
otuje,sprząta ,pierze.Kocha.

Mamy losy górników,którzy pracują w ciężkich warunkach w ZSRR.

Z tej książki...

Autorka w bardzo plastyczny sposób opisała realia życia przeciętnej rodziny mieszkającej na Śląsku. Pokazała z jakimi problemami musieli radzić sobie ludzie. Jeszcze nie otrząsnęli się z traumy, jaką pozostawiła II wojna światowa, a już musieli się zmierzyć z komunizmem i prześladowaniami. Wspomniano obóz pracy w Świętochłowicach Zgodzie, w którym zginęło kilka tysięcy ludzi. Wielu górników zostało wywiezionych do pracy w kopalniach na Syberii.
Będziecie świadkami życia jakie wiedzie wiele osób, śluby, narodziny dzieci czy śmierć najbliższych. Dostrzeżecie jaką moc ma miłość i wzajemny szacunek. Uronicie łzę, gdy będziecie czytać o stracie dziecka i depresji, która dopadła młodą matkę. Nie jeden z bohaterów powieści będzie musiał rozliczyć się ze swoją przeszłością. Nie będzie to łatwe dla nich, ale potrzebne do zachowania równowagi między tym co było a co jest. Przeszłości nie można zmienić, ale można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

+!

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , ,

Po przeczytaniu pierwszej części miałam niedosyt .Kontynuacja opowieści Zosi i jej rodziny zdecydowanie bardziej mnie wciągnęła,opowiada ich losy po zakończonej wojnie.

Moja opinia jest taka, jak w przypadku części pierwszej, tj. "Rozdroży".

Moja opinia jest taka, jak w przypadku części pierwszej, tj. "Rozdroży".

Dalsze lost Zofii i jej męża w bardzo ciężkich dla Ślązaków czasach. Powinna to być lektura obowiązkowa dla mieszkańców Górnego Śląska. Nasi dziadkowie, matki nie mówili nam prawdy. Bali się? Byli zastraszenie?

Polecam

Polecam

Dalszy ciąg śląskiej sagi rodzinnej.Książka niezwykła a zarazem bardzo zwyczajna. Dalsze losy rodziny, losy pod którymi mogłoby się podpisać wiele śląskich rodzin. Książkę czytałam tak jak gdybym słuchała mojej mamy która opowiada mi swoje przeżycia. To nie fikcja literacka, ale prawdziwe wydarzenia.Gorąco polecam.

Drugi Tom cyklu rozdroża, lata 1945-50, jest moim zdaniem tak samo dobry jak pierwszy. Losy Zosi, jej rodziny I przyjaciól w pierwszych latach po wojnie. Znów, tak jak przy pierwszym tomie, musialam sięgnąć po zródla historyczne, ponieważ momentami trudno mi było uwierzyc w pewne rzeczy. A jednak autorka odrobila lekcje z historii I tlo historyczne jest bardzo, a czasem okrutnie prawdziwe. Polecam I sięgam po tom trzeci.

Dodaj cytat z książki W obcym domu