Angelus 2020. Oto długa lista nominowanych

LubimyCzytać
30.06.2020

Poznaliśmy długą listę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS w 2020 roku. Spośród 131 zakwalifikowanych tytułów jury wybrało 14 publikacji. Siedem tytułów, które znajdą się na krótkiej liście, zostanie wyłonionych we wrześniu, a 17 października poznamy zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa, na których czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł.

Angelus 2020. Oto długa lista nominowanych

Wśród czternastu książek z długiej listy pięć jest autorstwa polskich pisarzy. Ponadto znajdziemy tam trzy książki ukraińskie oraz po jednej austriackiej, bułgarskiej, czeskiej, słoweńskiej, rosyjskiej i węgierskiej. Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Długa lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS:

W roku 2018 po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodę tę otrzymał Polak – Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”. Z kolei w 2019 także po raz pierwszy w historii do finału nie zakwalifikowała się żadna książka napisana oryginalnie w języku polskim.

Reklama

Finałową siódemkę poznamy we wrześniu

Z powyższej długiej listy książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS przejdzie siedem tytułów, które jury wyłoni we wrześniu. Dla wszystkich autorów finałowej siódemki po raz pierwszy przewidziane są nagrody pieniężne wynoszące 5 tys. zł, będące wyróżnieniem za nominację. Zwycięzca otrzyma tradycyjnie 150 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski (w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji). Nagroda za przekład od tego roku uległa podwyższeniu i wyniesie 40 tys. zł. Zmiany zaszły też w przypadku wyróżnienia dla zdobywcy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. Do tej pory to wyróżnienie miało charakter symboliczny. Od roku 2020 laureat lub laureatka Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej zostanie zaproszona na koszt organizatora i fundatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.

Te rewolucyjne zmiany w nagrodach zostały ogłoszone przez Wrocławski Dom Literatury – organizatora Angelusa – już na początku 2020 roku. Laureatów poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS.

Więcej informacji: angelus.com.pl

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius i Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2651
4
30.06.2020 11:50

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd