„Sekretny dom“. Pierwszy tom nowej serii Sabiny Waszut „Matki Rzeszy“.

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.03.2023

Patronat Lubimyczytać „Sekretny dom” to pierwszy tom nowej serii Sabiny Waszut „Matki Rzeszy”. Po osadzonej w Świętochłowicach powieści Ogrody na popiołach, w swojej najnowszej książce autorka przenosi nas na Dolny Śląsk. W swoich dziełach Sabina Waszut pokazuje, że i w życiu, i w historii nic nie jest czarno-białe.

„Sekretny dom“. Pierwszy tom nowej serii Sabiny Waszut „Matki Rzeszy“. Materiały Wydawnictwa

Bohaterki „Sekretnego domu” (Wydawnictwo Książnica)  – Ruth, Annabelle czy Brigid – to kobiety wierzące w III Rzeszę i wpajaną im od najmłodszych lat nazistowską ideologię. Pozornie nikt ich do niczego nie zmusza, dokonują świadomych wyborów, same podejmują decyzję, które dla nas – z perspektywy dziesięcioleci wydają się kontrowersyjne. Czy można zrozumieć ich postępowanie, usprawiedliwić je, a może nawet polubić?

Pomysł na książkę zrodził się nietypowo, bo z fascynacji pewnym miejscem. Podczas jednej z wakacyjnych podróży natknęłam się na popadający w ruinę budynek byłego szpitala Zakonu Kawalerów Maltańskich znajdujący się w Mokrzeszowie, miejscowości leżącej na Dolnym Śląsku. W kilka chwil poznałam pełną tajemnic historię budowli i już wiedziałam, że będzie to miejsce akcji mojej kolejnej książki.

– Sabina Waszut

Od 1936 roku Niemcy wdrażali politykę Lebensborn, czyli „źródło życia”. Zakładali ośrodki dla kobiet i dzieci, gdzie wychowywano idealnych aryjczyków. Pierwsze domy zaczęły powstawać w Niemczech, później także w okupowanych krajach: Austrii, Norwegii, Belgii, Francji, a wreszcie w Polsce. W naszym kraju istniało przynajmniej kilka ośrodków Lebensborn, m.in. w Bydgoszczy, Krakowie czy Helenówku pod Łodzią. Nie ma pewności, że również w Konzendorfie zostały ulokowane matki rodzące ku chwale Rzeszy, wokół tego niezwykłego miejsca krąży mnóstwo legend. Ta, po którą sięgnęła Sabina Waszut, związana jest właśnie z polityką Lebensborn.

Myśl o obecności Żydów w budynku nie napawała Ruth wstrętem, obojętni byli jej ci, z którymi nie musiała utrzymywać kontaktów, ale w żaden sposób nie zdziwiło jej zachowanie współlokatorki. Wszak to ciemne żydowskie umysły sprowadziły na Europę tyle nieszczęścia.

– fragment książki

Okładka książki Sekretny domPierwszy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziami w rękach nazistowskich przywódców.

Gdy oczekująca narodzin dziecka Ruth staje przed monumentalnym budynkiem dawnego szpitala w Kunzendorfie, ma głowę i serce przepełnione ideami, które wpajano jej od kołyski. Wierzy w Trzecią Rzeszę i z dumą przyjmuje zadanie, jakie Himmler i Hitler wyznaczyli niemieckim kobietom. Chce urodzić dziecko i pomóc w wychowaniu kolejnego pokolenia aryjskich wojowników.

Tygodnie spędzone w domu matek weryfikują jej wyobrażenia. Poznaje Tobiasa Krausa, syna naczelnika miejscowego biura NSDAP, i odkrywa mroczną stronę programu Lebensborn, w który tak mocno wierzyła.

Czy w Kunzendorfie znajdzie upragniony spokój? Jakie tajemnice kryją mury ośrodka Lebensborn?

Ruth znów poczuła nieprzyjemny dreszcz, a przecież głęboko wierzyła we wszystko, co mówiła patia, co mówili Himmler i Hitler. Wierzyła, że to właśnie kobiety takie jak Annabelle i Brygid, takie jak ona, Ruth Blum, są najwierniejszymi córkami Rzeszy i to one będą jej najlepszymi matkami.

– fragment książki

„Wokół organizacji Lebensborn (…) narosło bardzo wiele mrocznych legend. Przyznam, że skupienie się na niezmiernie sensacyjnych doniesieniach o „Hodowli nadludzi” czy „Stajnach rozpłodowych Hitlera” było bardzo kuszące, ale ja chciałam pokazać czytelnikom prawdziwy i pełny obraz stworzonej przez Himmlera instytucji, jej dwa zupełnie skrajne oblicza – przestępcze, ale też opiekuńcze, choć w nieakceptowalny dla nas sposób. Dom Lebensborn okazał się idealnym miejscem, aby zaprezentować mechanizmy działania hitlerowskiej propagandy” –  mówi Sabina Waszut.
 

„Sekretny dom”  to oryginalna, bardzo rzetelnie przygotowana, na pewno warta uwagi książka otwierająca cykl zatytułowany „Matki Rzeszy”. O kobietach, które wychowane w hasłach hitlerowskiej ideologii wierzyły w słuszność rozgłaszanych haseł i chciały przysłużyć się dla swojego kraju, oddając mu na wychowanie własne dzieci. Książka jest jednak zderzeniem bohaterek teorii z praktyką, która czasami miała nieco inny kształt od tego, którego się spodziewały.

- werka777 na Lubimyczytać

O autorce

Urodziła się w 1979 roku. Jej debiutancka powieść Rozdroża została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną w kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów Rozdroży (W obcym domu i Zielony Byfyj) oraz książki Bar na starym osiedlu, Dobra noc, Narzeczona z getta, Ogrody na popiołach i seria EMIGRANCI. Mieszka na Śląsku. Mama dwójki dzieci. Od lat zakochana w górach.

Portret autorki Sabina Waszut

Książka  „Sekretny dom”  jest dostępna w sprzedaży.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem.


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Norka_93  - awatar
Norka_93 17.03.2024 15:12
Czytelniczka

Poruszająca powieść i ważny temat. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tereda A - awatar
Tereda 17.03.2024 10:56
Czytelnik

Książki Sabiny Waszut w cyklu Matki Rzeszy: 1.Sekretny Dom, 2.Czas ucieczki. Pierwszy tom przeczytałam i czekam na drugi. Polecam, czyta się wspaniale tak samo jak wszystkie książki Pani Waszut. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 09.03.2023 08:35
Czytelniczka

Byłam w tym niezwykłym pałacu w Mokrzeszowie. Trzeba przyznać, że robi niesamowite wrażenie. W dodatku przez cały czas słyszeliśmy z mężem płac dziecka, a nikogo poza nami w tym czasie w obiekcie nie było. Książkę kupię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.03.2023 11:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post